BRNĚNSKO:

Špilberk žije! Masopustem
Kdy: sobota 10. února od 10.00
Kde: hrad Špilberk

Proč přijít: Masopustní veselí vypukne na hradě Špilberk. V sobotu 10. února bude od deseti hodin dopoledne na velkém nádvoří přichystaný bohatý hudební, divadelní i soutěžní program. Chybět nebudou ani stánky, ze kterých zavoní tradiční občerstvení. V jednu hodinu odpoledne začne samotný masopustní průvod. Ten půjde areálem hradu na velké nádvoří, kde bude následovat představení masek.

Masopust průvod v brněnské Líšni. Ilustrační foto
Masopusty na Brněnsku. Podívejte se, kudy masky půjdou i kde zavoní speciality

Kvíz open
Kdy: sobota 10. února od 8.45
Kde: Bobycentrum, Brno

Proč přijít: V Bobycentru se bude o víkendu soutěžit o zajímavé ceny. Jedná se o turnaj 3 soutěžních kvízů pro všechny nadšence týmové zábavy s doprovodným programem. Registrace účastníku se uskuteční od 8.45 do 9.55. V půl jedenácté už odstartuje první kvíz. Patronem a hlavním moderátorem akce bude Petr Švancara.

Pravý Louskáček - pohádkový muzikál na ledě
Kdy: sobota 10. února od 14.00
Kde: Winning group arena, Brno

Proč přijít: Louskáček ožije na ledě. V sobotu 10. února se v Brně odehraje pohádkový muzikál. Na návštěvníky čeká akční krasobruslařská, akrobatická a taneční show v podání českých a evropských krasobruslařů, cirkusových umělců a zpěváků. „Od prvních okamžiků se ponoříte do atmosféry magie, kouzel a zázraků,“ lákají pořadatelé.

Zdroj: Youtube

Retro Games Brno
Kdy: sobota 10. února od 15.00
Kde: Černá díra, Kino Art

Proč přijít: Zavzpomínat na retro hry a zároveň si je i zahrát budou mít lidé příležitost o druhé únorové sobotě. V Kině Art v Brně se od tří hodin odpoledne uskuteční setkání Retro Games. Návštěvníci si zahrají hry na legendárních strojích 80. let minulého tisíciletí.

BLANENSKO:

Open mic night
Kdy: sobota 10. února od 19.00
Kde: Centrum Ježek, Blansko

Proč přijít: Multižánrový večer si užijí lidé v Blansku. V Centru Ježek se v sobotu 10. února uskuteční Open mic night. Pestrý program obstarají umělci, kteří zahrají svojí autorskou hudbu. V sedm hodin večer se představí Helča Dyčková a Eliška Fišerová, dále Vesla, Ashena, Iranon nebo skupina Na vteřinu.

Masopust v Ráječku
Kdy: sobota 10. února od 12.45
Kde: Ráječko

Proč přijít: Masopustní průvod projde také Ráječkem. Sraz všech účastníků je ve 12.45 ve Staré škole. V jednu hodinu odpoledne odtud vyjde průvod a doplní ho lidová hudba. Po průvodu obcí si všichni, kdo rádi tancují a zpívají, přesunou zpátky do Staré školy, kde od 16 hodin začne masopustní taškařice. Muzika bude hrát asi do osmi hodin večer.

Dětská karneval
Kdy: neděle 11. února od 14.00
Kde: sál Katolického domu, Blansko

Proč přijít: Na své si přijdou děti v Katolickém domě v Blansku. Ze skříně mohou vytáhnout princeznovské šaty nebo kostým draka a vyrazit na karneval. Ten nabídne různé soutěže, tanec i hry. Chybět nebudou drobné odměny pro děti nebo rej masek. Dítě zaplatí 40 korun, dospělý 60 korun. Rezervace míst je nutná předem.

BŘECLAVSKO:

Poštorenský fašank
Kdy: sobota 10. února od 14.00
Kde: sraz u kostela v Poštorné

Proč přijít: Slovácký krúžek, poštorenské stárky a chasa zvou na letošní průvod a poté večerní zábavu v kulturním domě v Poštorné, který zakončí tradiční pochování basy. Sraz všech masek je ve dvě hodiny odpoledne, v šest hodin večer vypukne v místním kulturním domě večerní zábava. Hraje dechová hudba Pivoňka.

Zdroj: Youtube

Fašank Břeclav
Kdy: neděle 11. února od 14.00
Kde: Břeclav, Dům školství

Proč přijít: Masky ovládnou také centrum Břeclavi. Do ulic se vydají v neděli 11. února. Začátek a cíl pochůzky bude v Domě školství, kde se v šest hodin večer pochová basa a dojde i na výuku fašankových tanců.

Fašank a hudební večer ve Valtickém Podzemí
Kdy: sobota 10. února od 18.00
Kde: Valtické Podzemí

Proč přijít: Na fašank a hudební večer s cimbálkou zvou pořadatelé do Valtickém Podzemí. Od čtyř hodin odpoledne bude chasa ve Valtickém Podzemí pochovávat basu. V šest večer začíná hudební večer s cimbálovou muzikou k tanci i poslechu přímo v labyrintu historických vinných sklepů Valtického Podzemí. Návštěvníci ochutnají vína i masopustní a zabíjačkové speciality.

Fašanková zabíjačka v Horních Věstonicích
Kdy: sobota 10. února od 14.00
Kde: Kulturně-sportovní areál, Horní Věstonice

Proč přijít: V areálu fotbalového hřiště v Horních Věstonicích zavoní druhou únorovou sobotu zabíjačkové speciality. Od 15 hodin k podtržení atmosféry zahraje cimbálová muzika Lalia. „Za přinesené koláče, koblihy či jiné sladké pečivo budeme rádi,“ dodávají organizátoři.

Zdroj: Youtube

HODONÍNSKO:

Hodonínský fašank
Kdy: sobota 10. února od 09.00
Kde: Hodonín, Masarykovo náměstí

Proč přijít: Oblíbený hodonínský fašank se uskuteční v sobotu 10. února. Už v devět hodin ráno program zahájí melodie Cimbálové muzika Dur. Až do 11 hodin se navíc bude vydávat ovarová polévka a zároveň se návštěvníci mohou od 10 hodin těšit na komentovanou domácí zabijačku. V pravé poledne dojde na představení tradičních fašankových masek a následně vyjde průvod. V osm hodin večer akce vyvrcholí Krojovým plesem. K tanci a poslechu hraje DH Bojané a CM Hudci z Kyjova. Ples nabídne také předtančení České besedy a pochování basy.

Zdroj: Youtube

Farní ples Vracov
Kdy: sobota 10. února od 19.00
Kde: Vracov, kulturní dům

Proč přijít: Římskokatolická farnost Vracov pořádá v sobotu 10. února od 19.00 na Farní ples. Ten se koná v malém sále kulturního domu Vracov. K tanci i poslechu zahraje František Marčík a Hana Mrvová. Bohatá tombola i občerstvení je samozřejmostí. Vstupné je 150 Kč.

VYŠKOVSKO:

Zimní královna - Večerní kostýmovaná pátrací hra pro děti
Kdy: sobota 10. února od 17.00
Kde: Zámek Slavkov u Brna

Proč přijít: Kostýmovanou pátrací hru pro děti se 6 stanovišti si na sobotní večer připravili v setmělém zámku Slavkov – Austerlitz. Ten totiž upadl do věčné tmy, sály se šíří chlad a smutek. Opanovala ho totiž Zimní královna. Děti se ji pokusí při procházce tmavými sály zámku zahnat. Nutné je proto s sebou mít baterky. „Budou celkem dva vstupy. V 17:00 hodin v 18:00 hodin. Skupiny jsou početně omezené. Doporučujeme zakoupit vstupenky v předstihu,“ informují pořadatelé.

Tradiční ostatky v Šaraticích
Kdy: sobota 10. února od 8.30
Kde: Šaratice

Proč přijít: Sbor dobrovolných hasičů Šaratice pořádá v sobotu 10. února tradiční ostatky. V 8.30 bude před budovou hasičské zbrojnice sraz ostatkových masek, od 9 hodin pak začne průvod obcí. Od 20 hodin jsou zájemci zváni do sálu OÚ na taneční ostatkovou zábavu. Hraje kapela Karla Pešla. Občerstvení a bohatá tobola budou připraveny.

Vepřové hody
Kdy: sobota 10. února od 9.00
Kde: u kašny na Palackého náměstí, Slavkov u Brna

Proč přijít: Kdo v sobotu 10. února zavítá do Slavkova u Brna, může se těšit na městské Vepřové hody. Ty nabídnou zabijačkové speciality, černou polévku a domácí dobroty z udírny ze Zámecké restaurace. „Náměstí ozvláštní nově také maškary na chůdách. Rej masek zkrátka k zabijačkovému času patří," doplňují pořadatelé. Vyhrávat bude kapela Balada na výletě. Součástí bude také minijarmark s domácími a řemeslnými výrobky.

ZNOJEMSKO:

Noční šipkovaná v Miroslavi
Kdy: sobota 10. února od 18.00
Kde: katolický hřbitov, Miroslav

Proč přijít: V Miroslavi na všechny zájemce čeká v sobotu večerní dobrodružná výprava po šipkách pro celou rodinu, která je zavede na cestu s úkoly a mezi tajemné bytosti. Start je v 18 hod. u katolického hřbitova. Cíl pak před Kulturním domem Miroslav, kde dojde na opékání špekáčků (vlastních) a odměnou za účast.

Masopust ve Znojmě
Masopusty na Znojemsku. Podívejte se, kudy masky půjdou i kde zavoní speciality

Obecní ples v Únanově
Kdy: pátek 9. února od 20.00
Kde: sál Orlovny, Únanov

Proč přijít: Obec Únanov pořádá v sále únanovské Orlovny v pátek 9. února svůj Obecní ples. Od osmi hodin večer na návštěvníky i letos čeká bohatá tombola a skupina Klaxon, která zahraje k tanci i poslechu.

X. reprezentační rockový ples sportovců
Kdy: sobota 10. února od 20.00
Kde: sokolovna, Dobšice

Proč přijít: Sokol Dobšice pořádá druhou únorovou sobotu v místní sokolovně od osmi hodin večer rockový ples. O hudební program se postará kapela Turbo a KH band. Návštěvníci se mohou těšit také na bohatou tombolu. Vstupné na místě je 350 korun, v předprodeji na OÚ Dobšice za 300 korun. „Zakoupením vstupenky podpoříte mládež Sokola," oznamují pořadatelé.