Skupina vznikla v roce 1988 v Plzni a sdružovala umělce a výtvarné teoretiky z Čech, Moravy i Slovenska. Spolupracovali do značné míry vskrytu, bez přímé snahy se společně prosadit a upozornit na sebe. Putovní výstavu si dnes prohlédli novináři, ve středu se otevře veřejnosti.
Nejvíce Měkkohlavých pocházelo z Brna – mezi nimi například Marian Palla, Dalibor Chatrný, Petr Kvíčala, Milan Magni a Jiří Valoch. Výstava je důležitým příspěvkem k historii československého umění posledních desetiletí, uvedl kurátor Václav Malina.
První společnou výstavu pod hlavičkou Měkkohlavých si skupina naplánovala s dvacetiletým předstihem na rok 2009. Tehdy také skutečně vystoupili z anonymity a uspořádali výstavu v Galerii města Plzně. Expozici, která od té doby putuje po Česku a Slovensku, tvoří kromě uměleckých děl také dokumentace jednotlivých akcí skupiny ve fotografiích, videozáznamech a textových materiálech.
Na plakátě, obálce katalogu i dalších materiálech k výstavě lidé najdou záhadně vypadající fotografii lidské postavy s tváří bez jasných rysů a obrysů. Jde o portrétní snímek členů skupiny, který Jiří Šigut nafotil z úsporných důvodů na jedno políčko filmu. Vznikla tak „měkká hlava“ symbolizující jednotu Měkkohlavých, uvedl kurátor.
Aktivity skupiny před rokem 1989 zahrnovaly různé společné akce, například Autodafé, tedy pálení vlastních uměleckých děl na vrchu Zebín nedaleko Jičína v době jarního slunovratu, dále Měkkfest v srpnu 1989, několik schůzí a výstavu v pražské Galerii mladých U Řečických. Nynější brněnská expozice potrvá do 10. dubna.