K vidění je například brněnský vyřezávaný betlém, který obsahuje mimo jiné postavičku legendárního brněnského siláka a baviče Franty Kocourka. Celkem se lidé mohou podívat na zhruba devadesát betlémů.

Základem expozice je sbírka betlémů Zdeňka Jílka a sestava betlémů zapůjčených od výtvarníků a řezbářů z tišnovského a brněnského regionu.

„Při výběru jsme kladli důraz jak na výtvarnou i historickou kvalitu, tak na různorodost materiálů, ze kterých jsou betlémy vytvořeny. Představíme i několik mechanických betlémů. Výstava je navíc rozšířená o největší české dioráma na téma Život Ježíše Krista s plstěnými figurami od Ivany Langrové, které vystavujeme v jednom ze sálů jednou za dva roky,“ sdělil správce památky Petr Lukas.

V pondělí 11. prosince uzavřeli kontroloři část prodejny Albert v Tkalcovské ulici v Brně.
Nákupy mezi kbelíky. Zavřeli část Albertu v Brně, poškozený strop byl nebezpečný

Současně dodal, že se pravděpodobně jedná o aktuálně největší výstavu betlémů na jihu Moravy. Největším exponátem je takzvaný Tišnovský betlém, který přes pěti lety vytvořili členové spolku Art Periscope. Betlém vznikl pro zachování vánočních zvyků a tradic na Tišnovsku.

„Má sloužit pro budoucí generace a připomínat nejen příběh Svaté rodiny, ale i tišnovskou scenérii, přírodu, památné domy a významné osobnosti města. Všichni autoři betlému pocházejí z tišnovského regionu a každý z nich zde zanechal kus svého srdce a kumštu,“ pokračoval Lukas.

Druhým tahákem je keramický betlém od egyptologa Ladislava Zápařky. Obsahuje přes sto třicet pozlacených figurek, doplňuje je množství domečků. Raritou je Betlém Brunensis od Zdeňka Gottwalda z roku 2000, který zachycuje důležité památky Brna a připomíná známé osobnosti, stejně jako brněnské ikonické symboly, například tramvaj nebo draka.

„Zajímavostí jsou dřevěné monolity od Jiřího Ondry z Tišnova nebo díla od Luboše Plachého z Molenburku, a to betlémy malované na překližce,“ dodal Lukas.

  • Vánočně laděná výstava je současně doplněná květinovými dekoracemi.
  • Za základní vstupné zaplatí návštěvníci 145 korun.
  • Výstava betlémů je k vidění do 14. ledna vždy od desáté dopoledne do čtyř hodin odpoledne.