V Křížové chodbě na Nové radnici se jim totiž otevřela výstava fotografií a soch s názvem Afrika – Divočina v srdci. „Výstava představí přes stovku fotek od špičkových fotografů časopisu National Geographic. Hlavní část představí díla současného šéfredaktora Chrise Johnse. Na padesáti fotografiích zachycuje Afriku krásnou, divokou i ohroženou,“ uvedla manažerka výstavy Pavla Radostová.
Velkým africkým tématem je bezesporu příroda – barevné scenérie, pestrá flóra i fauna. Tuto část Afriky přiblíží fotografie Roberta B. Haase v kolekci s názvem Očima bohů. „Absolvent prestižních univerzit Yale a Harvard řídí finanční skupinu, sponzoruje kulturní i charitativní akce a ve volném čase visí za popruhy v roztřesené cessně nebo vrtulníku a fotografuje divokou přírodu,“ představila Haase Radostová.
Pestrost expozice zvyšuje dvorní fotograf papeže Jana Pavla II. Gianni Giansanti, který navštívil údolí etiopské řeky Omo a na svých snímcích zachytil jeho obyvatele. „Nevím, jestli je to skutečný obraz Afriky. Spíš jen docela malý střípek obrazu nekonečně rozmanitého pohledu na černý kontinent. Chtěli jsme představit silné, působivé a dobré fotografie, představit Afriku v její rozporuplnosti. Afriku, kde se loví, zabíjí a umírá, ale i žije, slaví a užívá,“ přiblížil záměr výstavy její kurátor Pavel Radosta.
Kromě fotografií si lidé v Křížové chodbě mohou prohlédnout sochy z lidové sochařské školy v Zimbabwe. „S trochou nadsázky a zjednodušení se legenda afrického kamenosochařství zrodila z nouze. Majiteli tabákových plantáží Tomu Blomefieldovi se v polovině šedesátých let přestalo dařit. Nechal svézt hadcové balvany z okolí, svým zaměstnancům vyměnil motyčky za dláta, a založil tak slavnou kapitolu afrického lidového umění. Dnes se díla prvních členů této sochařské komunity prodávají za desítky tisíc dolarů,“ popisuje původ soch Radostová.
V Brně jsou podle ní k vidění vůbec poprvé. K výstavě, která měla premiéru loni v létě v pražském Karolinu, připravili organizátoři stylový doprovodný program. „Poslední květnový den budou studenti z pedagogické fakulty vyprávět o tom, jak žili ve slumu v Angole a učili místní děti. Velmi atraktivní bude také přednáška o africkém šamanismu 5. června, na které mohou návštěvníci zkusit kouzlit.
A 14. června entomoložka Marie Borkovcová povede přednášku o roli hmyzu ve výživě člověka s ochutnávkou a recepty. Umí je totiž uvařit nebo upéct,“ slibuje Radostová. Výstava Afrika – Divočina v srdci potrvá v Křížové chodbě do konce června.