„Je to velký úspěch dostat se s českou produkcí na prestižní filmový festival, jakým je Mezinárodní filmový festival v San Sebastianu. Po sedmnáct letech je to první český snímek zařazený do hlavní soutěže festivalu. A uvidíme v něm i kousek Brna, tedy konkrétně interiéry Mahenova divadla,“ upozornila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Příběh o zapomenutém operním mistru Josefu Myslivečkovi, kterého ve filmu ztvárnil Vojtěch Dyk, se odehrává v osmnáctém století převážně v Itálii. Kromě Brna probíhalo natáčení i na zámku v Bučovicích.

Bývalý novinář, komik, spisovatel a nakladatel Pavel Tomeš. Foto: se svolením Pavla Tomeše
V Čechách stačí říct, že jsem z Brna a lidé se hned smějí, říká komik Tomeš

Naproti tomu dramatický příběh Oběť o svobodné matce z Ukrajiny, která žije v malém českém městě, byl natáčen v několika lokalitách Jihomoravského kraje, například ve Znojmě či u hraničního přechodu Hatě. Ve světové premiéře bude uveden na devětasedmdesátém ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách v prestižní kategorii Orizzonti, která se zaměřuje na nadějné nové filmaře a trendy světové kinematografie. Na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu se snímek představí v kategorii Contemporary World Cinema věnované nejvýraznějším dílům světové kinematografie a otevírá se mu tak cesta na důležitý severoamerický trh.