Na výsledek práce se chtěl Edison podívat osobně, do Brna se proto vydal autem, které sám řídil a sestavil. „Celou elektroinstalaci si chtěl Edison v Brně prohlédnout. Byl velmi spokojený. Zápis o jeho návštěvě je v knize hostů hotelu Grand, kde se ubytoval,“ uvádí Internetová encyklopedie dějin města Brna.

Vlastnoručně postavený automobil způsobil ve městě velký rozruch. Svým neobyčejným hlukem vylákalo mnohé Brňany ze svých domovů ven na ulici. „Edisonovi se líbilo nejen samotné město, ale i okolí, které si projel. Navštívil i původní elektrárnu na Vlhké ulici, která už však byla v dost špatném stavu,“ píší autoři encyklopedie.

Ilustrační fotografie.
Důchodci v Brně jako vysokoškoláci: vysoké nájmy řeší spolubydlením

Jižní Moravu navštívil společně se svou manželkou a dcerou. „Edisonova žárovka z roku 1882 byla umístěna do zdobného měděného pouzdra, uloženého do závěrečného kamene. Dnes je vystavena ve vitríně u hlavního schodiště,“ prozradila referentka marketingu Mahenova divadla Zuzana Žáková-Klimplová.

Po dokončení se Mahenovo divadlo těšilo mimořádnému zájmu ze stran odborníků i Brňanů. „Tisk připomínal, že architektonicky, umělecky a provozně konkuruje nejvýznamnějším stavbám ve Vídni. Jako první důsledně odpovídalo po technické a bezpečnostní stránce zpřísněným předpisům pro divadelní stavby,“ vysvětlila Žáková-Klimplová.