Na jevišti se přitom Gorčicová objevila ještě začátkem tohoto měsíce. „Byť dlouhodobě bojovala s vážnou a zákeřnou nemocí, snažila se nedávat to nijak najevo a ještě 5. prosince odehrála zodpovědně a bez jakýchkoliv zjevných problémů své poslední představení na činoherní scéně našeho divadla," uvedl ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša.
Dle svých přátel i kolegů byla Gorčicová okouzlující na jevišti i v soukromém životě. „Zásadně upřednostňovala kvalitu celku před osobním vyniknutím a celý svůj život bojovala otevřeně ať už proti zvůli moci, tak i proti drobným nespravedlnostem. Byla vybavena záviděníhodnou brilantní jevištní technikou, kterou sama považovala za samozřejmost," přiblížil hereččinu osobnost Moša.
celou svou uměleckou dráhu spojila s Městským divadlem Brno
herectví studovala na Janáčkově akademii múzických umění,
potkala zde Jiřího Bartošku, Miroslava Donutila či Svatopluka Skopala
na scéně Městského divadla Brno odehrála desítky velkých rolí
v klasickém i moderním repertoáru (Poprask na laguně, Tři sestry,
Lucerna, Romeo a Julie, Sklenice vody aj.), osobně ráda vzpomínala
na hlavní role ve hrách Nejkrásnější válka nebo Záhořanský hon
do širšího povědomí vstoupila díky televiznímu seriálu Četnické
humoresky (2003), kde se objevila ve dvou dílech
věnovala se také dabingu, svůj hlas propůjčila například Stefanii
ze Star Treku nebo Sue Ellen Ewingové z legendárního Dallasu
Blízkým kolegou a častým jevištním partnerem Gorčicové byl Zdeněk Junák. „Eva byla výborná kolegyně. Znali jsme se už od školy, kde studovala v ročníku nade mnou. A poté jsme spolu byli dlouhé roky ve společném angažmá, které bylo pro Evu současně i jejím jediným. Je škoda, že odešla tak brzy," uvedl Junák, který si s Gorčicovou zahrál například manželský pár Ferraillonových v komedii Brouk v hlavě.
Na brněnských jevištích se Gorčicová objevovala již v době studií na Janáčkově akademii múzických umění. Na jevišti Městského divadla se poprvé objevila jako Lysistrata v muzikálové novince Nejkrásnější válka. Ztvárnila přitom mnoho nezapomenutelných rolí, tragických i komediálních.
Pamětníci například rádi vzpomínají na její ztvárnění mladé Sylvie v inscenaci Dva šlechtici z Verony, kde vytvořila půvabnou dvojici s Pavlem Trávníčkem. „Byla jednou z prvních, která byla schopna hrát, tančit a zpívat na té úrovni, kterou vyžaduje současné hudební divadlo," podotkl Stanislav Moša se vzpomínkou na léta sedmdesátá.
„Když jsem ji viděl ještě v Divadle bratří Mrštíků v roce 1978 při české premiéře muzikálu Chicago, kde s Líbou Kafkovou vytvořily hlavní postavy, myslel jsem si, že jsem se na chvíli ocitl na Broad᠆wayi," vzpomněl Moša.
V poslední době diváci Gorčicovou obdivovali v inscenacích My Fair Lady (ze Zelňáku), kde je bavila jako distingovaná paní Škodová, v komedii Charleyova teta v roli Donny Luciy nebo v již zmíněné komedii Brouk v hlavě, kde ztvárňovala majitelku nevěstince Olympii Ferraillon.
Soustavně se Gorčicová věnovala i dabingu. V osmdesátých letech patřila k předním dabingovým herečkám v Brně a svůj hlas propůjčila desítkám filmových postav. Za všechny jmenujme alespoň seriály Dallas či Star Trek a filmy Žlutý Rolls-Royce, Drakula, 8 žen či Cesta do fantazie.
Pohřeb Evy Gorčicové bude v sobotu 2. ledna. „Poslední rozloučení začne v 11.30 hodin v obřadní síni krematoria města Brna v Jihlavské ulici," upřesnila mluvčí Městského divadla Brno Lenka Pazourková.