VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z regionu

včera 16:48

Více lékařů pro venkov. Masarykova univerzita navyšuje počet studentů

Brno - Brněnská Masarykova univerzita přijme v příštím akademickém roce o šedesát studentů lékařství více než v tom předchozím. Přesný počet škola oznámila v pondělí jako jednu z novinek pro příští období.

12.11.2018

Pachatelé na útěku, za mříže nechtějí

Jižní Morava – Vánoční svátky chtějí strávit doma s bližními nebo se musí postarat o nemocného člena rodiny. A některým se zkrátka nechce. Důvodů, kvůli kterým pravomocně odsouzení lidé nenastoupí do vězení, je nespočet. Soudy v Jihomoravském kraji, vězeňská služba i policisté jich evidují stovky.

12.11.2018

Asfaltovou cestu ke kopečku v Mikulově nechtějí. Kameny ano

Mikulov - Asfaltku nechceme. Tak zněly první reakce některých obyvatel Mikulova na Břeclavsku na záměr rekonstrukce dvou přístupových cest na Svatý kopeček. Vrchol nad městem je cílem stále většího počtu turistů.

12.11.2018

Býk utekl z jatek, naháněl ho i vrtulník. Mohl ohrožovat lidi, tak ho zastřelili

Hodonín /VIDEO/ – Nezvaná návštěva. Téměř půl tuny živé váhy v pondělí před polednem nahánělo strach u hodonínského jezu. „Právě jsme si chtěli dát kávu, když pod okny prošlo něco černého,“ přiblížil Jan Mecl.

12.11.2018

Zdokonalila umělé srdce. Za svůj návrh získala prestižní ocenění

Brno - Dokáže přečerpávat krev a rozvádět ji po těle. Přístroj, který pomůže nemocným při čekání na transplantaci, vylepšila ve své diplomové práci Ludmila Čápová z brněnské techniky. „Vycházela jsem z oběžného kola, které výzkumníci složili v roce 2012. Tenkrát měl přístroj jednu komoru, já jsem teď vytvořila druhou, aby mohl plně nahradit srdce,“ vysvětluje Čápová, která svou prací navazovala na předešlé výzkumy.

12.11.2018

Zaparkují na 340 panelech. Dočasné parkoviště pro 120 aut má zabránit kácení

Hodonín – Až sto dvacet aut mají v budoucnu zaparkovat u hodonínské nemocnice návštěvníci, klienti i její personál. Se stavbou nového parkoviště v blízkosti chirurgické ambulance chce začít vedení zdravotnického zařízení na jaře příštího roku. „Počítáme s dvaceti až třiceti místy pro zaměstnance. Město má zájem podpořit toto dočasné řešení s tím, že vše směřuje k trvalému a koncepčnímu,“ řekl ředitel nemocnice Antonín Tesařík.

11.11.2018

Rychlost nedodrželo sto tisíc řidičů

Jižní Morava - Cesta z Brna do Prahy po D1 je teď o něco příjemnější na rozdíl od léta, kdy byla dálnice plná dopravních omezení. Ta nyní na trase zbyla tři, a to dvě na Vysočině a jedno u Prahy. Řidiči se tam už také nemusí obávat úsekového měření, které letos odhalilo více než sto tisíc překročení povolené rychlosti.

11.11.2018

Rybníky? Žádostí o peníze je moc, stát další nepřijme

Jižní Morava – Představitelé obcí na jihu Moravy, kteří plánují stavbu nového nebo rekonstrukci stávajícího rybníka s pomocí státu, mají smůlu. Úředníci z ministerstva zemědělství ukončili sběr žádostí o dotaci o tři měsíce dříve, než plánovali. Kvůli příliš velkému zájmu.

10.11.2018

Propojí vyhledávače spojů od Moravy až po Rumunsko

Jižní Morava – Spojení z jihu Moravy až do malé vesnice v Rumunsku si v budoucnu snadno vyhledají lidé na stránkách Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Ten se zapojil do mezinárodního projektu Linking Danube, jehož cíl je propojit vyhledávače spojů v oblasti Podunají.

10.11.2018

Zázemí v kotelně nebo garáž, kam se nevejde sanitka. Půjčí si na opravy základen

Jižní Morava – Boskovice na Blanensku, Hustopeče a Mikulov na Břeclavsku, Kyjov a Veselí nad Moravou na Hodonínsku, Bučovice a Slavkov na Vyškovsku i Šumná na Znojemsku. Osm záchranářských základen, které chce kraj obnovit díky úvěru od Evropské investiční banky. „Práce lékařů i nelékařských zdravotnických pracovníků je velmi náročná. Plně si zaslouží podmínky pro práci včetně zázemí základen, ze kterých každodenně vyjíždějí ke stovkám obyvatel se zdravotními potížemi,“ řekl ředitel jihomoravských záchranářů Milan Kusák.

8.11.2018

Navýší hladinu Nových Mlýnů kvůli suchu. Ornitologové zůstávají proti

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pomoc lužním lesům i zemědělcům. Představitelé ministerstva zemědělství, Jihomoravského kraje a Povodí Moravy chtějí navýšit hladinu novomlýnských nádrží o pětatřicet centimetrů.

8.11.2018

Svatomartinská vína? Sametovější, medovější. K huse ideál, popisuje sommelier

Jižní Morava – Sametovější s intenzivnějšími barvami. Letošní Svatomartinská červená vína se podle vinařů povedla. „Jsou lahodnější než obvykle. Letos to bude k huse značka ideál,“ řekl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz. Lidé vína poprvé ochutnají v neděli na svatého Martina.

8.11.2018

Voda? Z rybníka i koupaliště. Skiareál spotřebuje na zasněžování 30 tisíc kubíků

Jižní Morava – Některé lyžařské areály na jihu Moravy už na nedostatek vody doplatily. Několik let nefunguje vlek na Šibenickém vrchu v Nové Lhotě na Hodonínsku. U sjezdovky je sice nádrž, ale vody je tam málo. Když chyběl přírodní sníh, neměli provozovatelé čím „krmit“ sněhová děla. Chybějící vydatný zdroj vody se podepsal také na krachu skiareálu v blanenských Hořicích. Dlouhotrvající sucho může v letošní sezoně ohrozit i provoz dalších sjezdovek v kraji.

7.11.2018

Babiš řeší s aktivisty obchvaty Břeclavi a Mikulova. Shodli se jen na prvním

Brno, Břeclavsko – Premiér Andrej Babiš chce vést debatu s lidmi ze spolku Děti Země o obchvatu Mikulova a dálnici D52. „V Brně jsem řešil zablokované dopravní stavby,“ sdělil. V úterý se tam setkal s ekologickými aktivisty, kteří se nedávno odvolali proti stavbě obchvatu města pod Pálavou.

7.11.2018

Minaret v Lednici mě štve, napsal nový místostarosta za SPD. Pak slova mírnil

Lednice – Mešity u nás nechceme. Programu kandidátů SPD v Lednici na Břeclavsku s lídrem Lukášem Dorou se chytili odpůrci nově zvoleného neuvolněného místostarosty z hnutí Tomia Okamury. V turisticky atraktivní obci totiž stojí nejstarší dochovaná rozhledna v republice – minaret. „Nesouhlasím s tím, aby k nám přicházeli muslimové,“ netají se Dora.

7.11.2018

Nepetuj, vybízí kampaň. Ubude pet lahví a lidé se zapojí se do soutěže

Jižní Morava /ANKETA, INFOGRAFIKA/ – Neplýtvat plastovými obaly a snižovat jejich produkci. To je hlavní cíl kampaně Nepetuj, za kterou stojí Radek Staňka z Uherčic na Břeclavsku a jeho tým. Zájemci projekt podpoří opakovaným naplněním lahve, což přispívá také k ochraně životního prostředí. „Chceme lidem ukázat, že se dá žít i bez pet lahví. Mrzí mě, že s touto iniciativou nepřišly samy obce, protože je to v jejich zájmu, aby odpadu bylo méně,“ řekl Staňka. Ke kampani natočili také video.

6.11.2018

Často chodil přes Boleradice. Lavička připomene pěší túry studenta Masaryka

Břeclavsko – Křižoval pěšky Moravské Slovácko, chodíval na návštěvy za přáteli. Mladý Tomáš Masaryk, budoucí první československý prezident, trávil studentské prázdniny v sedmdesátých letech 19. století na Břeclavsku a Hodonínsku. V Boleradicích mu teď postaví lavičku. „Bude připomínkou Masarykových výšlapů,“ uvedl Jan Horák z Techsportu Boleradice.

AKTUALIZOVÁNO
6.11.2018

Kolaps na železnici: Cesta rychlíky jedoucími z Prahy? Až dvouhodinová zpoždění

Jižní Morava – Kdo chtěl v úterý vyrazit z Brna do Břeclavi třeba rychlíkem v půl osmé ráno, měl smůlu. Na spoj si počkal víc než dvě hodiny. Až několikahodinová zpoždění nabíraly dálkové vlaky mířící z hlavního města kvůli poruše trakčního vedení v pražských Vršovicích.

6.11.2018

Okresní města stárnou. Chybí mladí lidé

Jižní Morava – O miliony korun ročně přicházejí okresní města v kraji. Kvůli stěhování lidí jinam. Jen z Vyškova za posledních pět let odešlo téměř pět stovek obyvatel.

5.11.2018

Kuřáci mají šestkrát vyšší riziko mrtvice. Zapříčinit ji může i zubní kaz

Brno - Pokles ústního koutku či ochrnutí jedné poloviny těla jsou nejznámější příznaky cévní mozkové příhody neboli mrtvice. Jihomoravští záchranáři loni vyjeli k téměř třem tisícům případů, což je druhý nejvyšší počet v republice.

4.11.2018

Za obraz dostal pozvání ke Gottovi domů. Životní zážitek, rozplývá se učitel

Kunštát – Osmapadesátiletý Ladislav Dostál žije a učí na základní škole v Kunštátu. Mezi jeho koníčky patří divadlo. Jako komparzista se mihl v několika filmech a pohádkách. Přitom ho to odjakživa táhlo k malování. Na to mu však nezbývá čas. Před lety namaloval obraz pro Karla Gotta. A mnohonásobný Zlatý slavík mu zase věnoval kopii jednoho ze svých. „Mistr nás pozval na chvíli k sobě domů. Byl to pro mě, manželku i syna neskutečný zážitek a moc si toho vážíme,“ říká o neplánovaném setkání, které se odehrálo před několika dny.

4.11.2018

Hvězdnou oblohu uvidí z pohodlí planetária. Brány otevře po patnácti letech

Ždánice – Tisíce kosmických objektů mohou ještě letos vidět návštěvníci hvězdárny ve Ždánicích na Hodonínsku. Milovníkům astronomie se otevře po patnácti letech. „Cílem je zpřístupnění planetária nejen školám a veřejnosti, ale i lidem se zdravotním postižením a na míru pro ně připravovat vzdělávací programy,“ nastínil využití starosta Vladimír Okáč.

3.11.2018

Nezvládla zatáčku. Ze zdemolovaného auta museli zraněnou řidičku vyprošťovat

Borkovany – Jela ve směru z Klobouk u Brna na Brno. U Borkovan však řidička nezvládla průjezd zatáčkou a sjela do příkopu. Zraněná skončila v nemocnici. „Ženu jsme museli z auta vyprostit. Následně jsme ji předali zdravotníkům,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Petr Příkaský.

3.11.2018

Zámky v zimě obsadí stavaři. Vznikne třeba nový prohlídkový okruh

Jižní Morava - V následujících měsících čekají několik jihomoravských hradů a zámků velké úpravy. Chystá se nový prohlídkový okruh i návštěvnické centrum.

3.11.2018

Současné literární eso? Ve dne hlídá zámek, nad ránem píše Boček oblíbené knihy

Milotice – Vyhýbá se publicitě, přesto ho znají tisíce lidí. Evžen Boček z Milotic na Hodonínsku pracuje jako kastelán tamního zámku. Do povědomí čtenářů se dostal sérií knih o aristokratce, které vydává v desetitisícových nákladech.

3.11.2018

Přespávají na terase. Kontejnerová základna vodních záchranářů rostla deset let

Pavlov – Deset let museli čekat vodní záchranáři z Pavlova na novou základnu. Nyní jsou stavební práce již u konce. „Příští týden předáme budovu ke kolaudaci,“ potvrdil jednatel vodní záchranné služby na Nových Mlýnech Stanislav Hrdlička.

3.11.2018

Začala rekonstrukce vyhořelého kulturního domu. Do zimy bude mít novou střechu

Drnovice – Několikamilionová škoda, propadlá střecha, zůstaly jen obvodové zdi. Tak dopadl požár kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku, který vypukl 21. září. Několik týdnů po neštěstí situace vypadá nadějněji. Vedení obce už zahájilo rekonstrukci.

2.11.2018

Dojemná starost o babičku a jak se z pilin stane tabák: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 31. října a ve čtvrtek 1. listopadu 2018.

1.11.2018

Jihomoravský kraj si půjčí tři čtvrtě miliardy. Na silnice nebo domovy důchodců

Jižní Morava – Výjezdové základny záchranářů, dětská léčebna v Ostrově u Macochy na Blanensku, domovy pro seniory a rekonstrukce krajských silnic. Na tyto projekty si představitelé Jihomoravského kraje půjčí sedm set milionů korun.

1.11.2018

Začátek zimy? V nedohlednu. Teploměr ukáže až 20 stupňů, možná padne i rekord

Jižní Morava - Zimní bundy a kabáty ještě zůstanou ve skříních. Studeného podzimního počasí se totiž lidé na jihu Moravy hned tak nedočkají. Listopad ve čtvrtek zahájí možná rekordně teplý den.

31.10.2018

Mladík se ztratil. Místo do Kyjeva přijel do Kyjova

Kyjov – Strážníci pomohli na vlakovém nádraží v Kyjově cizinci, který se ztratil. „Zjistili jsme, že se muž pokoušel dostat ze Zlína domů na Ukrajinu, přesněji do Kyjeva. Bohužel si při koupi lístku ve Zlíně neporozuměli a byl poslán do Kyjova,“ řekl ve středu ředitel kyjovské městské policie Lubomír Plachý.

31.10.2018

V kraji někdo tráví chráněné luňáky. Ornitologové našli dva mrtvé

Jižní Morava – Kriticky ohrožené dravé opeřence někdo otrávil. Dva mrtvé luňáky našli ornitologové nedaleko od sebe na jihu Moravy. „O otravě svědčí mrtvý hmyz, který jsme našli na obou ptácích. Použití zakázaného jedu karbofuranu následně potvrdil laboratorní rozbor,“ vysvětlila Klára Hlubocká z České společnosti ornitologické.

31.10.2018

Vlaky po sto letech: kdysi dominantní, drahé a pomalé, dnes rychlé a levnější

Brno /INFOGRAFIKA/ – Už několik let volí pro cestu mezi Brnem a Prahou Roman Horáček vlak. „Po cestě mám čas na pracovní záležitosti a nemusím se trápit v autě v častých kolonách,“ chválí si.

31.10.2018

Nezničitelní velesportovci ve Stromovce a sedmdesát let svoji: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 30. října 2018.

30.10.2018

Musí uzavřít osmačtyřicet starých vrtů na plyn a ropu. Kvůli bezpečí

Jižní Morava – Do desátého z celkem osmačtyřiceti vrtů se pustili specialisté u Moravského Žižkova na Břeclavsku. Pokračují v likvidaci starých těžebních vrtů na ropu a zemní plyn. Vrtné soupravy se tam vrátily po více než půlstoletí. „Slouží sice obvykle k vrtání nových vrtů, ale v tomto případě děláme opakovanou likvidaci starého vrtu,“ přiblížil vedoucí hodonínského střediska státního podniku Palivový kombinát Ústí Marek Vybíral.

30.10.2018

Den hobitů? Web Každodennosti ke slavným dnům doporučí i knihu

Brno – Den vzniku Československa, ale i Den mrzutých spolupracovníků nebo Den úžasných babiček. Podobná data zábavnou formou připomíná lidem brněnský projekt Každodennosti. Ke každému dni pak doporučí i knihu. Stojí za ním studenti Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. „Chceme v lidech probudit zájem o aktuální dění,“ míní.

29.10.2018

Sebevraždy? Nejčastější způsob byl oběšení

Jižní Morava – Muže našli na zápraží domu. Měl hlavu v dlaních a vedle sebe položenou střelnou zbraň. Taková scéna se naskytla brněnským strážníkům při jednom ze zásahů minulý pátek. Zavolal je k ní příbuzný nešťastníka, který se obával, že se chce zabít. „Jeden z dvojice strážníků se pokoušel muže uklidnit, zatímco druhý odnesl zbraň z jeho dosahu,“ popsala mluvčí městské policie Tereza Kadrnožková.

28.10.2018

Změnili ruiny v kreativní prostory, kam se lidé stále vracejí. Byla to ale dřina

Jakub Zajíc a Lukáš Žďárský se svým týmem zvládli už proměnit několik ruin v krásné a kreativní prostory, které si získali oblibu stovek lidí. Prvním projektem byla Radlická kulturní sportovna, pak následovala Kavárna co hledá jméno a Vnitroblock.

28.10.2018

I česání mění artritida v mučení. Jihomoravany čím dál víc trápí bolesti kloubů

Jižní Morava – I z obyčejného česání se stávají chvíle mučení. Ztuhlé, nateklé klouby a úporné bolesti kvůli artritidě dobře zná osmadvacetiletá Narmin Friáková. „Nejhůře mi je po ránu. To si někdy nemůžu ani natáhnout kalhoty nebo upravit vlasy,“ řekla. S revmatoidní artritidou se stejně jako ona v kraji léčí čím dál více lidí.

AKTUALIZOVÁNO
28.10.2018

ON-LINE: Zeman vyznamenal padlé vojáky, Švehlu, Davida, Hejmu i Štěpánka

/FOTOGALERIE/ Desítkami akcí si dnes Česká republika připomněla 100 let od založení republiky. Hlavní pozornost směřovala do Prahy na udělování státních vyznamenání, vojenskou přehlídku nebo pietní akci na Vítkově. Výročí vzniku Československa si lidé připomněli i v mnoha dalších městech a obcích po celém Česku.

26.10.2018

Obyvatele u nové stanice ruší poplachy hasičů. Slyšíme každé slovo, stěžují si

Znojmo – Na vylepšování soužití s desítkami obyvatel, kteří bydlí v okolí nové základny znojemských hasičů, musí pracovat vedení Územního odboru hasičského záchranného sboru ve Znojmě. Když totiž hasiči mají poplach, slyší hlášení o výjezdu i s podrobnostmi bydlící nejen v bytových domech v těsném sousedství základny, ale také třeba obyvatelé nedalekého Marákova.

26.10.2018

Zemřel kyjovský patriot, folklorista a vinař Krejčí. Bylo mu úctyhodných 104 let

Kyjov – O svého nejstaršího obyvatele přišlo město Kyjov na Hodonínsku. Rodák ze Svatobořic Oldřich Krejčí zemřel minulou neděli. Dožil se 104 let.

26.10.2018

Žila ve výkalech a mezi mrtvolami. O prasata se nikdo nestaral, neměla ani vodu

Křižanovice – Bez přístupu k čerstvé vodě, ke krmení a mezi mrtvolami. Ve velmi špatných podmínkách našli zaměstnanci státní veterinární správy téměř osm set prasat v areálu bývalého JZD v Křižanovicích u Bučovic. Velká část z nich má podle zjištění odborníků značně narušený zdravotní stav.

26.10.2018

Vytvořili živou českou vlajku. Vrcholem oslav výročí byla secvičená spartakiáda

Hustopeče – Desítky žáků i učitelé hustopečské Základní škola Nádražní si oblékli bílá, červená a modrá trička a dohromady sestavili „živou“ českou státní vlajku.

25.10.2018

Police hledá řidiče červené thalie. Může objasnit tragickou nehodu u Citonic

Znojmo – Řidiče červené thalie, který jel místem tragické dopravní nehody 4. října u Citonic, hledají znojemští policisté.

24.10.2018

Ano, řekli si i před sto lety. Unikátní kronika obsahuje fotky svatebních párů

Dolní Dunajovice - Víc než pět stovek fotografií různých svatebních párů obsahuje netradiční kronika, která vznikla v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku. Nejstarší pocházejí z doby před sto lety.

24.10.2018

Na památkách přibyly nové skleněné tabulky. Lidé se z nich dozvědí víc informací

Vyškov – Besední dům, farní kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo bývalá synagoga. Památky ve Vyškově jsou nyní čitelnější. Doslova. Díky novým tabulkám, které na ně nechalo umístit vedení města, se Vyškované i turisté dozví o zajímavých objektech víc informací.

24.10.2018

Pomalý příchod zimy: v pátek bude až 16 stupňů, příští týden už může mrznout

Jižní Morava - Člověk ani neví, jak se má obléct. Prozíravě jsem si dopředu koupil zimní oblečení a pak na konci října stále potkávám lidi s ponožkami v sandálech. Tak si postěžoval mladík Pavel Podešva. Ochlazení se ani v příštích dnech nedočká.

23.10.2018

Při cestě kolem světa dorazil Vaněk do Senegalu. Hranici překročil na přívozu

Senegal, Vacenovice – Michal Vaněk z Vacenovic minulý týden přijel na svém motocyklu značky Honda na své cestě kolem světa do další africké země – Senegalu.

23.10.2018

Samoobslužné pokladny mají šetřit čas. Lidé zaplatí kartou i mimo otevírací dobu

Jižní Morava - Lidé mohou na úřadech využít samoobslužné pokladny. Fungují ve Znojmě a nově také v Boskovicích. Příchozím mají ušetřit čas.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT