Podle zákoníku práce zaměstnavatelé mají právo, respektive povinnost kontrolovat, zda jejich zaměstnanci nepili před příchodem do práce nebo během ní alkohol. U dechové zkoušky musí ovšem být přítomný někdo třetí, například vedoucí nebo mistr, zkrátka svědek, který by při případném odmítnutí podrobit se kontrole tuto okolnost potvrdil.

Záleží na hodnotě

Zatímco v Hestegu situaci v případě, že je test na alkohol pozitivní, řeší radikálně, třeba ve vyškovské společnosti Fritzmeier záleží mimo jiné na množství promile, které u pracovníka naměří. „V některých případech můžou být odebrané prémie, ale určitě hrozí i okamžité zrušení pracovního poměru," oznámil vedoucí personálního oddělení Fritzmeieru Aleš Dobrovolný.

Takové případy se podle něj v podniku nicméně stávají ojediněle. „Ročně při počtu přibližně šesti set zaměstnanců k nim dochází řádově v jednotkách," dodal Dobrovolný s tím, že u nich zaměstnance preventivně kontrolují každý den. V Hestegu pak převážně dvakrát do měsíce.

Pokud zaměstnanec odmítne dechovou zkoušku, podle zákona se na něj hledí, jako by pod vlivem skutečně byl. V případě sporu pak věc může skončit i u soudu.

S opilým kolegou v práci se už setkala například Vyškovanka Mojmíra Müllerová. „Naštěstí jsem s ním nemusela pracovat. Vedení firmy to ale samo zjistilo a vyřešilo," uvedla žena.

Podobnou zkušenost zatím naopak nemá Václav Skácel z Vyškova. „Ale už jsem o takových situacích slyšel. Určitě by mi nebylo příjemné s někým takovým pracovat. Neprodleně bych to nahlásil vedení podniku, protože může velice snadno dojít i k těžkému pracovnímu úrazu," poukázal Skácel.

Letos se podle údajů Oblastního inspektorátu práce pro Jihomoravský a Zlínský kraj na Vyškovsku stal pouze jeden úraz, při kterém sehrál roli alkohol. „Zaměstnankyni v pracovní době srazilo při přecházení silnice po přechodu pro chodce auto. Utrpěla poranění hlavy a dva měsíce byla na neschopence. Událost jsme nicméně nešetřili, protože se jednalo o dopravní nehodu. Zabývala se jí policie," sdělila mluvčí instituce Dagmar Berková.

Obecně platí, že pokud se zaměstnanec v pracovní době zraní, je firma povinná zaznamenat do knihy úrazů i to, jestli byl udělaný test na alkohol nebo jinou návykovou látku. „V mnoha případech ho ale nejde udělat kvůli nutnosti okamžitého odborného ošetření," poznamenala Berková s tím, že zaměstnavatel mimo jiné musí zajistit, aby se na pracovišti nepohybovali lidé pod vlivem alkoholu.

„V opačném případě jim od inspektorátu práce hrozí pokuta," uzavřela mluvčí instituce.

TEREZA DOLEŽELOVÁ