V uplynulém roce napočítala Správa chráněné krajinné oblasti Moravský kras více přestupků a s nimi spojených pokut, a to třiačtyřicet. Číslo je tak o sedm případů vyšší než v roce 2022. Navíc v Moravském krasu zaznamenali ochranáři případy nepovolené kempování už i v letošních zimních měsících. „Letos už jsme jednotlivé případy zaznamenali. Zatím se jedná o ojedinělý výskyt, nešlo o skupiny,“ uvedl vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Dominik Franc.

Právě kempování, a to přímo obytných vozů a karavanů, v této chráněné krajinné oblasti rapidně vzrostlo zejména v koronavirovém období. V uplynulých dvou letech šlo i o turisty ze zahraničí. „Problémem je, že často šlo o skupiny. Řešili jsme kempování polských, ale i francouzských karavanistů u Kateřinské jeskyně. To bylo docela obtížné, protože ti odmítali mluvit jinak než francouzsky. Navíc pořád nechápali, co udělali špatného. Toto se však naštěstí v uplynulém roce neopakovalo,“ popsal geolog Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Antonín Tůma.

Tělo mrtvého muže bylo v řece Svitavě nedaleko autobusového nádraží.
Mrtvého muže našli v řece policisté v Blansku. Mělo jít o nešťastnou náhodu

Pracovníci Moravského krasu poznamenali, že množství přestupků se začalo po koronavirovém období snižovat až do uplynulého roku 2023. Strážci přírody v tomto období dávali pokuty především za nepovolené vjezdy aut a rozdělání ohně. Trend obytných aut postupně ustoupil a rovněž ubylo jiných druhů přestupků.

„V minulých letech se děly i jiné věci spojené s karavany. V jednom případě jsme třeba řešili nález chemického odpadu v řece Punkvě. Letos naštěstí žádný takový případ zatím není. Navíc nás kontaktoval pán z asociace, která karavanisty zaštituje. Podílí se nyní na informačních kampaních o zákazu kempování v chráněných oblastech. Jsem rád, že tu funguje forma spolupráce,“ sdělil Franc.

Klíšťata se objevila výjimečně brzy a lékaři na Blanensku tak řeší první případy přisátí. Ilustrační foto.
Klíšťata řádí na Blanensku rekordně brzy: lékaři řeší první případy přisátí

Kempující do Moravského krasu kromě přírody lákají i snadno dostupná sociální zařízení. V oblasti funguje například turistické středisko Dům přírody, které je snadno dostupné a lidé jej tak zneužívají. Dále si vybírají louky či mýtiny. „Jsou rovněž případy, kdy obytná auta parkují přímo u lesa nebo na louce, kde táboří nebo grilují. Naštěstí tyto případy nejsou tak masové. Problémy průběžně řešíme i s cyklisty, kteří můžou jezdit jen po označených cyklotrasách, ale i přesto jezdí po peších tratích. Tam pak způsobují poškození,“ vysvětlil Antonín Tůma.

Podle něj se dá ale naopak pozorovat i nárůst pozitivních trendů. Například samotné množství případů kempování s karavany v Moravském krasu je dle dat z posledních let spíše na ústupu. „Byl tu enormní nárůst v covidovém roce 2020, kdy jsme zaznamenali sto čtyřicet dva udělených pokut. Následující rok jich bylo třiapadesát a i když se pokles v uplynulém roce zastavil, tak mohu říct, že je pozitivní, že zůstáváme počtem pokut ve stavu před rokem 2020 a tento extrém se už neopakuje,“ uzavřel Antonín Tůma.