"Od většiny zaměstnavatelů mám informace, že nevyplatí řidičům peníze, které jim garantuje nařízení vlády. Pokud je někteří vyplatí teď, nemají žádné záruky, že na vyšší platy budou mít i další měsíce. Záležitost by měl řešit kraj," sdělil jihomoravský šéf dopravních odborů Libor Weinstein.

Odboráři mají na pondělí domluvenou schůzku s hejtmanem Bohumilem Šimkem. „Doufáme, že si promluví s náměstkem pro dopravu Romanem Hanákem, který je podle mě největší brzda jednání na jižní Moravě," zmínil Weinstein.

Hanák podle svých slov na jednání bude, pokud ho o to požádá hejtman. „Informace o stávkové pohotovosti je pro mě nová a je to překvapení. S dopravci ale máme uzavřené smlouvy, takže předpokládám, že je budou plnit a dopravu zajistí," vzkázal Hanák.

V Brně se lidé stávkové pohotovosti bát nemusí. „Tato akce se našich řidičů netýká. Případné akce s ní spojené se ani nedotknou spojů, které dopravní podnik zajišťuje," uvedla mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová.

Problém mohou mít cestující ve spojích mimo Brno. Například břeclavská společnost Bors, která zajišťuje dopravu i v okolí Brna, zatím řidičům raději vyplatila zvýšené mzdy ze svého. „Řešení je na Jihomoravském kraji. Aniž by nám kraj peníze poskytl, nejsme schopní zvýšené mzdy dlouhodobě vyplácet. Jde o dva miliony korun měsíčně navíc. Na řešení čekáme my i řidiči. Uplynulo půl roku a kraj zatím nenašel způsob, jak peníze řidičům zajistit," řekl generální ředitel břeclavské dopravní společnosti Bors František Zugar.

Protestní akci chtějí jihomoravští odboráři koordinovat i s kolegy z Ústeckého, Královéhradeckého a částečně i Pardubického kraje, kde je situace podobná.