Milovníky plastových skládaček čeká hned několik kolekcí populární hry. „Návštěvníkům nabídneme svět ninjů, ve kterých mohou lidé plnit úkoly určené pro tyto odvážné bojovníky, kolekci Lego Friends pro správné kamarády nebo Duplo pro nejmenší," pozval na akci marketingový manažer nákupního centra David Bačovský.

Lego ostrov kreativityKdy: sobota a neděle od 10.00 do 18.00 hodin
Kde: Avion Shopping Park, Skandinávská 2, Brno
Za kolik: zdarma

Organizátoři nabídnou také novinku Lego Nexo Knights, která děti vtáhne do světa nebojácných rytířů. „Navíc chystáme také kolekce Lego City pro malé stavitele a Lego Classic," dodal Bačovský.

Z výtvorů návštěvníci vytvoří jedinečný svět. Nejoriginálnější pak organizátoři odmění stavebnicemi Lego. Za možnou odměnou se vypraví Jiří Svoboda. „S dětmi se zajdeme podívat na nové stavebnice a třeba budeme mít štěstí a nějakou vyhrajeme," řekl Brňan. Přiznal, že se sám těší, až ze stavebnic něco vytvoří.

Hradní Kaprobraní

sobota a neděle 9.00 15.00

Dobové hry a soutěže, gastronomické speciality, prohlídka hradního paláce i chytání kaprů. To vše čeká na návštěvníky hradu Bítov na Vranovské přehradě. Zajímavá část programu bude v režii skupiny historického šermu Buhurt. „K vyzkoušení budou i zbraně. Zájemci si zkusí třeba hod sekerou na bizona," prozradil jednu z atrakcí kastelán Jan Binder. K ochutnání bude kapr na víně či zelenině, na sladko nebo z udírny. Neděle pak bude patřit soutěži v chytání kaprů z hradního rybníka. „Úlovky změříme a pak vrátíme zpět do rybníka," vysvětlil Binder.

Kde: areál hradu Bítov, Bítov 1, Vranovská přehrada

Za kolik: 130,- / 90,-

Výstava modelů vlaků a pokus o rekord

sobota, neděle a pondělí od 10.00

Třídenní výstava modelů vláčků, autíček, vojenské techniky a letadel. Součástí akce bude i pokus o překonání rekordu v délce modelu autovlaku. Do Moravské Nové Vsi přijedou zástupci z agentury Dobrý den, která má na starosti Českou knihu rekordů. Zhodnotí tak, zda i tady rekord padne. Zatím nejdelší model autovlaku měl 20,82 metrů a byl sestavený z pětačtyřiceti vagónků, na kterých bylo naloženo 322 modelů automobilů. „Pozornost bude upřená na místního modeláře a sběratele Emila Urbánka," uvedla Petra Frýdková, která se v městysu stará o kulturu.

Kde: sokolovna, Moravská Nová Ves (Břeclavsko)

Za kolik: zdarma

Zámecké dýňobraní

neděle od 13.00

Milovníci pokrmů z dýní by neměli vynechat nedělní akci ve Slavkově u Brna. Nádvoří památky ovládne Zámecké dýňobraní, na kterém bude možné ochutnat nepřeberné množství specialit z této zeleniny. „Připravené budou i výtvarné dílny nebo stezka odvahy. V podzemí pak bude od čtyř odpoledne k vidění výstava dýní, které ozdobí malí návštěvníci. Svým rodičům, prarodičům a kamarádům je ukáží za svitu svíček. Přinést si můžou vlastní zeleninu, ale bude možné si ji u nás i koupit. Nožík na vydlabávání si ale musejí přinést svůj," vzkázala mluvčí památky Veronika Slámová.

Kde: zámek Slavkov-Austerlitz

Za kolik: zdarma

Putování slováckým vinohradem

sobota, od 9 hodin

Spojit ochutnávku burčáku a vína se zdravou procházkou po krajině. To nabídne Pochod slováckým vinohradem, na který se každoročně sjíždějí stovky lidí a který se koná už několik let vždy druhou sobotu v říjnu. Start je v Mutěnicích Pod búdama u zastávky vlaku. Je možné si vybrat si ze tří tras čtyři, devět a dvanáct kilometrů, které jsou barevně označené. Mapky zájemci bezplatně dostanou u startu. Tam si také mohou zakoupit pamětní označení placku s několika motivy.

Kde: Mutěnice, Dubňany, Milotice

Za kolik: zdarma

Slavnost brambor a dýní

pátek od 11.00 do 21.30, sobota od 9.00 do 15.00

Poslední akce ze série Vivat Zelňák zve milovníky dýní a brambor nejen na tyto suroviny, ale také na nepřeberné množství jídel vařených z nich. „Bramborové placky ve slané i sladké variantě přiveze Farma EDEN z Bystřice nad Perštejnem, dýňové donuts All-In Fresh a restaurace Veselá Vačice slibuje přímo vydýněné menu," lákala na akci mluvčí radnice Brna-středu Denisa Kapitančiková. Návštěvníci této akce se mohou těšit také na kuchařskou show.

Kde: Zelný trh, Brno

Za kolik: zdarma

Podzimní drakiáda

sobota od 13.00 do 18.00

Na zábavnou drakiádu plnou doprovodného programu zve Mateřská škola Hněvkovského a koupaliště Biotop. Návštěvníky akce čeká odpoledne plné hudby, soutěží, her a nebo třeba tancování. „Během dne bude probíhat soutěž o nejoriginálnější model létajícího draka a o nejoriginálnější vydlabanou dýni," pozvali organizátoři na webových stránkách.

Kde: koupaliště Biotop, Brno-jih

Za kolik: zdarma

Další tipy z Blanenska

OLEŠNICKÝ KVÍTEK

Kdy: sobota od 13.00

Kde: kulturní dům Olešnice

Za kolik: 50 Kč, s platnou jízdenkou IDS JMK 20 Kč

Největší tahák: soutěž mladých muzikantů, workshop kreslení, jako host vystoupí mladý písničkář Pokáč

DÝŇOVÉ SLAVNOSTI

Kdy: sobota a neděle, od 8.00 do 18.00

Kde: zahradnické centrum Šebrov

Za kolik: zdarma

Největší tahák: vyřezávání dýní, dýňové speciality, slámohřiště, program divadla Koráb Brno

Další tipy z Brna

LERCHOVA-OTEVŘENO VŠEM

Kdy: sobota od 14.00

Kde: Lerchova

Za kolik: zdarma

Největší tahák: největším lákadlem akce je večerní ohňová show, program odpoledne je přizpůsobený dětem

LUŽÁNKY- VYTRHÁNÍ PLEVELE Z OCHOZŮ

Kdy: sobota od 10.00

Kde: fotbalový stadion za Lužánkami

Za kolik: zdarma

Největší tahák: na akci nebude chybět fotbal, který si dobrovolníci mohou zahrát, navíc občerstvení

Další tipy z Břeclavska

HENCKEOVY BAROKNÍ VARHANY

Kdy: sobota od 17.00

Kde: farní kostel, Valtice

Za kolik: 100 korun

Největší tahák: poslední z koncertního cyklu, vystoupí pěvecký sbor Permoník z Karviné, představí skladby Antonína Dvořáka a dalších

BĚH ZA BOŘETICKÝM BURČÁKEM

Kdy: sobota od 14.20

Kde: u kulturního domu, Bořetice

Za kolik: startovné za hlavní závod 100 korun

Největší tahák: několik tras pro ženy i muže zakončené ochutnávkou vín

Další tipy z Hodonínska

HAPPY DAY DOG -zrušeno!!! Kvůli nepřízni počasí

SLAVNOST PADAJÍCÍHO LISTÍ

Kdy: sobota, od 14.00

Kde: Strážnice

Za kolik: 30 korun, rodinné vstupné 60 korun

Největší tahák: indiánské dovednosti, lanové aktivity, tvořivé dílny a ochutnávka bylinných čajů

Další tipy z Vyškovska

DRAKIÁDA

Kdy: sobota od 16.00

Kde: na poli za splavem v Křenovicích

Za kolik: zdarma

Největší tahák: soutěžit o nejhezčího koupeného draka, nejnápaditějšího vyrobeného doma a o nejzdatnějšího drakovodiče

ZÁVODY AUTÍČEK

Kdy: sobota od 9.30

Kde: orlovna v Letonicích

Za kolik: zdarma

Největší tahák: závody RC autíček určené pro děti od předškolního věku po deváťáky, pro menší je připravený závod na odrážedlech

Další tipy ze Znojemska

KUCHAŘOVICKÁ DRAKIÁDA

Kdy: neděle od 14.30

Kde: Na Výhoně na letišti, Kuchařovice

Za kolik: zdarma

Největší tahák: na účastníky čeká řada soutěží, mimo jiné o nejhezčího vyráběného draka či o nejmenšího nebo největšího draka

MORAŠICKÉ POSVÍCENÍ

Kdy: sobota, neděle

Kde: Morašice

Za kolik: zdarma

Největší tahák: oba dny bude po vsi vyhrávat dechová kapela Venkovanka, v sobotu odpoledne stavění máje, ve 20.00 zavádění chasy, v neděli průvod obcí

POČASÍV sobotu bude oblačno až zataženo, ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty pět až jeden stupeň Celsia. Ojediněle se mohou objevit i přízemní mrazíky, nejvyšší denní tepoty vyšplhají na osm až dvanáct stupňů Celsia. Povane mírný severozápadní až severní vítr 2 až 5 metrů za sekundu.
V neděli bude počasí podobné. Meteorologové očekávají oblačno až zataženo, ojediněle se mohou objevit přeháňky. Nejnižší noční teploty klesnou na pět až jeden stupeň Celsia, ojediněle se mohou opět objevit přízemní mrazíky, nejvyšší denní teploty pak budou mezi osmi až dvanácti stupni Celsia. Povane slabý proměnlivý vítr s rychlostí do 4 metrů za sekundu.
Zdroj: www.chmi.cz