To vadilo například chatařům z nedaleké kolonie, kterým se o několik set metrů prodloužila cesta z vlaku po rušné silnici mezi Adamovem na Blanensku a Bílovicemi nad Svitavou na Brněnsku.

Museli využívat lávku výš proti proudu, jenže ta už má také nejlepší léta dávno za sebou. „Ještě zbývá dokončit jeden rošt a terénní úpravy v okolí lávky. A také natřít zábradlí k vlakovému nástupišti. Pak most prohlédne stavební firma. Opravy přišly obec zhruba na tři čtvrtě milionu korun, když nepočítáme práci obecních zaměstnanců,“ řekl v pondělí Deníku babický místostarosta Richard Prachař.

Ve Lhotě Rapotině založil Jaromír Šimkůj první vesnickou galerii. Krajinu z okna vlaku přenáší do plechu a drátů.
VIDEO: Inspirace u babičky? Umělec ve Lhotě Rapotině má první vesnickou galerii

Při rekonstrukci se museli dělníci vypořádat s rozmary počasí, kvůli kterým nabral termín dokončení skluz. „Při betonáži nových pilířů přišla velká voda a poškodila lešení. Pak se zase musely odkládat kvůli dešti natěračské práce. Lávka má čtyři vrstvy a počasí nás v tomhle zlobilo. Ale nakonec není skluz tak velký,“ dodal Prachař.

Zmíněná lávka pod někdejší léčebnou dlouhodobě nemocných ještě donedávna patřila státu. Převedl ji do vlastnictví obce Babice nad Svitavou. „Došlo k tomu bezúplatně v roce 2021, a to z důvodu veřejného zájmu,“ informovala mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Michaela Tesařová.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Místostarosta Richard Prachař před začátkem rekonstrukce lávky upozornil, že pro obec velikosti Babic jde o velký zásah do rozpočtu. „Lávku sice nevyužívalo těsně před uzavřením závratné množství lidí, vnímáme to ale jako problém, který jsme chtěli vyřešit. Když ještě fungovala léčebna, byl tam pohyb pěších nesrovnatelně větší. Doufám, že nyní bude po opravách bude sloužit hodně dlouho,“ dodal Prachař.