Figuruje na kandidátce Rozumných. „Přišel za mnou Petr Hannig, i v minulých volbách jsem mu pomáhal. Jde nám o to, aby tady byla konkurence pro velké strany. Jsem známý jako člověk, který pracuje pro lidi,“ řekl Deníku Rovnost.

Na kandidátce koalice Spolu pro Moravu, kterou tvoří TOP 09, Zelení, Idealisté, Moravské zemské hnutí a Liberálně ekologická strana, figuruje zase zpěvačka Marie Puttnerová.

Brno 4.8.2020 - montáž opraveného brněnského orloje
Dominanta brněnského náměstí Svobody je zase celá. Orloj má nová světla i pohon

Oslovit voliče chtějí také vinaři. Za stejné uskupení kandiduje vícenásobný Vinař roku Miroslav Volařík z Mikulova a sommeliér Luboš Velecký. Na listině lidovců je na pětadvacáté příčce zemědělec a vinař z Krumvíře na Břeclavsku Martin Valihrach. „Chtěl jsem podpořit kandidátku. A taky abych měl příležitost bojovat za vinaře a podnikatele. Věřím, že lidovci ve volbách uspějí,“ podotkl.

Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍKI další strany sází na známé osobnosti. Na kandidátce občanských demokratů figuruje ředitel brněnské Společnosti Podané ruce a bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil či ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková. Piráti zase oslovili ředitelku Jihomoravské komunitní nadace Zlatuši Maděřičovou.

Znovu za sociální demokraty kandiduje starosta brněnských Vinohrad Jiří Čejka. Před posledními komunálními volbami po letech stranu opustil a sestavil vlastní uskupení. „Kandiduji jako nezávislý. Oslovil mě vicehejtman Marek Šlapal. Je to slušný člověk, kterému věřím. Ve volebním programu bude zahrnutý problém hlučné silnice na Vinohradech. O jeho vyřešení se snažím už čtyři roky,“ sdělil.

Kvůli špatnému stavu mostu u Pasohlávek tam od května řídí dopravu semafory a průjezdný je jen jeden jízdní pruh. Tvoří se tam kolony
Kamiony pod okny. Dovolenou lidem na Brněnsku ruší hluk aut, kvůli objížďce

Na omlazení vsadili občanští demokraté. Na jejich kandidátce je teprve devatenáctiletý student Jakub Tesař, dále dva dvacetiletí mladíci a dvaadvacetiletý právník a zastupitel v Ladné na Břeclavsku Marek Šoška. „Už je nutná generační obměna. Jsem rád, že se najde dost kvalitních lidí na kandidátku v našich řadách. Dostávali jsme nálepku přestárlé strany. Mladí, kteří šli do boje před třiceti lety, už zestárli,“ řekl starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Jeho jméno na kandidátce chybí. V krajském zastupitelstvu působí s jednou přestávkou od roku 2004. „Před senátními volbami jsem slíbil, že nebudu kumulovat funkce. Jsem přesvědčený, že když se někdo na nějakou kandidátku napíše, musí počítat s tím, že může být vykroužkován. Pak by zase musel odmítat, není to fér vůči voličům,“ míní Koštial.

Už od roku 2000 jsou v zastupitelstvu kraje komunisté Stanislav Navrkal, Ivo Pojezný a Zdeněk Koudelka, sociální demokrat Michal Hašek a lidovec Stanislav Juránek. Navrkal kanduduje dokonce jako lídr. V případě zvolení je bude čekat už šesté funkční období. „V kraji je přes čtvrt milionu lidí nad pětašedesát let. Zaslouží si, aby v zastupitelstvu byl někdo, kdo jim věkově rozumí,“ uvedl Navrkal.

Bývalý hejtman Hašek se bude ucházet o hlasy voličů z osmnácté pozice. Na kandidátce sociálních demokratů je hned sedm ředitelů domovů důchodců a podobných zařízení v kraji. Nejvýše je čtvrtý ředitel břeclavského domova David Malinkovič. Haškův předchůdce Juránek půjde do voleb z jednadvacáté pozice.

V krajině přibývá tůní a mokřadů. Pomáhají v boji s kůrovcem.
V krajině přibývá tůní a mokřadů. Pomáhají v boji s kůrovcem

Podle politologa Miloše Gregora může v krajské kandidatuře působit velmi silně celostátní reputace jakékoli strany. „V malé obci lidé málokdy vnímají politickou stranu, zaměřují se spíš na lidi, kteří v místě kandidují. Ale ve volbách, které jsou lidem vzdálenější, volí stranu, kterou mají rádi celostátně,“ sdělil.

MICHAL HRABAL
ONDŘEJ MAREČEK