Charity jsou ale na možný příchod mrazů připravené. V Brně se mohou bezdomovci ohřát hned v několika zařízeních. „Městské středisko sociální pomoci v Masné ulici celoročně provozuje noclehárnu s dvaačtyřiceti lůžky. Momentálně jich máme obsazených jen kolem třiceti. Za přespání, čisté lůžkoviny a možnost se osprchovat lidé zaplatí čtyřicet korun. O deset méně než minulý rok,” popsala vedoucí střediska Pavlína Březinová. Zadarmo mohou od začátku listopadu až do konce března strávit noc i v krizovém centru. Místo postele si však musí vystačit se židlí. A obě zařízení hned ráno zase opustit.

Těžší to mají v okresních městech. V Břeclavi bezdomovci noclehárnu nenajdou. Nachází se zde jen azylové domy. Mají však přísnější podmínky a pobyt vyjde na osmdesát korun za noc. Když uhodí extrémní mrazy, mohou přenocovat v centru Břeclavské charity. „Otevíráme, když teploty klesnou pod mínus patnáct stupňů. Lidé mohou posedět v teple, obdrží tekutiny i teplou stravu,” vysvětlil vedoucí Přemysl Suchomel.

Noclehárna funguje celoročně i v Blansku, využívat ji však mohou pouze muži. Na rozdíl od Brna a Břeclavi zde za listopad a prosinec hlásí téměř naplněnou kapacitu. „V prosinci jsme měli obsazených všech patnáct míst, oproti předešlému roku je to nárůst,” uvedl vedoucí Jiří Papiž. Místa pro ženy nabízí jen denní centrum Stará fabrika. „Jedná se o program takzvaných teplých židlí. Na noc centrum otevíráme při deseti stupních pod nulou,” dodal.

Řada bezdomovců se však navzdory dostupným službám snaží zimu přečkat na vlastní pěst. Kromě umrznutí jim hrozí i další nebezpečí. Dva bezdomovci na konci listopadu uhořeli, když se snažili ohřát v zchátralé chatce v brněnských Bohunicích.

Podobným tragédiím se snaží předcházet městská policie. „Už od podzimu bezdomovce strážníci oslovují a upozorňují je na možnost využít krizová a azylová centra i další sociální služby,” popsal Ghanem.

Počet lidí, kterým v zimě chybí přístřeší se stále zvyšuje. Český statistický úřad napočítal před sedmi lety v Jihomoravském kraji téměř dvanáct set bezdomovců. O tři roky později jich jen v Brněnských ulicích byly téměř dva tisíce.

ZUZANA PEKÁRKOVÁ