Týrání slepic, nepořádek a potkani. Facebooková stránka skupiny Břeclaváci se už v neděli začala plnit rozvášněnými komentáři a reakcemi na umístění vůbec prvního biotejneru v republice. Ten jeho tvůrci postavili před čtrnácti dny na břeclavské sídliště Na Valtické.

K biotejneru se třemi slepicemi mohou lidé přinášet kuchyňské zbytky, které pak kvočny zlikvidují. Právě nepořádek a povalující se jídlo kolem kurníku bylo jednou z věcí, na kterou lidé útočili nejvíce. „Dnes jsem se tam ráno šla podívat a uvnitř byli dva potkani. Málem jsem dostala mrtvici. Zápach a bordel před klecí. Nevím, který inteligent toto vymyslel. Podporujeme potkany na sídlišti. Je to hnus. Kdo tomu nevěří, tak se tam občas zajděte podívat,“ napsala už v neděli Ludmila Obrtlíková.

Podle Marie J. Bajgerové zase slepice zažívají doslova peklo. „Neustále na ně někdo pořvává, šťouchá do nich. Kohout neumí kokrhat, tak vydává příšerné zvuky. Ať si to okamžitě dají před radnici nebo před své domy,“ vyzvala Bajgerová.

Biotejner
- Vůbec první biotejner se slepicemi v České republice představili před čtrnácti dny na břeclavském sídlišti Na Vatické.
- Mottem projektu je: Na kuchyňské zbytky, nejlepší jsou slípky!
- O tři slepice se kromě autora projektu Radka Staňky z iniciativy Moje odpadky pomáhají starat i žáci z nedaleké základní školy. Ti zároveň zjistí, jak vlastně vznikají vajíčka.
- Autor projektu chystá pro děti také besedu s prezentací. Konat se má 18. října.

Autor projektu Radek Staňka z iniciativy Moje odpadky podobné reakce čekal. „Co tři dny jezdím biotejner a jeho okolí uklízet. Myslel jsem, že to bude horší. Neřekl bych, že jsou lidé zvlášť neukáznění,“ zhodnotil Staňka.

Břeclavané podle něj potřebují čas, aby si na voliéru se slepicemi zvykli. „Jsou zvědaví, někteří se i dívali do útrob biotejneru, a když pak zbytky vypadly ven, logicky už je nesbírali. Nově je však biotejner zepředu zapečetěný,“ přiblížil autor projektu.

Přibyla i cedule, která zakazuje vhazování zbytků přímo do voliéry. Vkládat je lidé mají právě do biotejneru. „Většina problémů pramení z neznalosti,“ myslí si Staňka.

Na hodnocení, jestli se biotejner osvědčil, je podle břeclavského místostarosty Jakuba Matušky brzy. „Lidé na místo chodí, zastavují se tam. Účel osvěty to rozhodně plní,“ pochvaloval si.

Poznamenal, že záměrem radnice není umístit kurník se slepicemi ke každému paneláku. „Umím si představit rozšíření takzvaných komunitních kompostérů. S novým zákonem o odpadech totiž dojde k nárůstu plateb za skládkování a nakládání s odpadem,“ zdůvodnil místostarosta.

Podmínky, ve kterých slepice žijí, už hodnotili i veterináři. „Vše dopadlo dobře, slepice mají nadstandardně místa. Na jednu připadají necelé dva metry čtvereční. Ve velkochovech je přitom na metr čtvereční až pět slepic. Zákon jich dokonce umožňuje až devět,“ srovnal Staňka.