„Počítáme i s tradiční bitvou v zámeckém parku. Bude rozdělená na dvě části. První začne v sobotu osmadvacátého ve dvě hodiny odpoledne a druhá v osm večer. Obě odvysíláme v živém přenosu zdarma na facebooku. Stále platí, že přítomnost diváků na místě nebude možné,“ informovala za akci Acaballado Šárka Fialová.

Současná pandemická situace přitom neumožňuje konání klasických akcí jakéhokoliv typu při vyšší koncentraci osob. „Organizátoři proto hledají nové možnosti, jak uvedenou připomínku 215. výročí Bitvy u Slavkova alespoň v částečném módu realizovat. Širokou škálu možností, přináší právě využití sociálních médií a internetu,“ uvedl starosta Slavkova Michal Boudný.

Připravené vysílání si zájemci najdou na sociálních sítích, ale také na zvláštní webu, který organizátoři připravují ke spuštění. Nabídnou také živé vstupy z programu i předtočené sekvence s rozhovory nebo historickými informacemi. Podívají se na samotnou bitvu, ale také do zákulisí. „Součástí přenosu budou i živé vstupy z tábora nebo povídání s historiky,“ doplnila Fialová.

Jako průvodce se představí populární herec Václav Vydra, který bude vystupovat už tradičně jako „plukovník Thentiéle“, pobočník francouzského maršála Berthiéra. Živě vystoupí také samotný Napoleon s projevem z balkonu slavkovského zámku. V plánu je předběžně osmadvacátého ve čtvrt na osm večer.

Testovaní vojáci

Pořadatelé přitom stále dbají na prevenci nákazy. „Všichni vojáci projdou před akcí negativními covidovými testy. V připraveném táboře a jeho okolí pak izolovaní, abychom minimalizovali riziko přenosu nákazy. Účastníku přitom letos bude pochopitelně méně než obvykle, protože není v našich silách vše zorganizovat v takovém rozsahu i s otestování,“ ujistila Fialová.

Tradice bitvy tří císařů je přitom se Slavkovem již neodmyslitelně spojená stejně jako bitevní rekonstrukce na konci listopadu. „Měla jsem už tu příležitost se zúčastnit a byla to moc krásna akce,“ vzpomínala třeba Zdeňka Bouchalová.

Využití náhradních platforem ale nepřinese okamžitý ekonomický efekt, který vynahradí jarmarky či vstupné. Podle zástupců města však má pozitiva. „V neposlední řadě také může vzniknou zajímavá platforma do budoucnosti, kdy probíhající „Live“ akce je doplněna zajímavým sekundárním program a informacemi na sociálních sítích a internetu. Tím se násobně zvýší povědomost o místě, historii a kultuře i pro budoucí návštěvníky,“ dodal starosta Boudný.