Další zásahy postupně přibývaly. „Neevidujeme žádná zranění," sdělili jihomoravští hasiči na sociální síti Twitter. Jak bouřka postupovala, výjezdů přibývalo také na Břeclavsku a Hodonínsku.

Situaci sledovali také lovci bouřek, kteří mluvili o izolovaných bouřkách, které jsou patrně supercely. „Pro okresy Znojmo, Břeclav a Hodonín jsme vydali informaci o výskytu nebezpečné bouřky," varovali na sociálních sítích kolem šesté hodiny večerní.

Situace na různých místech jihu Moravy ve středu vpodvečer. | Video: Deník/Jan Charvát, Martina Kosíková a Michal Hrabal

Supercelu nad Hruškami na Břeclavsku zachytil tamní místostarosta Marek Babisz. V obci mají neblahé zkušenosti s tornádem, které ji před dvěma lety poničilo. „Lidé měli strach, včetně mě. Je to stále v nás," řekl Deníku. Tentokrát po sobě živel v Hruškách větší škody nezanechal.

Některé domácnosti se ocitly bez proudu. „Z důvodu velmi silných bouřek, které zasáhly Českou republiku, jsme v síti EG.D okolo sedmé hodiny evidovali čtyřiatřicet poruch na vysokém napětí a přibližně osmnáct tisíc domácností s omezením dodávek elektrické energie. Nejvíce na jihu Moravy jich bylo z oblasti Blanenska a Boskovicka," sdělil mluvčí energetické společnosti Roman Šperňák s tím, že na obnově dodávek intenzivně pracují.

Ráno už podle něj zbývalo opravit poslední místa.

Příchod bouřek s kroupami a přívalovými dešti předpovídali meteorologové. Bouřky dorazily z Německa kolem třetí hodiny odpolední a zasáhly nejdříve jižní Čechy. Postupovaly dále na Vysočinu, kde hasiči řešili k šesté hodině večerní více než sto sedmdesát událostí. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy na Jihlavsku, Pelhřimovsku nebo Žďársku. „Naštěstí se nikdo nezranil,“ sdělila mluvčí Hasičů Kraje Vysočina Petra Musilová.

Naposledy potrápily přívalové deště jih Moravy před měsíce. Událost si můžete připomenout ZDE