Hasiči do půl sedmé večer řešili kolem padesáti případů. Mluvčí hasičů Štěpán Komosný řekl, že největší nápor už pominul. „Kolem deseti událostí řešíme v Nesovicích na Vyškovsku. Z polí se na tamní silnice dostalo bahno, odnesly to také některé garáže,“ sdělil mluvčí.

V místě bylo zasaženo deset domů, kde hasiči museli odstraňovat nánosy bahna v průjezdech a garážích. „Ve dvou případech jsme nasadili kalová čerpadla pro odčerpání vody a následně na dočištění použili průmyslové vysavače. Hasičskou technikou jsme čistili, také vozovku v celé obci. V dané lokalitě zasahovalo celkem šest jednotek hasičů a to přes šest hodin,“ uvedl Komosný.

Torzo bývalého Masarykova mostu u Hodonína a jeho okolí v pondělí před polednem.
VIDEO: Stav Moravy? Sucho v Hodoníně odkrylo most odstřelený nacisty, podívejte

V regionu padaly také kroupy. Redakci to potvrdila třeba Lenka Zdímalová Rusnáková. „V sedmnáct hodin se v Brankovicích na Vyškovsku vyřádila bouřka s kroupami velkými jako nehet u palce, během půlhodiny vše skončilo. Zničily nám zahrádku. Řepa, borůvky, rajčata, vše bylo bez listů a plodů,“ popisovala dopady bouře.

Její městys je hned vedle Nesovic, situaci popsala blíže. „Manžel Jiří hodinu odhazoval kroupy od domu i od dílny. Teplota klesla na šestnáct stupňů. Rány byly ohlušující a vše bylo bílé,“ vzpomínala obyvatelka Brankovic.

Vodní nádrž Nové Mlýny.
Sucho na jižní Moravě: snižuje se průtok řek, klesá hladina v nádržích

Celá situace se uklidnila až k osmé hodině večerní. „Mezi nejčastější zásahy pondělního večera bylo odstraňování popadaných stromů a ulomených větví ze silnic, odstranění nebezpečných stavů a čerpání vody,“ popsal Komosný.

Zdroj: HZS JMK

K nejvíce zásahům vyjížděli profesionální a dobrovolní hasiči v okrese Vyškov a v okrese Břeclav.