Kritici deregulace se báli nepřiměřeného růstu cen a problémů s bydlením. Ke katastrofickému scénáři nedošlo. Třeba v Břeclavi platí nájemníci několik let stejně. „V posledních čtyřech letech se nájemné v městských bytech neměnilo," podotkl vedoucí majetkového odboru města Břeclav Čestmír Blažek.
Aktuálně má Břeclav 169 bytů, které standardně pronajímá. „Zároveň jsme dostali od města pokyn, abychom postupně uvolňovali byty v rodinných domech, které má město ve vlastnictví. Čeká je prodej. Takové jsou aktuálně čtyři. Dalších jedenaosmdesát bytů vlastní město v domově s pečovatelskou službou," řekl vedoucí.
Stěhovat se nechtěl
V době, kdy začala deregulace ve Vyškově, měl byt v nájmu například Stanislav Dvořák. „Tehdy se o tom hodně mluvilo, já to bral jako součást života. Nájemné se sice zvýšilo, ale nebylo to tak dramatické. Rozhodně jsem kvůli deregulaci neuvažoval o stěhování. Trvalo by asi hodně dlouho, než bych sehnal byt ve stejné kvalitě za nižší cenu," řekl Vyškovan.
Vedení Hodonína také zvyšovalo ceny, ale nájemníkům nabídlo slevy. „Od roku 2010 bylo nájemné zvýšené na cílovou hodnotu šestapadesát korun za metr čtvereční měsíčně. Rada však schválila pětadvacetiprocentní slevu, takže lidé platili až do roku 2012 dvaačtyřicet korun za metr. Například pro byt o výměře šedesát metrů čtverečních to představuje nájem 2520 korun měsíčně," vypočetla mluvčí hodonínského městského úřadu Hana Rakusová.
Dodala, že od roku 2012 zůstala pětadvacetiprocentní sleva v bytech v Janáčkově ulici a v ulici Pravoslava Veselého. „V roce 2013 pak sleva přetrvala jen v sociálních bytech v ulici Pravoslava Veselého. Od prvního ledna 2014 je nájem ve všech standardních bytech šestapadesát korun za metr čtvereční měsíčně. V současnosti je nejvyšší nájem v městských bytech ve dvou nově rekonstruovaných na Masarykově náměstí. Osmdesát korun za metr," sdělila Rakusová.
Skokové zvýšení nájemného nepřišlo po deregulaci ani v Brně. Lidé se ho nejvíc obávali například ve čtvrti Černá Pole, kde patří nájem tržních i městských bytů k nejdražším ve městě. „U tržních bytů je to zhruba dvě stě korun za metr čtvereční. V některých případech i víc," uvedl makléř Michal Janda z realitní kanceláře Coloseum.
U činže za obecní byty jde o částku zhruba poloviční. Na Brně-severu, kam Černá Pole patří, však radnice z této částky poskytuje slevy pětatřicet až padesát procent s ohledem na stav bytových domů.
Rozhodující přitom je, zda jsou v domě vyměněná okna, jestli byl dům zateplený a zda dům prošel rekonstrukcí. „Podle jejich kvality dáváme nájemníkům slevy," uvedl mluvčí radnice Martin Ingr. Až padesátiprocentní slevy dosahují byty v domech bez provedených oprav jako je výměna oken, zateplení nebo oprava fasády.
Ve hře je i soud
V Brně se po deregulaci zvýšila činže tržních bytů jen mírně. Hlavně v atraktivních lokalitách. „Nájem je vyšší u luxusně a nadstandardně vybavených bytů v žádaných lokalitách. A zejména pokud jde o skupinu menších bytů. Tam lze očekávat růst nájmů i nadále," odhaduje Milada Kadlecová. Je jednatelka Institutu regionálních informací, který ceny tržního nájemného sleduje.
Podle Kadlecové se ale zvyšování nájmů netýká standardních a průměrných bytů. „Například u panelákových bytů je prostor ke zdražování vyčerpaný. Spíše se ustálí," poznamenala.
Pokud se nájemník nebo nájemce cítí poškozený, nevyhovuje mu výše nájmu a s druhou stranou se nedohodne, může se obrátit na soud se žádostí o určení nájemného. Ten se bude řídit výší nájmu, která je v daném místě a dané době obvyklá.