Budova bude stát vedle obecního úřadu ve Školní ulici. Celkové náklady dosáhnou k osmapadesáti milionům korun. „Částku zaplatíme z rozpočtu obce. Pětadvacet milionů ale doplatíme úvěrem z banky s desetiletou dobou splatnosti,“ doplnil starosta.

Nové bydlení je přitom určené především pro potřeby místních. Věřím, že tento velký projekt nás jako obec posune zase o kus dál v oblasti občanského vybavení. Bude také signálem pro starší spoluobčany, že si jich vážíme a chceme jim umožnit kvalitní žití v podzimu života v obci, ve které prožili většinou celý život,“ zdůraznil Žabenský.

Karolína Zelená je nekonvenční vyškovská malířka. V době uzavřených galerií vystavila svá díla v několika výkladních skříních na vyškovském Masarykově náměstí. Podobně vystavují také autoři ve Slavkově u Brna.
Bez přikrášlování. Vyškovská malířka vystavuje ženská těla ve výlohách

Ve spodním patře vznikne lékařská ordinace. Hana Svobodová, která v Křenovicích už roky působí jako praktická lékařka, změny ocení. Aktuálně má ordinaci v budově taktéž ve Školní ulici. „Ta stávající má malou čekárnu a je stavebně nevhodně vyřešená. Například se nám zde nevytočí záchranka s transportním lehátkem. Moje ordinace je navíc sdílená dohromady s dětskou lékařkou,“ potvrzovala.

Nová náves

Na návrhu projektu v Křenovicích se podílel i architekt Ondrej Palenčar. „Návrh se netýká pouze nového komunitního bydlení pro seniory, ale reorganizací celého území centrální části obce Křenovice. Za obecním úřadem vzniká nová náves, po vzoru typických návsí v Křenovicích a okolních obcích. Ta funkčně doplňuje nejen stávající navazující provozy restaurace, úřadu a školky, ale také nově vznikající funkce bydlení, komerčního objektu, školy a právě komunitního bydlení pro seniory,“ informoval.

Vyškovský Dinopark. Oblíbená atrakce přivítala stovky prvních návštěvníků.
Dinosauří mánie je zpět: vyškovský Dinopark otevřel

Projekt si v uplynulém období prošel určitými změnami, vše se však daří dotáhnout do konce.

„Samotná stavba je inspirována druhým, velmi typickým urbanistickým prvkem v této oblasti – hospodářským statkem. Uzavřené seskupení budov s vnitřním nádvořím nabízí různé stupně intimity, a zároveň reaguje na veřejné prostory svým živým parterem. Vzniká tak velmi kultivované a klidné prostředí, ve kterém si každý najde své oblíbené místo,“ dodal Palenčar.