Hlavní argument je jasný: časově horší dostupnost mužů zákona pro patnáct tisíc obyvatel Bzenecka. „Jen u nás ve městě je navíc zaměstnaných dalších dva tisíce lidí a pět set studentů u nás chodí do škol. K tomu se počítá s výstavbou dálnice, hustější provoz si tak vyžádá častější nasazení dopravní policie,“ přiblížil důvody pro obnovu státní policie Goliáš.

O návrat obvodního oddělení se Bzenečtí pokoušeli už v roce 2014 i peticí. Ministr vnitra Milan Chovanec jim ale nevyhověl. „Bezpečnostní situaci a organizaci rozložení sil a prostředků policie v teritoriu Územního odboru Hodonín považuji za stávající situace jako maximum možného,“ odpověděl šéf resortu.

Nyní ale Bzenečtí chtějí do svých snah zapojit více i okolní obce. „Svolal jsem kvůli tomu Mikroregion Bzenecko. Vyšel z něj úkol pro obce, aby obnovu služebny projednaly v zastupitelstvech, a to i s možnostmi pokrytí režijních nákladů, jako jsou nájmy či energie,“ přiblížil bzenecký starosta Pavel Čejka.

Sídla policie v hodonínském okrese
- Státní – obvodní oddělení: Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou, Dubňany a Strážnice
- Městská: Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou, Dubňany, Strážnice, Vracov a Ždánice
- Obecní: Ratíškovice, Mutěnice, Lužice a Prušánky

Uvědomuje si ale i to, že se policii v poslední době zcela nedaří naplnit početní stavy zaměstnanců. A ve Bzenci jich před lety pracovalo i třináct. Nyní mají kousek odtud k dispozici kontaktní místo, které v případě potřeby využívají.

Přesto Bzenečtí po zrušení obvodního oddělení služebnu neobsadili. Mají ale i záložní variantu. Tou má být v případě neúspěchu s republikovou policií návrat strážníků. S nimi se čtyřapůltisícové město rozloučilo před dvaceti lety. „Na to budeme potřebovat kvalifikované lidi, a těch v současností není dostatek,“ podotkl Čejka.

Navíc státní oproti městské policii disponuje na trhu práce konkurenčními výhodami. Mezi ty patří nejen šest týdnů dovolené, ale i náborový příplatek ve výši pětasedmdesáti tisíc korun. „Navíc městský policista oproti státnímu nemá zatím nárok na výsluhu. Zajímavé je, že se nám daří doplňovat strážnice. U mužů je to horší. Když nám loni odešel kolega do Zlína, tak jsme za něj nemohli celý rok sehnat náhradu,“ popsal ředitel městské policie v Hodoníně Jindřich Vašíček.

To vedení tříapůltisícového Rohatce v této situaci nejde cestou zřízení vlastní obecní policie, ale využívá smluvně služeb strážníků ze sousedního Hodonína. „Jde třeba o odchyt psů či o zajištění veřejného pořádku u větších akcí,“ osvětlil rohatecký starosta Jarmil Adamec.