„Národní přírodní památka je ve stupni ochrany hned po Národní přírodní rezervaci. Základní ochranné podmínky jsou tady dobré. Je škoda, že s návrhem na vyhlášení nepřišlo ministerstvo už dřív," sdělil odborník na ochranu přírody a krajiny z ekologického institutu Veronica Mojmír Vlašín. Podle něj ministerstvo životního prostředí vyhlašuje ročně Národní přírodní památky celkem málo. Měla by se podle něj vyhlašovat mnohem častěji.

„Území tvoří rozsáhlý lesní komplex panonských teplomilných doubrav na písku, panonských dubohabřin, smíšených jasanovoolšových lužních lesů a částí panonských stepních trávníků na písku," popisuje v návrhu na vyhlášení památky ředitelka odboru zvláštní územní ochrany přírody a krajiny ministerstva životního prostředí Alena Vopálková.

Vyhlášení má zabezpečit ochranu celého souboru cenných biotopů na území téměř sedmi set hektarů. To se nachází v oblasti od Novodvorského rybníka, po zahrádkářskou osadu Mutěnka a za ní několik stovek metrů směrem k Dubňanům.

Popsané území se v roce 2005 stalo součástí evropsky významné lokality Hodonínská Doubrava. Evropsky významná lokalita je jedním z typů chráněných území v soustavě Natura 2000.

Plánovanou Národní přírodní památkou budou jen některé lokality Hodonínské Doubravy, kde budou vyšším stupněm ochrany chráněné zejména ekosystémy. „Jde o poslední ucelený komplex panonských teplomilných doubrav na píscích v České republice," stojí mimo jiné v návrhu. Kromě celých společenství se na území nachází také kriticky ohrožené druhy rostlin, jako jsou kavyl písečný, zvonek hadincovitý či žluťacha jednoduchá. Žije tam i kriticky ohrožený motýl okáč jílkový, který je tady na poslední evidované lokalitě v Česku. Hodonínská Dúbrava je také životním prostorem pro chráněné živočichy žábu kuňku obecnou či největšího evropského brouka – roháče obecného.

S tím souvisí také ochranné podmínky v památce, kde bude možné jen se souhlasem ministerstva umisťovat stavby, upravovat povrch cest s použitím jiného než místního přírodního materiálu, hnojit anebo používat chemické prostředky a vysazovat rostliny anebo vypouštět živočichy. Před vlivy z okolí budou navíc vyhlášená ještě tři ochranná pásma s výměrou téměř devadesáti hektarů.

S návrhem se v současnosti seznamuje Jihomoravský kraj a hodonínská radnice. „Věřím tomu, že odborníci na ministerstvu zvolili oblasti, které si ochranu zasluhují. Myslím si, že díky vyhlášení Národní přírodní památky někteří místní i turisté zjistí, že v blízkém okolí Hodonína jsou krásné lokality, bohaté zoologicky i botanicky," dodal hodonínský místostarosta Ladislav Ambrozek.