Soucit a pietní okamžiky však doprovázejí také první bezpečnostní opatření. Přibylo například hlídek kolem letiště nebo nákupních center. „V pohotovosti jsou i odborníci z úřadu Národního kontaktního bodu pro terorismus," potvrdila mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Brněnský primátor Petr Vokřál v sobotu rozhodl i o navýšení počtu strážníků v ulicích města. Po bezpečnostním jednání vyjádřil sounáležitost s Francouzi. „Jménem všech Brňanů v pondělí odešlu zprávu se slovy lítosti a solidarity starostovi francouzského Rennes, dlouholetého partnerského města Brna. Toto není útok na Paříž, ale na celou Francii, jeden ze symbolů Evropy a jejích hodnot," připomněl primátor.

Smutek a solidaritu jižní Morava projevila vyvěšováním černých praporů. Na brněnské Nové radnici i na krajském úřadě na Žerotínově náměstí se objevily už v sobotu. „Vyzývám k vyvěšování i starosty obcí kraje. Lidé v Paříži umírali rukou teroristů za celou západní civilizaci, za Evropu, tedy i za Českou republiku a jižní Moravu," uvedl hejtman Michal Hašek.

Kritika Junckera

Stejně jako vrcholní politici včetně premiéra Bohuslava Sobotky i Hašek kritizoval výrok šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, že země Unie nesmí po útocích přestat přijímat migranty. „Jsem hluboce zklamaný, prohlášení bohužel ukazuje bezradnost nynějších evropských elit. Politici mají mandát od občanů a jejich prvořadý úkol je chránit nás, svobodu, demokracii, kulturu i tradice, které pro nás vybojovali a vystavěli naši předci," prohlásil hejtman.

Krvavé útoky ostře odsoudili brněnští muslimové. „Chceme vyjádřit naši solidaritu a hlubokou soustrast," sdělil předseda Islámské nadace v Brně Muníb Hassan Alrawi.

Zároveň dodal, že o víkendu se souvěrci čelil nepříjemným pohledům lidí v brněnských ulicích. Minulý týden přitom někdo poničil vstup do brněnské mešity motorovým olejem. „Je možné, že se teď podobné útoky budou opakovat. Posílíme kamerový systém," dodal Hassan Alrawi.

S obavami se do sobotního dne probouzeli někteří Francouzi, kteří žijí v Brně. „Nejsem rodilá Pařížanka, ale mám tam mnoho přátel. Proto jsem se s nimi ihned spojila přes sociální sítě, abych se ujistila, že jsou v pořádku. Přestože byli a na moment jsem byla šťastná, uvědomila jsem si hrůzu, do které se Francie probudila," svěřila se se svými pocity Adeline Besnardová.