Druhý nejvyšší počet ambulantních pacientů s poruchami příjmů potravy zaznamenali loni odborníci na jižní Moravě. Celkem se v lékařských ordinacích léčilo jich podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky 457 nemocných. Z toho 382 pacientů tvořily ženy.

Častým spouštěčem mentální anorexie a bulimie je strach ze ztloustnutí. „Jde o psychiatrické onemocnění s velmi vážnými zdravotními důsledky jako ztráta menstruace, poruchy hormonální či srdeční činnosti,“ uvedla Miroslava Navrátilová z psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Na jednotku intenzivní péče brněnské psychiatrické kliniky přijmou měsíčně čtyři pacienty. „Jsou to pacienti v závažném metabolickém stavu. Jakmile se jejich stav zlepší, podstupují psychoterapeutickou léčbu, která trvá zhruba šest týdnů. Tam máme pokaždé průměrně deset pacientů,“ přiblížila Navrátilová.

Anorexii i bulimii pojí kromě úbytku váhy i číslo 33. „Pacientky tolerují pouze váhu 33 a nižší, dožívají se 33 let a 33 procent případů končí smrtí, pokud do statistiky zahrneme i sebevraždy pod vlivem těchto nemocí,“ popsala Navrátilová.

Pomoc vyhledávají nemocní i v poradenských centrech. Jedním z nich je i Anabell, kde psychoterapeuti a nutriční terapeuti pomáhají lidem trpícím těmito poruchami i jejich blízkým. „Dívky se často pokouší zhubnout a pak sklouznou k anorexii. Někdy ale stačí i nevinná poznámka na jejich postavu,“ vysvětlila mluvčí centra Anabell Marie Novotná.

Služby Anabell využívají i muži. „Pomáháme několika mužům, ovšem dívky stále převažují. Celkový počet pacientů se ale navýšil,“ sdělila vedoucí brněnské pobočky Eva Slezáková.

Nemoc postihuje podle lékařky Navrátilové asi čtyři procenta mužů. „V časopisech o modelářství nenajdeme desítky tipů na zaručenou redukční dietu jako v časopisech pro ženy. Ty kult štíhlosti ovlivňuje daleko více,“ uvedla.

Onemocnění pak připravuje pacienty o základní instinkty, třeba pud sebezáchovy. „Anorektičky navíc ztrácejí i sexuální pud a později se obávají každého dotyku. Bulimičky jsou naopak pod vlivem nemoci až promiskuitní,“ popisuje Navrátilová.  

MARTINA MORESOVÁ