Úž příští sobotu skončí krajským zastupitelům jejich současné mandáty. Většině z nich vadí chybějící krajský územní plán a rozbité silnice. Většina z pěti stran současného zastupitelstva kraje chce v příštím volebním období v případě úspěchu především zlepšit právě opravy silnic. „Poslední čtyři roky byly ztráta času, silnice jsou v extrémně špatném stavu. Kraj na jejich opravy téměř nepřispívá, jen nahodile získává prostředky z různých fondů," sdělil Jan Vitula z TOP 09.

Nedostatky ve stavbě silnic kritizoval i občanský demokrat Jiří Crha. „Opět se neposunuly plány dálnice na Vídeň a silnice na Svitavy. Hlavně kvůli chybějícím zásadám územního rozvoje," kritizoval za občanské demokraty Jiří Crha.

Pro zvětšení klikněte.

Jako jedno z největších mínus vnímá dopravní napojení kraje i současný hejtman Hašek. Vina podle něj ale neleží na kraji. „Nepokračovala výstavba páteřní dopravní infrastruktury, jako jsou dálnice nebo železniční uzel v Brně," vysvětlil.

Počty zastupitelů
- ČSSD: 23 zastupitelů
- KSČM: 16 zastupitelů
- KDU-ČSL: 14 zastupitelů
- ODS: 7 zastupitelů
- TOP09 a Starostové pro Jihomoravský kraj: 5 zastupitelů

To ale podle opozice není možné bez územního plánu kraje, které se v koaliční smlouvě zavázali lidovci a sociální demokracie přijmout. „Toto téma se jim nepodařilo dotáhnout. Osm let čekáme na dálnici do Vídně, kterou nám slibovali," hodnotil politolog Masarykovy univerzity Michal Pink. Zásady chtějí zastupitelé schválit příští středu jen dva dny před volbami.

Hejtman Hašek měl v zastupitelstvu opozici jen ve dvanácti zastupitelích za TOP09 a občanskou demokracii. S druhou nejsilnější stranou, komunisty, totiž podepsal dohodu o toleranci ve stejný den, jako s lidovci o koalici. „Čtyři roky fungoval kraj velmi dobře. Na mnoha místech došlo k průsečíků programů," pochválil komunista Ivo Pojezný.

Přesto i koaliční partneři z řad lidovců Haškovi vyčítají některé nejasnosti, které se kolem něj za poslední čtyři roky objevily. „V posledních dvou letech je kraj bohužel v České republice spojován hlavně se jménem Michala Haška a jeho kauzami. Místo toho, aby se mluvilo o plusech kraje a úspěších, je vidět jen to, co kde prohlásil," uvedl lidovecký náměstek hejtmana Roman Celý a Haškův oponent v nadcházejících volbách.

Mezi třinácti kraji České republiky ale ten Jihomoravský mezi nejhorší rozhodně nepatří. Podle analýzy společnosti Oživení, jež se zaměřuje na průhlednost veřejné správy, obsadilo po čtyřletém období jihomoravské vedení v klání s jinými kraji pátou příčku.

Nejhůře odborníci z Oživení v kraji hodnotili zadávání veřejných zakázek a transparentnost rozhodování. „Jihomoravský kraj například nemá archiv elektronické úřední desky k dohledání starých oznámení. Není ani jasné, jak se rozhoduje ve firmách, ve kterých má kraj podíl. Je to taková Potěmkinova vesnice," hodnotil Karel Gargulák.

Podle něj vedení kraje škodí i to, že správně nezveřejňují zápisy z jednání různých orgánů.

Programové prohlášení, které současní radní chtěli naplnit, přitom obsahuje několik stovek samostatných bodů. Většinu z nich radní splnili pouze napůl. „Nepodařilo se nám plně v koalici prosadit naši myšlenku výstavby bytů pro starší obyvatele kraje. Začali jsme s tím, ale vše je jen na půl cesty, protože jde o složité projekty," vysvětlil Celý.

Podle prohlášení chtěli radní vytipovat staré nevyužité domy v majetku kraje a udělat v nich byty. Nedostalo se například na bývalou školu v Kyjov, Vyškově či bývalou transfuzní stanici v Brně.