CESTA ZA HRANICE (BLANENSKO). Pasažér naskočí do stavebního kolečka. Šofér jej doveze ke stanovištím, kde bude plnit soutěžní úkoly. To je smysl recesistické akce o Vážansky kolečka, která se bude již popáté konat v sobotu na hřišti ve Vážanech.

Zábavné klání soutěžních dvojic startuje ve dvě hodiny odpoledne. Účastníky čeká dokonce i výlet do zahraničí. Hlavním tématem letošního ročníku je totiž cestovní kancelář. „Soutěžící si například vylosují, že pojedou do Mexika. Podle toho je oblékneme. Všechny dvojice ale budou plnit stejné úkoly. Například najít v hromadě ponožek páry a zabalit si je do kufru," popsal se jeden z organizátorů akce Jan Dvořák.

CYKLOJÍZDA NOČNÍM 
MĚSTEM (BRNĚNSKO). Teplý letní večer oživí v sobotu druhý ročník cyklojízdy nazvané Hrnem nočním Brnem. Její účastníci se sejdou v deset hodin večer u brněnského kina a Scala a na jízdních kolech společně vyrazí na cestu setmělým Brnem.

Největší lákadlo je podle jednoho z organizátorů Michala Šindeláře ze sdružení Brno na kole ojedinělost celé akce. „Nikde jinde v republice se nic podobného nepořádá. Všichni cyklisté navíc budou nejrůzněji nasvícení například neony nebo vánočními ozdobami. Ve tmě to bude vypadat velice hezky," nastínil Šindelář.

Trasa cyklojízdy není předem daná. „Bude se tvořit až na místě. Účastníky akce navíc při jízdě doprovodí tlumená hudba," doplnil Šindelář. Přijít může kdokoliv, pořadatelé žádné startovné vybírat nebudou. „Představujeme si to jako pojízdný večírek na kolech. Samozřejmě bez hluku a bez alkoholu," usmál se pořadatel.

BŘECLAVSKÝ WŮDSTOCK (BŘECLAVSKO). David Koller, Žlutý pes, Buy. To je jen krátký výčet známých jmen české hudební scény, která se představí na Břeclavském Wůdstocku. Premiérový ročník dvoudenního festivalu začíná na břeclavském letišti v pátek od deseti hodin dopoledne.

Do Břeclavi přilákal více než dvacítku hudebníků hrajících různé žánry. „Bude to jeden z nejsilněji obsazených festivalů v republice," řekl pořadatel Yarin Janota. Hlavními lákadly prvního dne jsou především Lake Malawi, František Nedvěd a Žlutý pes. V sobotním odpoledni se pak posluchačům představí třeba David Koller.

KEJKLÍŘI I HUDBA (HODONÍNSKO). Tento pátek začínají v Hodoníně tradiční Svatovavřinecké slavnosti. Tentokrát potěší jak příznivce historie a folkloru, tak moderní muziky. Hlavní program se odehraje na Masarykově náměstí před radnicí. V sobotu od devíti hodin ráno projde částí města historický průvod. „Kostýmového průvodu se zúčastní i vedení města. Nastane pokárání nepoctivého kupce a starostka potom slavnostně hody povolí," upřesnil Tomáš Vrba z hodonínského Domu kultury.

Nejen děti poté na jarmarku pobaví kejklíři, šermíři nebo sokolníci. Neděle se ponese v duchu tradic. Krojovaný průvod pro obě stárky začíná dvě hodiny po poledni. „O půl čtvrté začne hodová zábava, která je jedinou částí slavností, kde se platí vstupné," uvedl Vrba s tím, že zájemce za lístek zaplatí sedmdesát korun.

KOSTÝMY A SOUTĚŽ (VYŠKOVSKO). Marylin Monroe nebo Marlene Dietrich budou o víkendu provázet návštěvníky slavkovského zámku. Alespoň jako. Stejně jako celý srpen budou tamní průvodci převlečení za hvězdy stříbrného plátna a další známé osobnosti.

Lidé se ale setkají i se současnými celebritami. „Průvodci se zkrátka připodobní stylu Old Hollywood Glamour, provádět bude ale také Victoria Beckhamová," lákala pracovnice slavkovské památky Jana Slouková.

Za kostýmovanou prohlídku si lidé připlácet nemusejí, potřeba není ani rezervace. Poslední prohlídka ale začíná ve čtyři hodiny. „Netradiční akce navíc ve vstupní hale zámku nabízí fotokoutek, kde se můžou zájemci se svou hvězdou vyfotit," poznamenala Slouková.

VLNĚNÉ ODPOLEDNE (ZNOJEMSKO). Na netradiční sobotní akci nazvanou Vlněné odpoledne zvou zejména rodiny s dětmi správci Národního parku Podyjí.

Lidé se setkají s ovcemi, které park využívá pro spásání luk a přiučí se také, jak složité je zpracovat ovčí vlnu. „Zájemci se sejdou ve dvě hodiny odpoledne u letohrádku Lusthaus. Místo je dostupné pouze pěšky nebo na kole a účastníci se vydají z Lesné po žluté turistické trase směrem na Ledové sluje," přiblížila za pořadatele Markéta Frindová Jelínková.

Podobnou akci podle ní pořádá park vůbec poprvé. „Celé odpoledne bude zaměřené na zpracování ovčí vlny, jako je vyčesávání, tkaní nebo filcování. K vidění bude například práce na kolovrátku či tkalcovském stavu. Případným odvážlivcům umožníme si vše vyzkoušet," doplnila Frindová.