Školu v Bezručově ulici muselo opustit kolem tří stovek lidí. Studentů a zaměstnanců školy. Na místo přijeli pyrotechnici. Budovu prohledali, ale žádnou výbušninu nenašli.

Zásah skončil před desátou hodinou dopoledne. „Vzhledem k tomu, jaká je v současnosti situace ohledně teroristických útoků v Evropě, ale nemůžeme podcenit vůbec nic. I když se v drtivé většině jedná o hloupé vtipy nebo podobné případy mají na svědomí duševně nemocní lidé," řekl Blanenskému deníku Rovnost policejní mluvčí Petr Nečesánek.

Studenti a učitelé postávali ve středu dopoledne naproti škole. Komu byla zima, mohl se ohřát v autobuse hasičů. „Přišli jsme do školy, ale brzy jsme museli ven. Řekli nám, že byla nahlášená bomba. Tak teď mrzneme venku," sdělil v hloučku studentů žák třetího ročníku Martin Švec.

Že by ve škole skutečně byla výbušnina, toho se nebál. „Spíš to asi bude nějaký vtip," dodal.

To si myslel i jeho spolužák Petr Škvařil. „Jako vtip je to ale ohrané a hloupé. Mě už ráno ani nepustili do školy. Těžko říct, jak dlouho to bude trvat," řekl mladík.

Podle učitele Františka Valáška ráno začalo vyučování jako obvykle. „Ale brzy byl vyhlášen poplach a všichni se museli shromáždit venku. Snad to byl žert, ale je jasné, že se nesmí nic podcenit a je potřeba to prošetřit. Akce je ze strany hasičů a policistů dobře zajištěná, máme se kde ohřát. Snad to nebude trvat dlouho," uvedl učitel.

Pátý případ

Na Blanensku se jedná za poslední dva měsíce už o pátý podobný případ. Přesně před týdnem hrozil anonym výbušninou na městském úřadě v Boskovicích. Předtím musela policie vyklidit průmyslovku v Jedovnicích a na konci října také střední odborné učiliště André Citroëna v Boskovicích. V úterý hledali policisté bombu také v boskovickém hotelu Zlatá růže.

Ve všech případech se nakonec jednalo o planý poplach. Policisté žádnou bombu nenašli. „Pokud si někdo myslí, že je to vtipné zavolat, že na škole je bomba, tak je na omylu. Je to nehorázné. Do akce musí policisté i hasiči, kteří mohou v dané chvíli zasahovat jinde, kde může jít o život," dodal Nečesánek s tím, že pokud policie vypátrá odesílatele výhružného e-mailu, hrozí mu až tři roky za mřížemi.

Jako hodně špatný vtip označili anonymní e-mail o bombě v blanenské škole také čtenáři na facebookovém profilu Blanenského deníku Rovnost. „Tomu kdo to udělal, bych to nechala zaplatit se vším všudy. A není to malá suma," napsala například Magda Slouková.

Přísnější tresty

Z pěti podobných případů v předchozích čtyřech letech objasnili policisté dva. Kdo volal koncem října, že na Střední škole André Citroëna v Boskovicích je nálož, už ale policisté ví. Jedná o nezletilého mladíka. Policisté tehdy evakuovali všechny studenty i zaměstnance. Celkem asi pět set lidí. Podle zjištění Blanenského deníku Rovnost policie už má také podezřelého, který měl odeslat výhružný e-mail minulý týden v Boskovicích.

Minulý týden vyhrožoval anonym bombou v Brně. Nedávno i v Břeclavi a Znojmě. Na bombové výhrůžky v regionu už zareagovala rada kraje. Na návrh hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška schválila záměr přípravy novely trestního zákona. „Konkrétně paragrafu 357 šíření poplašné zprávy. Kontaktuji nejvyššího státního zástupce a předsedu Nejvyššího soudu. Je potřeba formulovat přísnější tresty. Nikdo si nesmí myslet, že mu výhrůžka bombovým útokem projde jako nějaká klukovina," uvedl Hašek.