Stalo se to na anesteziologicko-resuscitační klininice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. „Jde o pacienta původně převezeného z prostějovské nemocnice. V současné době naše klinika pečuje o osm pacientů ve velmi vážném stavu. Jeden je napojený na mimotělní oběh ECMO, šest na plicní ventilaci. Stav dalšího z pacientů se mírně zlepšil a lékaři ho proto mohli odpojit od umělé plicní ventilace,“ uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Situace před budovou brněnského magistrátu v Kounicově ulici - fronta před registrem řidičů a vozidel.
Vyřízení řidičáku: 4 hodiny čekání v dvousethlavém davu, na většinu se nedostalo

Na jižní Moravě jde o čtvrtého zesnulého pacienta, první byla žena z Opavska přeložená právě ke sv. Anně.

Velká většina pacientů zůstává v domácím léčení. „Na infekčním oddělení nebo v jiném zdravotnickém zařízení bylo hospitalizováno celkem devětatřicet pacientů. 235 se jich léčilo doma,“ uvedli v neděli večer jihomoravští hygienici.

Spisovatel Martin Reiner
Brněnský nakladatel vyzývá vládu a poslance: otevřete knihkupectví

V pondělí brněnská bohunická nemocnice přijme šest pacientů z Francie. V neděli o tom informoval premiér Andrej Babiš.

Fakultní nemocnice Bohunice
Nemocní z Francie se budou léčit v Brně, řekl Andrej Babiš

V celé zemi mělo k pondělnímu ránu na nový typ koronaviru pozitivní test 4591 lidí. Ministerstvo zdravotnictví evidovalo šestadevadesát vyléčených. Dvaasedmdesát lidí s pozitivním testem zemřelo.

Pilují detaily, zvykají si na nový způsob práce, zaškolují pomocníky z armády. Jižní Morava má za sebou první dny příprav testování systému chytré karantény. Zapojení jsou do něho i hygienici a záchranáři.
Chytrá karanténa: vojáky na jižní Moravě školí u odběrů záchranáři

Koronavirová pandemie mění i zásahy jihomoravských záchranářů, policistů, hasičů a strážníků. Všichni musí být neustále obezřetní. Jak Deník Rovnost informoval o víkendu, tři brněnští strážníci skončili v izolaci poté, co pomáhali s převozem silně opilého muže na záchytku.

Policisté o víkendu kontrolovali oblíbené jihomoravské turistické cíle. Většinou byly prázdné.
VIDEO: Ignorovali opatření. 159 lidí vyšlo o víkendu bez roušek, i ve městech

Muže našli ležet u zastávky v Králově Poli. Na záchytce mu pak prudce vystoupala teplota na 38,5 stupně. Kvůli podezření na nákazu museli strážníky i jejich vybavení a vozidla důkladně dekontaminovat hasiči a trojice městských policistů šla do izolace. „Muž, kvůli němuž tři strážníci zamířili do preventivní karantény, měl testy na koronavirus negativní. Kolegové se mohli vrátit ke svým rodinám," uvedl v pondělí ráno mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Online reportáž