Na transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Brno se mohou dárci přihlásit a podstoupit potřebné vyšetření. Nemocnice zároveň shromažďuje vzorky adeptů z jiných náběrových stanic. „V Brně se tak potkají vzorky například z Břeclavi, Boskovic, Vyškova, Kyjova, ale i Hodonína nebo Znojma a Třebíče," shrnula mluvčí.

Tkáň pak putuje do národních registrů dárců v Plzni nebo v Praze. „Do každého z nich brněnská nemocnice posílá hypotetické dárce podle toho, kam chtějí v případě výběru jet na lékařský zákrok. Buňky totiž lékaři odebírají pouze v Plzni nebo Praze. Pacient je pak dostává už ve své nemocnici," vysvětlila Mrázová.

Oba registry spolupracují, aby mohly nabídnout pacientům vhodného dárce. Každoročně nádorové onemocnění buněk, třeba leukémii, zjistí zhruba dvě stě lidí. Každý čtvrtý přitom vhodného dárce nenajde.

Do registru mohou vstoupit lidé ve věku od osmnácti do pětatřiceti let, kteří jsou zdraví a mají váhu nad padesát kilogramů. „Zájemci darují kostní dřeň zdarma. Potřebné informace zjistí třeba na našich webových stránkách," poradila mluvčí.