Přitom tam hnízdí pár vzácných sokolů stěhovavých. „V neděli si tam po modré vykračovalo pět lidí jakoby nic. Přitom jsou tam cedulky, pásky a informace o omezení jsou i v mapách na internetu. Dva turisty jsem stihl pokutovat. Další tři se nechtěli legitimovat a utekli,“ řekl jeden z dobrovolných strážců ochrany přírody Radovan Mezera.

Druhý pár sokolů hnízdí v krasu na utajovaném místě. Podle Reného Bedana, který vzácné dravé ptáky léta fotografuje a hlídá jejich hnízdiště, jsou následující týdny pro úspěšné vylíhnutí mláďat sokolů naprosto klíčové. „V obou hnízdech už sedí samice na vejcích. V přírodě je nyní obrovské množství lidí. Mnohonásobně víc, než je v tuto dobu běžné. Nahrává tomu pěkné počasí a omezení spojená s epidemií koronaviru,“ vysvětlil Bedan.

V hořící kůlně našli dvacetikilovou plynovou lahev. Zlikvidovali ji odstřelovači
U rodinného domu v Boskovicích vypukl požár. Musel zasáhnout i odstřelovač

V těchto dnech hrozí, že sokolí samici může pohyb turistů vyrušit. Z hnízda odlétne a už se nevrátí. „K vylíhnutým mláďatům by se vrátila. Ale k vejcím, kdyby vycítila nebezpečí, už ne. Takové případy se už staly,“ řekl odborník.

Hnízda proto kromě strážců přírody hlídají také fotopasti. Mláďata by se měla vylíhnout do měsíce.

Loni za rušení hnízdícího páru sokolů stěhovavých v blízkosti Býčí skály dostalo pokutu několik lidí. Další turisté, kteří chtěli ke hnízdu vzlétnout s dronem, vyvázli jen s napomenutím.

Vietnamský obchodník Hoang Minh Ha v Letovicích šije a zdarma rozdává roušky.
Mám stroj, tak šiju roušky, říká vietnamský obchodník z Letovic Hoang Minh Ha

V Moravském krasu sokoli stěhovaví v roce 2016 zahnízdili bezmála po půl století. Vyvedli tehdy tři mláďata. O rok později pak měly opět dva páry celkem pět mláďat a předloni pak osm. Z loňských sedmi mladých sokolů přežila jen tři. Zbývající ulovil výr velký. „Podle statistik asi třetina hnízdění není úspěšná. V prvním roce života číhá na mláďata sokola spousta nástrah a nebezpečí. V tomto období je jejich úmrtnost až šedesát procent,“ poznamenal Bedan.