To v Hořicích, v okrajové části Blanska, spoléhají výhradně na přírodní sníh. Pokud nenapadne, bude sjezdovka zavřená. Jako přechozí čtyři sezony. „V neděli už mrzlo. Bylo kolem tří pod nulou, tak jsme začali zasněžovat. Ještě by to chtělo, aby přituhlo víc a vydrželo co nejdéle," řekl Blanenskému deníku Rovnost správce olešnického skiareálu Jiří Kotlán.

Potřebují mráz

Na otevření sjezdovky podle něj potřebují Olešničtí vyrobit zhruba šestnáct tisíc kubíků umělého sněhu. Takové množství zvládnou tamní děla a sprchy za deset mrazivých nocí. „Pokud tohle množství zvládneme vyrobit, stačí to asi na půlku sjezdovky a můžeme otevřít. Pak už bychom postupně dosněžovali. Ale nedokážu odhadnout, kdy lyžařskou sezonu zahájíme. Teď o víkendu má být zase nad nulou," dodal Kotlán.

Poznamenal, že i když byl letošní rok abnormálně suchý, problémy s nedostatkem vody na zasněžování na tamní sjezdovce nemají. Před sezonou u skiareálu dělníci také rozšířili parkoviště a upravili výstup u jednoho z vleků.

V Hodoníně u Kunštátu několika mrazivých dní zatím na výrobu umělého sněhu nevyužili. V těchto dnech tam totiž montují novou čerpací stanici. Díky ní na svahu vyrobí až o třetinu více sněhu. „Je to velká investice. Nová čerpačka je automatická a výkonnější. Přikoupili jsme také jedno sněžné dělo a dvě tyče. Jak to napojíme na nová čerpadla a bude mrznout, začneme zasněžovat. Vidím to na polovinu příštího týdne," upřesnil provozovatel tamní sjezdovky Josef Kšica. Minulou sezonu začínali v Hodoníně začátkem ledna. Novinkou je parkoviště se zpevněným povrchem.

Do Hodonína se na lyže už těší například Jan Kořalka z Adamova. „Do Hodonína a také do Olešnice s rodinou jezdíme lyžovat několikrát za zimu. Sjezdovky jsou blízko. A také to není tak drahé. Když nás to přestane bavit, sbalíme se a za hodinu jsme doma. Na několik hodin lyžování je to ideální stav," řekl muž.

Blanenští mají sjezdovku ještě blíž. Na Hořicích se však už několik let nelyžuje. A vypadá to, že hned tak nebude. Provozovatel sjezdovky TJ Sokol Blansko totiž nemá peníze na její fungování, opravy a vybudování nového zázemí. „Když napadne hodně sněhu a bude mrznout, tedy budou velmi dobré podmínky, tak se pokusíme letos areál uvést do provozu," řekl starosta TJ Sokol Blansko Jiří Škaroupka.

Hledají investora

Sokoli se snažili najít strategického partnera, který by do areálu investoval, nechali zpracovat i studii o dalším využití a modernizaci hořické sjezdovky, kterou předložili vedení města Blanska. Ta počítala například s novým přívodem vody na svah, dvěma parkovišti, lezeckou stěnou či lanovým centrem, malým snowparkem a modernějšími vleky. Zatím ale neuspěli. Město se do investice pustit nechce a nikoho jiného nemají. „Investora se budeme snažit hledat dál," doplnil Škaroupka.