Projekt Každodennosti se zrodil v předmětu Aplikační seminář, který měli Linda Dufková, Zuzana Chlupová, Zbyněk Tajovský a Dominika Vodáková společný. „Chtěli jsme přinést službu, která by přinášela každý den zajímavou informaci a byla i spojená s knižním kurátorstvím,“ říká Dufková.

Vznikla tak stránka každodennosti.cz, v níž návštěvníci najdou přehled dnů, které jsou něčím speciální. „K nim najdou vždy i doporučenou literaturu. Snažíme se vždy najít ty nejzajímavější knihy. Dohromady jich doporučujeme přes šest set, od románů až po kuchařky,“ říkají.

Práce studentům trvala téměř rok. „Ze začátku jsme narazili a zjistili, že nic není růžové. Tvorba stránek nám zabrala celé prázdniny, každý příspěvek vyžadoval čas. Projekt měl ale u garanta předmětu velký úspěch,“ popisuje Vodáková.

Bizarní dny v kalendáři- 9. leden: Den hraní si na Boha
- 18. březen: Den nenávisti
- 13. červen: Mezinárodní den házení sekerou
- 23. červenec: Den úžasných babiček
– 13. říjen: Mezinárodní den bez podprsenky
– 29. říjen: Den, kdy Jiří Kajínek unikl z věznice Mírov
- 2. listopad: Den ďábelských vajec
- 8. srpen: Mezinárodní den ženského orgasmu
– 27. říjen: Den mrzutých spolupracovníků
- 22. září: Den hobitů
- 12. prosinec: Den perníkových domečků


Protože se na tvorbě podíleli čtyři lidé, obsah webu je rozmanitý. „Každý máme jiné zájmy a často nás překvapilo, jaké dny existují. Čtenáři se u nás dočtou o Dni ztracených ponožek, ale i o vzdělávacích tématech jako Den korunovace Alžběty I. Přesto lidé nejvíc navštěvují odkaz Mezinárodní den orgasmu,“ směje se Dufková.

Autoři nyní pracují na zdokonalení webu. „Zatím má výborné ohlasy. Do budoucna by mohl sloužit i jako propagace knihoven v republice,“ uzavírá Vodáková.