Vyplývá z něj, že téměř třetina mladých ve věku patnáct až devětadvacet let poslala svou nahou fotku či video příteli či přítelkyni. A dvanáct procent člověku, kterého osobně neznají. Mnoho rodičů se podle psychologa Davida Šmahela z Masarykovy univerzity v Brně obává hlavně kontaktu jejich dítěte s neznámým člověkem z internetu v běžném životě.

„Je ale nutné říct, že navazování kontaktu s cizími lidmi, zejména vrstevníky, je běžná součást dospívání v online světě i mimo něj. Dospívající musí být jednoduše opatrní, i když se jedná o vrstevníky,“ podotkl.

PŘÍPADŮ PŘIBÝVÁ

Trend, kdy se mladiství seznamují na internetu a pak se můžou stát obětí pohlavního zneužívání nebo znásilnění, potvrzují i jihomoravští policisté. Ti řeší stále víc podobných případů. „Každý mladý člověk by si měl dávat pozor při sdělování osobních údajů na internetu a sociálních sítích,“ vzkázal policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Za čtrnáctiletou dívku se na internetu vydával i Slovák žijící na Brněnsku, který nabízel zájemcům sex a pak od nich chtěl peníze za mlčení. Napálil tak nejméně deset mužů, z nichž vylákal přes milion korun. V lednu ho soud potrestal tříletou podmínkou.

Častějšími obětmi jsou nezletilé dívky. Před víc než rokem Rovnost informovala o dvou, které vydíral mladík poté, co mu poslaly intimní fotky. Od soudu odešel s podmínkou.