Dvoumetrový hroznýš stočený v trávě v brněnské Bystrci vyděsil v polovině letošních prázdnin kolemjdoucí. Přivolaní strážníci hada odchytli a předali do péče specialistů. „Ročně řeším asi třicet nalezených plazů, nejčastěji jde o užovky. V Brně je ale rozšířený chov kober a chřestýšů,“ uvedl herpetolog Roman Zajíček, kterého k uprchlým hadům volají.

O útěku podobných zvířat se většinou odborníci a policie dozví teprve tehdy, až na ně někdo narazí a oznámí to. „Nález zvířete se musí hned nahlásit,“ uvedla mluvčí brněnských strážníků Markéta Skřivánková.

Potkat exotického hada venku je spíš vzácnost. „Na zahrádce nebo v trávníku je malá šance narazit na cizokrajného plaza, v paneláku je ta pravděpodobnost mnohem vyšší,“ řekl herpetolog Zajíček. Dodal, že chovatel ztrátu zvířete obvykle nenahlásí.

Chovy na jižní Moravě
1271 zvířat vyžadujících zvláštní péči, jejichž chov povolili na jižní Moravě:
- většinou hadi
- větší počty množství sudokopytníků a surikat
- 3 velbloudi
- 6 krokodýlů
- 148 primátů

Útěk jedovatých hadů a jiných zvířat vyžadujících zvláštní péči je ale výjimečný. „Chovatelé musí splňovat přísné podmínky včetně zabezpečení chovných zařízení. Zvířata utečou spíš těm, kteří pravidla nedodržují. Těch je ale minimum,“ řekl mluvčí Spolku chovatelů jedovatých hadů Dan Valenta.

Chov hadů je v České republice velmi oblíbený. Především na ty jedovaté musí mít chovatelé povolení od Státní veterinární správy. Mezi zvířata, která se bez povolení neobejdou, patří třeba krokodýli, surikaty, šelmy nebo daňci. „Čísla pomalu rostou, ale nijak výrazně,“ komentoval počet povinně registrovaných chovů mluvčí správy Petr Vorlíček.

Aby člověk mohl chovat tato zvířata, musí mu být osmnáct let a chovné zařízení musí splňovat podmínky veterinářů. „V České republice je legislativa ohledně zvířat vyžadujících zvláštní péči dostačující a ve světovém měřítku přísná,“ řekl za spolek chovatelů Valenta.

Státní veterinární správa kontroluje chovy zvířat jednou ročně. „Nejčastější problémy s životními podmínkami zvířat jsme v posledních letech zjistili hlavně v chovech velkých kočkovitých šelem,“ řekl mluvčí Vorlíček.

MAGDA DUHONSKÁ
KAROLÍNA LUNDOVÁ