Ukázalo se, že polovina kruháče je průjezdná a doplňkových značek, které auta nasměrují správně, je v jeho okolí dostatek. Pokud tedy zrovna neleží vyvrácené v příkopu.

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková Deníku v úterý sdělila, že stížnosti na značení nebo opravy zatím od veřejnosti nezaznamenali. Někteří řidiči však dopravní značky ignorují.

„Máme informace, že někteří řidiči zde nerespektují dopravní značení. Oddělávají značky a projíždějí stavbou. Tímto ohrožují zaměstnance zhotovitele,“ upozornila mluvčí.

To reportérovi potvrdili na místě také stavební dělníci. Porušování zákazů je na opravovaném rondelu u Černé Hory podle nich na denním pořádku. Nejvíce jich bylo krátce po zahájení prací.

„Teď už se situace uklidnila, ale stejně tu přes staveniště pořád někdo jezdí. Sem tam i kamion. Je tu od Blanska jednosměrka, zábrany, značky. Nechápu to. Jak ti lidé mohli udělat autoškolu? Značeno je to vše dobře, při dodržení rychlosti nemá člověk problém, ale někteří jezdí s prominutím jako hovada a ohrožují ostatní. Naštěstí se zatím nic zásadního nestalo,“ vyprávěl jeden z dělníků.

Oprava kruhového objezdu u Černé Hory:

  • Obousměrná objízdná trasa vede přes Černou Horu.
  • Objízdná trasa směr Rájec-Brno vede přes Bořitov na silnici I/43.
  • Směr Černá Hora-Rájec zůstává zachován na polovině okružní křižovatky.
  • Hotovo bude koncem října.
Reportér Deníku na silnici I/43 natáčel aktuální dopravní situaci, zaměřil se na dění u opravovaného kruhového objezdu. | Video: Deník/Jan Charvát

Část nejen místních si pak cestu neohroženě zkracuje přes pole, aby si ušetřili chvíle na objízdné trase do sousedního Bořitova a čekání na semaforech.

Humor v těchto dnech pak přechází motoristy o několik kilometrů dál ve směru na Letovice. Tam dělníci finišují se stavbou nového kruhového objezdu u obce Sebranice. V pondělí na něj poprvé pustili auta. Provoz tam do listopadu budou řídit semafory, protože u rondelu ještě nejsou hotové připojovací větve. Od začátku týdne se od Sebranic táhnou všemi směry dlouhé kolony.

„Jenom, aby to tam tak nebylo po zprovoznění kruháče už napořád. Téčko stačilo stejně jako by stačilo u Lipůvky a Kuřimi,“ reagoval na webu Deníku jeden ze čtenářů.

Za běžného provozu místem projíždí kolem patnácti tisíc aut denně. Cílem kruhového objezdu je podle zástupci Ředitelství silnic a dálnic zvýšení bezpečnosti. Na Blanensku se bude jednat po dokončení o třetí kruhový objezd na silnici I/43.

Další je v Letovicích a v Černé Hoře, který se aktuálně opravuje a ve směru od Blanska je objížďka přes sousední Bořitov. Před lety fungoval krátce provizorní rondel také v Lipůvce. Tam se však neosvědčil a silničáři jej odstranili.

Podle policistů zatím kvůli stavebním pracím na I/43 mezi Černou Horou a Sebranicemi zásadní problém na silnici v tomto úseku v uplynulých dnech řešit nemuseli. Kromě jedné nehody bez zranění, kdy řidič nestihl dobrzdit a boural v koloně. V ní mohou u Sebranic motoristé uvíznout na patnáct až dvacet minut.

„V době dopravní špičky tam pro urychlení řídí provoz pracovníci stavby. Směrem od Brna na Letovice se může kolona utvořit už za horizontem a řidiči by v tomto úseku měli být opatrní,“ vzkázala policejní mluvčí Lenka Petrželková.