CELOU SITUACI SLEDUJEME ONLINE. PRO OBNOVENÍ STRÁNKY STISKNĚTE F5.

23:03 - Dnešní online je u konce. Ještě záverečné shrnutí dne a přejeme Vám pěkný večer.
Jihomoravští hasiči dnes měli plné ruce práce. „Zasahovali jsme u více než sto pětapadesáti případů spadeného stromu či větve," sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák.
Policisté dnes vyjížděli k pětatřiceti případům dopravních nehod. „Z toho jsme jich řešili devatenáct," sdělil policejní mluvčí Pavel Šváb.
Podle meteoroložky se počasí ani zítra výrazně nezlepší. „Bude zataženo, na většině území očekáváme občasné sněžení nebo déšť se sněhem. Místy pak mrznoucí srážky, na jihu kraje později i dešťové. Teploty se budou pohybovat mezi jedním až minus dvěma stupni," řekla Andrea Petričáková z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.
Podle ní by se teploty měly vyšplhat nad nulu ve čtvrtek.

22:50 - Od 2.12.2014 22:30 do 3.12.2014 08:35; na silnici 00213 na výjezdu z obce Rosice okres Brno-venkov , délka 5.8km; padlý strom; komunikace dočasně uzavřena; padlé stromy přes cestu, dočasně uzavřeno.

close Omezení spojů vlakové dopravy vzhledem k obtížím spojené s námrazou u vlakových tratí. tramvajová doprava je v některých dopravních linkách nahrazena autobusovou dopravou. zoom_in

22:41 - "Práce na naší infrastruktuře budou probíhat celou noc, v současné době intenzivně pracujeme na dalších traťových úsecích a s pomocí hasičů stále ještě vyprošťujeme některá vozidla uvíznutá na tratích od pondělního odpoledne. Informace budeme průběžně upřesňovat na našich webových stránkách a facebookovém profilu. Děkujeme Vám za pochopení a trpělivost," stojí v prohlášení dopravního podniku. Informace můžete sledovat i na brněnském webu, který průběžně aktualizujeme o nejdůležitajší zprávy.

PŘEDPOKLÁDANÝ STAV MHD PRO STŘEDU
Tramvaje pojedou v těchto úsecích:
Linka 1: Řečkovice – Bystrc, Rakovecká
Linka 2: Stará osada – Ústřední hřbitov
Linka 3: Stará osada – Bystrc, Rakovecká
Linka x3: Dětská nemocnice – Bystrc, Rakovecká
Linka 4: Maloměřický most – Česká (- Mendlovo náměstí)
Linka 5: provoz ve standardní trase
Linka 6: provoz ve standardní trase (všechny spoje do St.Lískovce, smyčka Švermova neprůjezdná)
Linka 8: Novolíšeňská – Starý Lískovec
Linka 9: provoz ve standardní trase
Linka x9: Černá Pole, Zemědělská – Hlavní nádraží – Česká – Černá Pole, Zemědělská
Linka 10: mimo provoz
Linka 11: Černá Pole, Zemědělská – Mendlovo náměstí
Linka 12: Technologický park – Komárov (všechny spoje jedou na Technologický park, smyčka Červinkova je neprůjezdná)

Náhradní doprava za tramvaje v úsecích (omezená kapacita):
Ečerova – Zoologická zahrada posílen provoz linky 54
Ústřední hřbitov – Modřice
Obřany, Babická – Tomkovo náměstí
Česká – Náměstí Míru
Novolíšeňská – Jírova – Mifkova (pouze pravidelnou linkou 55)
Haškova – Halasovo náměstí – Černá Pole, Zemědělská

Trolejbusy:
Linka 34: v provozu ve standardní trase
Linka 36: v provozu ve standardní trase
Ostatní trolejbusové linky budou ve výrazně omezené kapacitě nahrazeny autobusy, linka 37 v provozu pouze v úseku Mendlovo náměstí – Kohoutovice, Jírovcova.

Autobusy:Provoz linek v pravidelných trasách s výjimkou:
Linka 52: v úseku Kohoutovice, hájenka – Antonína Procházky odkloněna Libušinou třídou (nesjízdná ulice Šárka)
Linka 53: Královo Pole, nádraží – Technologický park
Na většině linek může být provoz částečně omezen (interval) pro uvolnění vozidel pro náhradní dopravu za
elektrickou trakci.

22:37 - Od 2.12.2014 14:50 do 3.12.2014 08:00; na silnici u obce Brno , délka 638m; ul. Šárka; neprůjezdné, padlý strom; spadlý strom a hrozí pád dalších.

22:22 - "Obnovíme provoz tramvajové linky č. 4, která vede z Maloměřic přes ulici Českou na Mendlovo náměstí," sdělila mluvčí Dopravního podniku Linda Hailichová.

21:41 - Ani zítra se počasí výrazně nezlepší. „Bude zataženo, na většině území očekáváme občasné sněžení nebo déšť se sněhem. Místy pak mrznoucí srážky, na jihu kraje později i dešťové. Teploty se budou pohybovat mezi jedním až minus dvěma stupni," řekla Andrea Petričáková z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

21:36 - Na Vyškovsku je v těchto chvílích dohlednost snížená vlivem sněhových přeháněk. Vane slabý vítr a stále platí, že silnice I. třídy jsou sjízdné bez omezení, na cestách nižších tříd, které jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, jsou zbytky rozbředlého sněhu. Teplota se stále pohybuje do tří stupňů pod nulou. O něco lepší počasí má být v regionu ve středu, alespoň podle předpovědi meteorologů. Teploty se mají vyšplhat nad nulu a přestože má být zataženo, pršet ani sněžit by nemělo.

21:26 - Silnice první třídy na Blansku jsou podle cestářů holé mokré a sjízdné bez omezení. Silnice druhé a třetí třídy jsou mokré po chemickém ošetření a sjízdné se zvýšenou opatrností. Inertní úseky jsou kryté posypem. Teplota na Blanensku se pohybuje mezi minus čtyřmi a minus jedním stupněm. Vane slabý vítr, dohlednost je snížená vlivem srážek.

21:10 - Ve Znojmě se kolem deváté hodiny večerní teploty pohybují kolem bodu mrazu a opět drobně a vytrvale mrholí. Zítra by měla podle meteorologů rtuť teploměru vystoupat k jednomu až čtyřem stupňům Celsia.

21:05 - "Dneska jsme zatím vyjížděli ke sto padesáti případům ohledně stromů. V některých případech spadly stromy na silnici a zablokovaly dopravu, ale také často ulomené větve dopadly na zaparkovaná auta," sdělil mluvči jihomoravských hasičů Jan Dvořák.

20:50 - Od 2.12.2014 20:40 do 21:45. Na silnici 361 u obce Rozkoš okres Znojmo spadl strom přes silnici. Průjezd se zvýšenou opatrností.

20:04 - "Pokud budou zítra teploty nad nulou, je možné, že vyjedou tramvaje i trolejbusy," říká Linda Hailichová z Dopravního podniku města Brna.

19:36 - Dlouhý výpadek elektřiny zažili lidé v Hrušovanech u Brna. Bez proudu byli od pondělní třetí hodiny odpoledne až do úterních tři čtvrtě na šest večer. K pití pouze studená voda a na jídlo studená strava…

19:35 - Obtížně průjezdný je nyní podle informací policistů úsek mezi sedmým a třináctým kilometrem silnice R46 na Vyškovsku. Na cestě se nachází čerstvý mokrý sníh.

| Video: Youtube

19:05 - Teplota na Vyškovsku se podle zpráv cestářů v současnosti pohybuje mezi čtyřmi a dvěma stupni pod nulou. Je zataženo bez srážek a viditelnost nic neomezuje. Bez omezení jsou ovšem sjízdné pouze silnice I. třídy, na ostatních se stále nacházejí zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Jsou tedy sjízdné se zvýšenou opatrností. V těchto chvílích nejsou v regionu hlášené žádné dopravní nehody, u žádného výjezdu nejsou ani hasiči. Ti přes den vyjeli ke čtyřem případů spadených stromů, do Bučovic, Ruprechtova, Račic-Pístovic a Zelené Hory.

18:58 - D1 - 168,2 kilometr na trase Říkovice - Praha; D1, kilometr 170 směr Praha; Pozor, spadlý strom. Neprůjezdný jízdní pruh pro pomalá vozidla.

close zoom_in

18:22 - Lidé, kteří v úterý a ve středu chtějí jet večerním a nočním vlakem na Slovensko, se tam nedostanou. „Z důvodu prodloužení výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu a vydání nové výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu České dráhy upozorňují, že bude z 2. na 3. prosince 2014 zastavena dálková večerní a noční doprava mezi Českou republikou a Slovenskem. Nepojedou také žádné autovlaky," řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Týká se to například nočního spoje Metropol s běžným odjezdem z Brna ve čtvrt na čtyři ráno a deset minut před pátou z Břeclavi.

Vzhledem k pokračující kalamitě, kdy je velká část elektrifikovaných tratí nesjízdná pro elektrické vlaky, dráhy upozorňují, že velká část vlaků osobní dopravy pravidelně vedených elektrickými soupravami v ranních a případně i dopoledních hodinách nepojede nebo pojede pravděpodobně se značným zpožděním. Náhradní autobusovou dopravu se nedaří zajistit z důvodu špatné sjízdnosti komunikací, ale též pro nedostatek autobusů pro takto zásadní omezení železniční dopravy.

18:21 - Nadále platí opatření Českých drah, podle něhož by cestující měli nyní vlakovou dopravu využívat co možná nejméně. „Opatření platí zejména pro dálkové spoje jedoucí do lokalit, kde bojujeme s námrazou. Jak se bude situace dále vyvíjet odhadnout nedokážeme, záležet bude na počasí, to bohužel ovlivnit nemůžeme," řekl mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.
Situace s železniční dopravou je podle něj nyní stabilní. „Na Blanensku lokální spoje s menšími omezeními jezdí, větší omezení pak ale platí pro dálkové spoje směrem na Prahu a potom také pro cestující, kteří by chtěli jet vlakem přes Brno a dál pokračovat například na Olomouc nebo Ostravu. Tam je stále potřeba počítat s tím, že vlaky budou mít i výrazné zpoždění," řekl Štáhlavský.

18:16 - Ve Znojmě a okolí v podvečer opět mrholilo. Například silnici na Mašovice pokryla načas tenká vrstva sněhu, auta tam jela krokem. Stromy stále zůstávají obtěžkány ledem a pod jeho tíhou se lámou. V lese z Hradiště na Citonice je spadaná celá řada stromů, po lesních cestách nelze podle redaktora Deníku Rovnost ujít ani sto metrů bez toho, aby člověk nemusel co chvíli obcházet popadané větve a zlámané stromky.

18:03 - Odpoledne došlo ke kolizi osobního a nákladního auta v Žerůtkách na Znojemsku, na vině byla pravděpodobně kluzká vozovka. Silnice byla s omezením průjedná. „Řidiči museli v místě počítat se zdržením," informovala znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová. Podle serveru Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje byla na místě jedna osoba zraněná.

17:35 - Silnice mezi Ludíkovem a Valchovem na Blanensku je v délce necelého jednoho a půl kilometru uzavřená, a to v obou směrech. Na silnici jsou popadané stromy. Na místě zasahují hasiči.

17:09 - Podle mluvčí společnosti E.ON Boženy Herodesové energetici bojovali s námrazou i na Vyškovsku už od pátku, kdy začali evidovat víc poruch a potíží v rozvodech elektřiny. „Šlo převážně o poruchy vysokého napětí způsobené spadlými větvemi, stromy ve vedení nebo přetrženými vodiči. Námraza, která se na nich tvořila, postupem víkendu přibývala a v pondělí dosahovala dokonce takové míry, že v některých místech připadalo na jeden metr vodiče čtyři kilogramy sněhu," vysvětlila.

16:53 - Situace v Moravském Krumlově se přes den stabilizovala. „Na starosti jsme měli pouze odstranění větví rizikových stromů, jinak nedošlo k žádné závažnější mimořádné situaci," podotkl šéf krumlovských strážníků Rudolf Fráňa. Jak doplnil, krizový stav na silnici vedoucí lesem do Jezeřan-Maršovic už odvolali a linkové autobusy tudy mohou znovu projíždět.

16:30 - Na trati mezi Brnem a Jihlavou jezdí vlaky bez omezení. Železničářům se podařilo odstranit popadané stromy blokující dopravu.

16:22 - Vlaky linky S2 a S3 mají zhruba půlhodinová zpoždění, na lince S6 čtvrthodinová. Na lince S4 musí cestující počítat s více než hodinovým zpožděním. Více čtěte zde.

16:03 - Linka 1 je prodloužena od zastávky Vozovna Komín do smyčky Rakovecká, linky 3 a x3 jezdí z Komína na původní trase po ulicích Minská, Horova a Veveří. Ve směru z centra jezdí nadále přes Pisárky. Více čtěte zde.

AKTUÁLNÍ SITUACE V BRNĚNSKÉ MHD
– aktualizováno 2.12. 16:00 hod.

Tramvaje:
Linka 1: Řečkovice – Rakovecká
Linka 2: Stará osada – Ústřední hřbitov
Linka 3: Stará osada – Vozovna Komín (ve směru z centra v úseku Komín – Česká odklon přes Pisárky)
Linka x3: Dětská nemocnice – Vozovna Komín (ve směru z centra v úseku Komín – Česká odklon přes Pisárky)
Linka 4: mimo provoz
Linka 5: provoz ve standardní trase
Linka 6: provoz ve standardní trase (všechny spoje do St. Lískovce, smyčka Švermova neprůjezdná)
Linka 8: Novolíšeňská – Starý Lískovec
Linka 9: provoz ve standardní trase do Juliánova
Linka x9: Černá Pole, Zemědělská – Hlavní nádraží – Česká – Černá Pole, Zemědělská
Linka 10: mimo provoz
Linka 11: Černá Pole, Zemědělská – Mendlovo náměstí
Linka 12: Technologický park – Komárov (všechny spoje na Technologický park, smyčka Červinkova neprůjezdná)

Tramvajové úseky mimo provoz:
Česká - Náměstí Míru
Trávníčkova – Obřany
Novolíšeňská – Mifkova
Zemědělská - Čertova rokle
Přístaviště – Ečerova
Ústřední hřbitov – Modřice
Krásného - Stránská skála
Tramvajové linky 4 a 10

Náhradní doprava za tramvaje (omezená kapacita):
Ečerova – Vozovna Komín (navíc linka 54 prodloužena k Vozovně Komín), vybrané spoje prodlouženy přes Tábor až na Českou
Ústřední hřbitov – Modřice
v trase linky 4 Náměstí Míru – Obřany, Babická
v úseku Novolíšeňská – Jírova – Mifkova pouze linkou 55
Haškova – Halasovo náměstí – Černá Pole, Zemědělská

Trolejbusy
V provozu trolejbusové linky 34 a 36. Ostatní trolejbusové linky jsou ve výrazně omezené kapacitě nahrazeny autobusy, autobusy na lince 37 v provozu pouze v úseku Mendlovo náměstí – Kohoutovice, Jírovcova.

Autobusy
Provoz linek v pravidelných trasách s výjimkou:
Linka 52: v úseku Kohoutovice, hájenka – Antonína Procházky odkloněna Libušinou třídou
Linka 53: Královo Pole, nádraží – Technologický park
Na většině linek provoz částečně omezen (interval) pro uvolnění vozidel pro náhradní dopravu za elektrickou trakci.

16:15 - Situace ve Vranově nad Dyjí se přes den uklidnila. „Proud již funguje, takže svítíme, funguje úřad i obchody na plno. Silnice jsou sjízdné a chodníky posypané. Uvidíme, co přinese středa," naznačil starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

15:50 - Námraza potrápila i brněnské letiště. Letadla ale létala takřka bez zpoždění. „Největší problém jsme měli v pondělí, s námrazou jsme se ale poprali. Všechna letadla a veškerý provoz na letišti byl v podstatě bez omezení," sdělil ředitel letiště Tomáš Plaček.

15:38 - Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Jakuba Ptačinského je v okolí Brna stále problém s padajícími stromy na koleje a trakční vedení. „Naši hasiči jsou všichni v terénu a odstraňují popadané stromy a větve. Začalo ale opět pršet a námraza se stále tvoří, takže jakmile odstraní jeden strom, hned musí odklízet další. Problémy nejspíše ještě potrvají, počasí se nezlepšuje," řekl Ptačinský.

15:34 - Kvůli přepálené troleji nabrali v Brně linky 1 a 3 velké zpoždění. Dopravní podnik je bude postupně zprovozňovat.

15:30 - Sillnice Deblín-Tišnov na Brněnsku je uzavřená. Hrozí tam nebezpečí pádu stromů kvůli námraze.

15:25 - Policisté upozorňují, že je špatně sjízdná silnice na trase Brno-Lanžhot. Padá tam mrznoucí déšť. Situace potrvá pravděpodobně až do pěti hodin odpoledne.

14:50 - Zpoždění nabírají i vlaky na brněnském vlakovém hlavním nádraží.

close Zpoždění nabíraly vlaky na brněnském hlavním nádraží. zoom_in

14:34 - Na několika místech Vyškovska v pondělí večer nešla elektřina. Například v celých Nemojanech, kde si zastupitelé na svém zasedání museli svítit mobilními telefony. Výpadky energie měli podle zjištění Vyškovského deníku Rovnost i v Lulči.

14:26 - Silnice první třídy na Blanensku jsou podle Správy a údržby silnic momentálně mokré po chemickém ošetření a sjízdné se zvýšenou opatrností. Na silnicích druhé a třetí třídy leží po chemickém ošetření rozbředlý sníh. I ty jsou však se zvýšenou opatrností sjízdné.

14:00 - Někteří cestující navrhují, aby dopravní podnik pro podobné události, jako je tato kalamita, vytvořil nouzový plán. „Dopravní podnik situaci zvládá velmi dobře. Přesto by stálo za zvážení, zda nevytvořit nouzový plán spočívající v přechodu na režim nočních linek, kdy by jezdily jen autobus. Ty by obsluhovaly jen málo vytížené zastávky. Situace v pondělí začínala být špatná už od dvou hodin a přitom varování od meteorologů dopravní podnik měl. I když se to stává jednou za uherský rok, plán může být připravený," myslí si například diskutující Roman.

13:50 - Od pondělní druhé hodiny odpolední nejede elektřina v některých obcích na Brněnsku. Bez proudu jsou v Syrovicích, Sobotovicích, Ledcích, Rajhradě, Židlochovicích a Hrušovanech u Brna. Podle společnosti E.ON nepůjde energii obnovit až do úterních šesti hodin večer. „Je to hrůza, u nás doma už je jen devět stupňů a to máme doma děti. Bojím se, že nás čeká druhá noc tmy, zimy a bez teplé vody," shrnul například Pavel Adam ze Sobotovic.

13:31 - V brněnské ulici Ondrouškova spadl před jedním z domů strom. Zasahuje do silnice. Jeho odstraňování potrvá až do čtvrt na tři.

13:30 - Bez proudu byli od pondělního večera také obyvatelé Vranovic na Brněnsku. „Od půl deváté večer elektřina vypadla v celé obci a nefungovala až do úterního rána," uvedl starosta Vranovic Jan Helikar. Kvůli výpadku nemohly v úterý přijít děti do tamní mateřské školy. „V budově byla zima. Pokud nenastanou další komplikace, ve středu bude školka opět v provozu," řekla vedoucí učitelka Monika Galbavá.

13:23 - Je skoro jisté, že se v úterý dopravnímu podniku nepodaří zprovoznit tyto úseky tramvajových tratí: Česká - Náměstí Míru, Trávníčkova - Obřany, Novolíšeňská - Mifkova, Zemědělská - Čertova rokle, Přístaviště - Ečerova, Ústřední hřbitov - Modřice, Krásného - Stránská skála. Některé úseky obsluhované autobusovými linkami navíc v Brně ohrožují padající stromy. Například aktuálně na trase linek 52 a 68 v Kohoutovicích. „Doporučujeme důkladně zvážit nutnost v úterý cestovat," upozorňuje dopravní podnik.

13:22 - Problémy v hromadné dopravě na Vyškovsku v úterý stále přetrvávají. „Jsme na cestě z Karviné do Tišnova. V Olomouci nám říkali, že přijedeme do Vyškova a tam na nás bude čekat náhradní autobusová doprava. Jenže kde nic, tu nic. Takže máme namířeno na autobusové nádraží a budeme hledat nějaký spoj, kterým se dostaneme do Tišnova," řekl v úterý po poledni cestující Jaroslav Krejčí, který právě s přáteli zklamaně odcházel z vyškovského nádraží.

13:13 - Podle nejnovějších informací dopravního podniku nebudou ani v úterý odpoledne z důvodu pokračujícího kalamitního stavu v dopravě v provozu některé úseky sítě linek MHD v Brně. „Nadále pokračují opravy poruch na trolejovém vedení. Momentálně je naší prioritou zachování základní části denního provozu na tramvajových linkách s možným omezením v některých, zejména okrajových, úsecích tras," stojí na stránkách dopravního podniku Brna.

13:10 - O složité situaci brněnského dopravního podniku mluvil jeho ředitel Miloš Havránek. Rozhovor si přečtěte zde.

13:09 - Tisíce domácností zůstaly kvůli námraze bez dodávek elektřiny. „V této chvíli se několik stovek pracovníků v terénu věnuje identifikaci a odstraňování poruch. Jedná se převážně o poruchy vysokého napětí, jako spadlé větve, stromy ve vedení, přetržené vodiče. Hrozí i úrazy pracovníků v terénu. Kromě jižní části kraje Olomouckého, východní části kraje Vysočina a téměř celého Zlínského kraje je postižen i celý Jihomoravský kraj," uvedl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

12:55 - V Kuřimi měli v pondělí odpoledne výpadek elektřiny skoro v celém městě. Trval asi dvě hodiny. Větve, které byly nad vedením pod vlivem ledovky klesly, čímž zkratovaly vedení. „V úterý nám lidé žádné problémy nehlásili," řekl starosta Kuřimi Drago Sukalovský.

12:44 - Na Brněnsku jsou stále neprůjezdné silnice Tišnov – Deblín, Tetčice – Střelice, Lesní Hluboké – Újezd u Rosic – Zbraslav, Rapotice – Újezd u Rosic, Velká cena – Čučice – Ketkovice, Domašov – Přibyce a Rosice – Litostrov. Na Znojemsku je kromě Jamolic neprůjezdná silnice spojující Moravský Krumlov a Jezeřany.

12:33 - Starostové obcí, kteří potřebují pomoc při odstraňování škod námrazy, se můžou obrátit na úřad práce. „Jsme schopní zajistit zaměstnavatelům díky veřejně prospěšným pracím potřebné zaměstnance na odstraňování škod a maximálně tím zkrátit dobu odstraňování následků kalamity," upozornila Kateřina Sadílková pověřená řízením Úřadu práce České republiky.

12:15 - Před pár minutami začaly jezdit tramvaje Purkyňovou ulicí. „Podařilo se zprůjezdnit trasu pro linku číslo 12. Podle aktuálních informací to vypadá, že vrátit dopravu do normálního stavu se podaří až zítřka, a to zejména trolejbusovou. Ostatní linky budeme obnovovat po celý den," upřesnila mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová.

12:14 - Cesta z Prahy do Brna se Adéle Skoupé v pondělí protáhla na dvanáct hodin. „Vyjížděla jsem o půl páté odpoledne. U České Třebové jsme se kvůli závadě na trolejích zasekli až do dvou v noci. Pak nás odtáhli a přijel náhradní vlak. Sice nesvítil a netopil, ale alespoň jsem se před pátou ráno mohla dostat domů," přiblížila neuvěřitelnou situaci. I v úterý v poledne hlásí vlaky na trase Praha-Brno až tří hodinová zpoždění.

11:41 - Na Brněnsku padají do silnic stromy. Mezi Ostrovačicemi a Žebětínem je na nich tak nadměrná námraza, že policie raději téměř čtyřkilometrový úsek úplně uzavřela až do středečního rána, jde podle nich o mimořádnou situaci. Spadlý strom leží taky u Brna u místa, kterému se říká stará prádelna. Neprůjezdný je tam jeden pruh a hasiči právě strom odstraňují.

11:39 - Kvůli výpadkům elektřiny někteří lidé dostanou pozdě své důchody. „Některým doručovatelům jsme nemohli předat peníze na důchody," vysvětlil ředitel doručovací sítě pro Jihomoravský kraj Vladimír Procházka. Problém se týká pouze několika desítek lidí v oblasti Brno-venkov.

11:37 - Bítešská pekárna dodala všem Brňanům čerstvé pečivo bez problémů. „V Brně jsme žádný problém neměli. Horší to bylo při cestě, pokud nejeli řidiči po dálnici," řekla majitelka pekárny Hana Pöcklová. Řidiči na cestě často potkali i spadené stromy. Do některý míst na Tišnovsku kvůli tomu čerstvé pečivo nedodali.

11:30 - Ke krizové dopravní situaci v kraji se vyjádřil i jihomoravský hejtman Michal Hašek. „O stavu v kraji jsem od pondělního večera průběžné informovaný a v případě potřeby rozhodnu o krizových opatřeních z jakéhokoliv místa v kraji. Bez ohledu na prezidentskou návštěvu to platí vždy," ujistil Hašek.

11:28 - Předpověď počasí zatím není příznivá v Jihomoravském kraji ani pro následující dva dny. „Bude zataženo, na většině území očekáváme občasné sněžení nebo déšť se sněhem. Místy mrznoucí srážky, na jihu kraje později i dešťové. Teploty se budou pohybovat mezi mínus jedním až dvěma stupni," přiblížil Peter Hruška z brněnské pobočky českého hydrometeorologického ústavu. Podobně bude až do čtvrtka, kdy se až o čtyři stupně oteplí a bude polojasno.

11:26 - Kromě vlaků měly na Blanensku zpoždění i autobusy. „Nějaká zpoždění jsme měli, v tomto počasí se nedá jezdit jako v létě, ale všechny autobusy dojely a nejednalo se o nic vážného. Chvíli musel autobus stát v Adamově na zastávce a čekat, než silničáři posypou silnice, ale jinak větší problémy zatím nebyly," řekl Richard Maňoušek z ČAD Blansko.

10:54 - Potíže s dopravou postihly i studentku Ivetu Stolaříkovou. V pondělí jela z Telče do Brna pět hodin. „Normálně to trvá jen dvě hodiny," popsala jedenadvacetiletá žena. Dopravní problémy čekaly na Stolaříkovou i v Brně. Na zastávce Klusáčkova čekala na tramvaj linky dvanáct. „Žádná dlouho nejela, tak jsem si zašla na koupit. Když jsem se vrátila, jedna přijížděla. Ale nakonec kvůli ledovce na vedení ani na zastávku nedojela," popsala Stolaříková. Na vysokoškolské koleje to měla tři zastávky a raději se tam vypravila pěšky.

10:53 - Někteří studenti brněnského Biskupského gymnázia v úterý do školy došli pěšky až z odlehlých Kohoutovic. „Počasí vyučování nijak neomezilo. Studenti do školy dorazili, i když někteří trochu později," sdělila Marie Karpíšková z brněnského gymnázia. „Nezdálo se mi, že by jich přišlo méně. Je to i tím, že mimo brněnští studenti jsou většinou na internátech, takže když tak došli pěšky," doplnila vrátná gymnázia Milada Mikulová.

10:52 - Počasí ovlivnilo i docházku studentů do škol. „V úterý nám volalo hodně rodičů a omlouvali děti. Kvůli dopravě nemohli dojet," řekla Jana Nováková ze Střední školy stavebních řemesel v Bosonohách. Většina studentů do školy dojíždí ze širokého okolí. Někteří se rozhodli jet do školy vlakem, ve kterém nakonec uvízli. Doprava trápila ale i brněnské středoškoláky. „Váhal jsem, jestli vůbec do školy jít, nakonec jsem šel raději pěšky," uvedl student Jan Novotný.

10:49 - Brňan Miroslav Adamík čekal ráno na tramvajové zastávce Skácelova na tramvaj číslo dvanáct přibližně dvacet minut. Místo tramvají jezdily nahradní autobusy. Byly ale tak plné, že se vešel až do patého, který přijel. Naštvaný ale na dopravní podnik nebyl. „Není to jejich vina. Počasí je vyšší moc, kterou nikdo neovlivní," řekl Adamík.

10:38 - Kvůli nízkým teplotám, které doplnilo i nepřestávající mrholení, vyjela do ulic i správa a údržba silnic. „Všechny silnice na Hodonínsku jsou se zvýšenou opatrností sjízdné," sdělila za dispečink hodonínské správy a údržby silnic Jana Bohůnová, podle které silničáři ošetřili všechny silnice.

10:33 - I Petra Coufalová v pondělí měla problémy s dopravou. „Jela jsem rychlíkem z Havlíčkova Brodu na Brno. Ve Žďáru nad Sázavou nás ale z něho vyhnali na náhradní autobus. V Křižanově jsme přesedli zpět na vlak, ten ale stál dvě hodiny na jednom místě. Další náhradní autobus se do Brna snažil dojet další dvě hodiny. Každou chvíli se totiž na těch úzkých silnicích u Tišnova objevovala modrá světla záchranářů a policistů," vzpomínala.

10:26 - K dopravní situaci v Brně se vyjádřil i ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. „Doufám, že odpoledne kolem třetí hodiny už budou linky jezdit normálně. Prognóza je taková, že by měly být tři stupně nad nulou, což nám pomůže obnovit dopravu," sdělil.

10:25 - Vycházku do lesa by lidé na Blanensku měli momentálně raději odložit. „Zatím nemáme kalamitní stav, jako na Vysočině, ale namrzají větve, a ty se potom pod tíhou ledu lámou a padají. Nedoporučujeme proto lidem chodit v tuto dobu do lesa. Škody začneme sčítat pravděpodobně dnes," řekl v úterý zástupce ředitele ŠLP Křtiny Pavel Mauer.

10:24 - Kvůli nočnímu výpadku proudu měli menší problémy také v Základní škole Sloup. „Museli jsme ráno znovu rozjet internet a aktivovat alarm v budově. Ale to se zvládlo po telefonu. S dopravou dětí do školy problém nebyl. Z okolních obcí dojely jen s malým zpožděním," uvedl ředitel školy Pavel Dočekal.

10:21 - Problémy s elektřinou měli v Brně lidé v Žebětíně, Komárově, Mokré Hoře a okolí Brněnské přehrady. Na Brněnsku byly výpadky v Modřicích. „Zatím nevíme, jestli se problém podařilo odstranit," informoval mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. Doplnil, že více bude vědět po třetí hodině odpolední.

10:20 - Lidé by podle správců železnic měli v těchto dnech odložit cestování. „Mnohé úseky jsou pod námrazou. Jezdí pouze motorové soupravy, není žádný technický prostředek, který by vlaky pod elektrickou trakcí uvedl do pohybu," naznačil Zbyněk Honys ze Správy železniční dopravní cesty. Jak doplnil, není možné zajistit náhradní autobusovou dopravu pro všechny spoje a lidé by měli v těchto dnech omezit cestování.

10:16 - Několik hodin po tmě byly od včerejší noci domácnosti v Adamově. V sídlišti Ptačina šel opět proud až kolem jedné hodiny v noci. V lokalitě Horka pak až před sedmou ráno. „Jednalo se o poruchu na elektrickém vedení na trase z Babic nad Svitavou. Vše už by mělo být opraveno dnes dopoledne. O žádných komplikacích kvůli výpadku proudu v tuto chvíli nevím. Školy a školky fungují bez omezení. Jen se začalo trošku později vařit. Ale vše se stihne," uvedl starosta Adamova Roman Pilát.

10:07 - Čtenář Brněnského deníku Rovnost natočil pondělní dopravní situaci. Podívejte se!

Čtenář Rovnosti natočil pondělní večerní kolonu tramvají z Obilního trhu až do Masarykovy čtvrti na Náměstí Míru. Vozy byly odstavené dlouho do noci. Stejně jako veřejná doprava v jiných částech města, měly problém s ledovkou. | Video: DENÍK

10:06 - Podle policejní mluvčí Kamily Haraštové je dopravní situace na Břeclavsku zatím téměř bez problému. „Pouze kopec u Vrbice pokryla námraza a také mezi Kobylím a Bořeticemi máme nahlášenou namrzlou vozovku. Zadali jsme podnět na údržbu silnic, aby byly silnice posypané," sdělila Haraštová. Ve večerních hodinách se také nahromadila voda na komunikaci mezi Šitbořicemi a Nikolčicemi. Vozovka byla neprůjezdná. Nyní je podle mluvčí úsek již zprovozněný.

10:01 - Skoro tři sta případů v pondělí řešili taky krajští záchranáři. Vyjížděli k osmnácti dopravním nehodám a jednasedmdesáti úrazům. „Je to extrémní počet.Všechna zranění lze ale klasifikovat jako lehčí až středně těžká. Většina úrazů souvisí se vzniklým náledím, jde především o úrazy končetin," uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

9:52 - Řada cestujících vlakem kromě zpoždění a zmatků na nádražích nadávala také na neposypaná nástupiště. Jednou z nich byla Libuše Plevačová, která vystoupila na zastávce Blansko město ve směru na Letovice. „Ježíšmarjá. Tady to není posypaný ani prohrnutý! Vždyť se na tom zabiju. To tady nemají nějaký chlapy s lopatama, aby to prohrnuli. To je hrůza," láteřila kolem půl destáté dopoledne devětasedmdesátiletá žena.

9:44 - Máte s kalamitou vlastní zkušenosti? Máte fotky nebo videa? Posílejte nám je na webeditori.jm@denik.cz.

9:37 - Vlaky na Blanensku mají momentálně zpoždění kolem deseti minut. „Vlaky ve směru od Brna však mají zpoždění i několik desítek minut, je zapotřebí počítat s tím, že doprava může být nějakým způsobem ochromená. Souvisí to s námrazou, která vytvoří na vedení izolaci a lokomotivy pak nemůžou jezdit, protože do nich nejde elektrický proud," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

9:33 - Lidé z Vyškova zvyklí cestovat do Brna nebo Přerova a dál vlaky, v úterý budou muset zvolit jiný dopravní prostředek. „Na trati z Brna do Ostravy dnes nejezdí rychíky. Vypravené jsou pouze některé osobní vlaky," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský s tím, že náhrada za zrušené spoje, jak to bývá v případě výluk, není.

9:32 - Se zdržením a velkými komplikacemi musí počítat lidé, kteří se chtějí cestovat ze Znojma vlakem. Podle informací Deníku vlaky ze Znojma na Brno vůbec nevyjíždí, potíže jsou také ve směru na Okříšky. Velké problémy způsobují spadlé stromy na tratích. Do Rakouska vlaky jezdí bez potíží.

9:28 - I předpověď počasí se na úterý prozatím v Jihomoravském kraji jeví stejně jako v pondělí. „Bude zataženo, na většině území očekáváme občasné sněžení nebo déšť se sněhem. Místy mrznoucí srážky, na jihu kraje později i dešťové. Teploty se budou pohybovat mezi mínus jedním až dvěma stupni," přiblížil Peter Hruška z brněnské pobočky českého hydrometeorologického ústavu. Podobně bude až do čtvrtka.

9:20 - Na silnicích na Blanensku zatím větší problémy s námrazou hlášené nejsou. „Zatím stahujeme vrstvy sněhu, silnice jsou ale všude průjezdné," řekla Alena Kincová z dispečinku Správy a údržby silnic. Námraza však dělá problémy ve vlakové dopravě. „Namrzá trakční vedení a námraza se stále tvoří a nemáme ji jak zlikvidovat. Z troleje pak v takovém případě nejde do lokomotivy elektrický proud a vlaky proto nejedou. Silničáři silnice prohrnou a posolí, my však led z trakčního vedení nijak mechanicky odstranit nemůžeme. Motorákům však námraza na kolejích nevadí, ty jezdit mohou," řekl boskovický strojvedoucí Vladimír Farský.

9:14 - Kvůli ledovce a sněhu nabírají zpoždění i autobusy na Vyškovsku. „Zatím nemáme žádnou dopravní nehodu. Ale zpoždění ano. Jak velká, to je těžké říct, od pěti minut výš. Třeba v pondělí nám autobus stál dvě hodiny," uvedl zástupce ředitele vyškovské dopravní společnosti Vydos Igor Čeki.

9:10 - S půlhodinovým zpožděním musí počítat i lidé jedoucí vlakem na trase Staré Město u Uherského Hradiště-Brno. Vlaky jsou sice na trati, ale popojíždí pomalu a těsně před Brnem stojí i několik minut. České dráhy vyzývají, aby cestující úterní cesty raději odložili.

8:56 - Spadlé stromy trápí i Brno. V ulici Šárka bude až do desíti hodin obousměrná uzavírka z důvodu popadaných stromů. Skoro tři kilometry jsou obousměrně neprůjezdné taky na silnici mezi Žebětínem a Ostrovačicemi na Brněnsku kvůli čtyřem spadlým stromům. Úsek by mohl být znovu v provozu po sedmé hodině večerní. „Oznámení o padajících větvích a stromech se začala množit v pondělí večer. Jen za pondělí jsme přitom zaznamenali v dopravě asi dvě stě událostí," informoval mluvčí brněnských policistů Pavel Šváb. Za normálních podmínek je to jen kolem dvaceti. Ve srovnání s pondělkem v úterý policisté zaznamenávají jen poloviční počet dopravních nehod, situace tedy podle nich prozatím vypadá lépe.

8:55 - Stromy obalené ledovkou a nefungující elektřina trápí také obyvatele Vranova nad Dyjí. „Stromy obalené ledovkou se ohýbají na mnoha místech přes silnici a vyhlíží nebezpečně. Vranovské serpentiny jsou posypané a dají se projet," naznačil vranovský starosta Lubomír Vedra. Celé městečko trápí výpadek proudu. „Nefunguje od rána, takže stojí práce na úřadě, nesvítí ani ve škole. Obchody a lékárna jedou v omezeném režimu, nefungují totiž pokladny," dodal Vedra.

8:54 - Bez proudu jsou nyní v Jevišovicích. „Čekáme, zda se oteplí a ledovka poleví. Chodníky i komunikace ošetřujeme," podotkl jevišovický starosta Pavel Málek. Také jeho město trápí zejména stromy obtěžkané ledovou krustou. „Byl teplý podzim a stromy neshodily listy. Nyní se ohýbají a keře se lámou," dodal Málek.

8:53 - V Moravském Krumlově zavřeli kvůli ledovce silnici směrem na Jezeřany – Maršovice, která vede přes les. „Hrozí tam akutní pád stromů a odklonili jsme tedy autobusovou dopravu," řekl šéf krumlovských strážníků Rudolf Fráňa s tím, že i na jiných místech Krumlova hrozí akutní pád stromů pod tíhou ledovky.

8:49 - Nepříznivé počasí si už vyžádalo oběť. V Milonicích na Vyškovsku narazil do stromu řidič. Nehodu nepřežil. Více čtěte zde.

8:47 - Před úrazy způsobené námrazou varuje i Správa Národního parku Podyjí. „Hrozí zvýšené nebezpečí lámaní větví a stromů. Žádáme proto návštěvníky Podyjí, aby z bezpečnostních důvodů odložili návštěvu lesů v národním parku až do zlepšení situace," upozornil David Grossmann ze Správy parku.

8:43 - I v Miroslavi na Znojemsku činí od pondělka největší problémy kromě kluzkých silnic a chodníků hlavně větve popadané pod tíhou ledu. „Je potřeba poděkovat našim hasičům, kteří kvůli tomu jezdili celý den a celou noc. Před chvílí spadla velká větev v Kašenci, naštěstí se nikomu nic nestalo. A hasiči kvůli větvím vyráželi v úterý ráno i do Hostěradic," popsal starosta Miroslavi Roman Volf. Miroslavští zažili v pondělí večer i krátkodobý výpadek elektřiny. „V Kašenci to trvalo déle," dodal starosta.

8:35 - Vlaky na trati Brno – Česká Třebová buď nejezdí, nebo s velkým zpožděním. Například vlak s odjezdem po osmé hodině ranní z Březové nad Svitavou na Brno vůbec nevyjel. Na vlak s odjezdem v 7.47 z Blanska do Brna se vydal Stanislav Komínek. „Vlak měl zpoždění asi půl hodiny, ale jede. Sice pomaleji než jindy, ale jede," hlásil muž.

8:30 - Jihomoravští hasiči vyjížděli v uplynulých čtyřiadvaceti hodinách k více než 350 případům. „Žádné padající větve nebo stromy nikoho nezranily, mnoho spadlých stromů na silnicích ale komplikovalo provoz. Nejvíce na Brněnsku, Znojemsku a Blanensku," potvrdil mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák.

8:14 - Velká omezení hlásí také České dráhy. Mnoho vlaků nejezdí vůbec, další se sníženou kapacitou cestujících, jiné nabírají desítky minut zpoždění. „V úterý ráno a dopoledne nepojede velká část vlaků vedená elektrickými lokomotivami. Silně omezíme regionální dopravu," informoval mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

8:12 - Dopravní omezení zasáhlo například Brňanku Petru Horákovou. „Ráno jsem čekala na linku číslo pětadvacet. Věděla jsem, že nepojedou trolejbusy, tak jsem vyšla dříve. Náhradní doprava ale nestačila pro všechny cestující, takže jsem se vmáčkla až do třetího autobusu," svěřila se studentka.

8:10 - I hromadná doprava v Brně se potýká s komplikacemi. Trolejbusové linky není brněnský dopravní podnik schopný vypravit vůbec, jezdí místo nich v omezené míře náhradní autobusová doprava. „Tramvajová linka číslo jedna jede jen na trase Řečkovice - Vozovna Komín. Osmička jen z Novolíšeňské do Starého Lískovce. Linky číslo čtyři a deset jsou úplně mimo provoz," upozornila mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. V půl sedmé ráno navíc namrzla trolej v ulici Veveří. „Linky tři a x3 jsme proto odklonili přes Pisárky po trase linky jedna, kudy jezdí i linka číslo dvanáct. Zatím nevíme, kdy se nám situace podaří odstranit," doplnila Hailichová. Podotkla, že podobná situace nastala i rávo v Merhautově ulici, kdy nejezdily linky číslo pět, ledovka se dopravnímu podniku podařila odstranit po hodině a půl. Aktuální situaci mohou lidé sledovat na Facebooku dopravního podniku.

7:30 - Teploty v regionu se nad ránem pohybovaly od nuly do minus čtyř stupňů Celsia. Kvůli občasnému sněžení je snížená viditelnost. Největší komplikace mohou být ve výše položených místech, na Blanensku a Vyškovsku. Řidiči musejí počítat s tím, že hůře průjezdné budou silnice protínající přírodně chráněná území. Nelze je udržovat chemicky.

6:58 - Do boje se sněhem a ledovkou vyrazili také brněnští silničáři. „Máme venku všech jedenadvacet sypačů. Při výjezdech jsme spotřebovali už přes 160 tun posypové soli. Silnice v naší správě jsou po chemickém posypu převážně holé a mokré. Přesto všem řidičům doporučujeme i nadále opatrnou jízdu, hlavně na neudržovaných bočních trasách," uvedl provozní ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák. Veškerou techniku vyslali do terénu také správy silnic v ostatních oblastech jižní Moravy.

6:50 - Všechny silnice na jižní Moravě jsou po mírném nočním sněžení a pondělní ledovce sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Tři z nich jsou uzavřené, protože tam hrozí pád stromů. Jde o cesty Pohořelice – Smolín na Břeclavsku, Tišnov - Svatoslava na Brněnsku a Moravský Krumlov - Jezeřany - Maršovice na Znojemsku.

Vlaky, které pojedou dle možností podle jízdního řádu:
Praha - Plzeň a zpět: 771, 773, 753, 755, 351 // 778, 764, 364, 762
Praha - České Budějovice a zpět: 1541, 637, 641 // 656, 650, 644
Praha - Hradec Králové a zpět: 950, 934, 932, 930, 928 // 923, 945, 925, 927, 929
Brno - Praha a zpět: 176 // 73 (bez topení), 275, 277
Ostrava - Praha a zpět: 540, 152 // 143
Brno - Bohumín a zpět: 823, 831 // 840, 832
Horní Lideč - Hranice na Moravě a zpět: 126 // 221