utobus leží na boku, auto je zaklíněné o strom. Z autobusu se ozývá nářek, v autě je zlověstné ticho. Výsledek tragické nehody jsou dva mrtví a patnáct zraněných, z toho pět těžce. Naštěstí jde jen o cvičení: záchranáři ve středu dopoledne prověřili své schopnosti na Blanensku. Konkrétně na křižovatce silnice z Ostrova u Macochy do Sloupu a odbočky na Holštejn.

Policisté křižovatku uzavírají, mohou tam projet jen linkové autobusy. Po chvíli se ozvou sirény. Už je vidět blikání majáků.

Dobrovolní hasiči z Jedovnic vyskáčou z auta a hned jednají. Ke dvou pasažérům zelené felicie se dostanou zadním oknem. Rozbijí ho, otevřou páté dveře a začínají s první pomocí. Osádku vyprostí, až vymontují jedno sedadlo. Na křižovatku uprostřed lesů se sjíždí další jednotky.

Pokouší se dostat ke zraněným v autobusu. Předtím ho hasiči zajistili dřevěnými klíny, aby se při zásahu nepohnul. Na silnici postavili výstražné kužely. „Pomoc! Pomoc!“ ozývá se zevnitř.

DOBŘÍ HERCI

Předním oknem to nejde. Jedna parta hasičů se chystá rozbít zadní okno, další už uklidňují cestující skrze větrací otvor na střeše. Natahují se k nim ruce. „Já chci ven,“ pláče dívka uvězněná uvnitř. Figuranti ze zdravotní školy jsou dobří herci.

Námět cvičení popisuje mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. „Auto vjelo ve směru od Ostrova do protisměru, kde se střetlo s autobusem. Řidič autobusu se snažil srážce zabránit. Díky úhybnému manévru se však vůz převrátil na bok,“ líčí Mikoška.

Hasiči se bezvýsledně snaží oživit řidiče auta. V autobusu vyřežou velký otvor ve střeše, aby se lépe dostali ke zraněným a mohli je vynést na nosítkách. Musí si poradit i se střepem v oku, kůlem vraženým do břicha nebo otevřenými zlomeninami.

Přijíždí sanitky. Jejich osádky přebírají raněné. Vymezují pro ně prostor na silnici, třídí je podle závažnosti zranění. Lehce raněné nasměrují do čekárny autobusové zastávky.

Křižovatku zatarasila auta s majáky. Mezi nimi se pohybují hasiči a záchranáři, leží tam ranění. Na všechno dohlíží několik rozhodčích. Jeden z nich je vedoucí lékař blanenských záchranářů Petr Hlavinka. „Taková událost se v profesním životě stane jednou, dvakrát. Proto je důležité se na ni dobře připravit,“ vysvětluje smysl akce Hlavinka.

U Ostrova zasahovalo devět hasičských jednotek. Další dvě zajistily zázemí. Záchranáři přijeli z Blanska, Boskovic, Brna a Vyškova.