Stejný trend potvrdila i poslední čísla Českého statistického úřadu, podle nichž nadále stoupá zájem turistů o Jihomoravský kraj. V kraji ve třetím čtvrtletí přespalo 670 tisíc turistů, což je o 5,8 procenta více než před rokem.

Rostoucí trend tuzemských dovolených je fenoménem posledních let. „Turisti, kteří dříve jezdili do Egypta nebo Tunisu, nyní raději kvůli nižším cenám a obavám z terorismu zůstávají zde," popsal Hoštický.

Podle Andrey Holešinské z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně právě bezpečnost hraje ve výběru dovolené podstatnou roli. „Po nedávných událostech ve Francii lidé zůstávají častěji v bezpečí domova," prohlásila Holešinská.

Atraktivnost jižní Moravy při výběru dovolené v České republice představují především vinice. „Tradičně nejnavštěvovanější je Mikulov, Lednicko-valtický areál a Znojemsko," uvedla Monika Hlávková z Centrály cestovního ruchu Jižní Morava. Nejnavštěvovanějšími akcemi posledního čtvrtletí byly Pálavské a Znojemské vinobraní, ale také Grand Prix v Brně.

Co se ale téměř nemění, je průměrný počet nocí, které turisté stráví v hotelech a penzionech na jižní Moravě. Ten je se svými 2,3 noci stále nejnižší v celé republice. „Většina atrakcí na jižní Moravě se po dvou dnech okouká. Lidé pak pokračují na další místa," potvrdila Holešinská. Kraj je pro mnohé zahraniční turisty tranzitem směrem k Jadranu či do Rakouska a Slovinska.

BARBORA TICHÁ