Neodrazují je ani přísné podmínky, které musí jako ekofarmáři splňovat. Třeba právě nemojanský statek plánuje, že začne chovat víc druhů zvířat než jen daňky. Chce se vrátit k chovu králíků, hus a krůt. „Před lety jsme od toho ustoupili kvůli stavbě farmy. Teď bychom to chtěli obnovit. Ale rozšiřovat se nehodláme. Bylo by to na úkor kvality, což rozhodně není naším cílem. Další zvířata chceme pořídit hlavně z důvodu, aby u nás bylo živěji," dodal Pehal, jehož podnik je jediným v okrese, který zpracovává maso ze zvěřiny.

Zájem o produkty podle něj neklesá. „Prodáváme ale také pečivo a mléčné výrobky. Ty však kupujeme od jiných farmářů. Co se týká zákazníků, trend je dnes takový, že si lidé rádi přijedou pro kvalitní výrobky. Skoro každá rodina má minimálně jedno auto. A když vědí, že je v okolí k dostání něco takového, zajedou raději k nám než do supermarketu," podělil se o zkušenosti Pehal.

Uzeninu přímo od zemědělce si jezdí kupovat třeba Hana Pavlínová z Vyškova. Považuje ji za mnohem zdravější. „Farmář, kterého jsem si oblíbila a věřím mu, například do šunky nedává tolik soli, což oceňuji. Dost hlídám i obsah takzvaných éček v potravinách. Mám malé děti, chci jim dávat to nejlepší. Uzeninu téměř nejíme, a když už se ji rozhodnu koupit, nevadí mi připlatit si. Navíc šunky, které jsou k dostání v běžných obchodech, rozhodně nejsou tak chutné," zhodnotila žena.

Pro získání předpony eko-, kterou se pyšní stále víc farem v republice, musí být splněno obrovské množství pravidel daných zákonem. Zemědělci například nesmějí používat chemické postřiky, umělá hnojiva, speciální požadavky jsou kladené i na krmiva. „Používání léčiv je povolené jen v omezeném množství. Jsou stanovené i požadavky na původ zvířat, která mají do eko- chovu přijít. Je zakázaný chov drůbeže v klecích, uvazování zvířat. Naopak je nutné poskytnout jim výběh, pastvu," vyjmenoval některé ze základních podmínek mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Umožnit zvířatům žít přirozeně bylo podle pracovnice Lenky Floriánové jedním z důvodů, proč vznikla ekofarma Jalový dvůr nedaleko Bučovic. Zaměřená je na ovce a jejich prodej k dalšímu chovu. Odvézt si odtamtud výrobky nicméně není možné. „Co se u nás vypěstuje, jde na krmení zvířat. Lidé, kteří k nám přijedou, se u nás nicméně můžou ubytovat a odpočinout si v prostředí venkovské farmy. Nabízíme například i vyjížďky na koních," přiblížila Floriánová s tím, že na statku se stále něco rekonstruuje. „Jde o starší areál, pořád je potřeba dělat nějaké opravy," doplnila pracovnice.

Jestli farmáři dodržují všechny podmínky pro ekozemědělství, hlídají čtyři organizace. Kontroly a certifikace dělají každoročně přímo v areálech. „Jde o soukromé společnosti pověřené Českým institutem pro akreditaci a certifikaci v ekologické produkci. Ministerstvo zemědělství nad nimi dělá dozor. Kromě každoročních kontrol mají inspektoři povinnost dělat i ty neohlášené a u specifického procenta i namátkový odběr vzorků," zmínil Jordán.