Ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Renata Ciupek přičítá slibné výsledky dodržování bezpečnostních opatření jako nošení roušek či omezení kontaktů. „Případy, které nyní identifikujeme, jsou v naprosté většině z okruhu lidí, kteří byli s nemocnými v úzkém kontaktu – členové rodiny či spolubydlící. Už prakticky nemáme případy, které by vznikly v souvislosti s takzvaným komunitním šířením infekce,“ sdělila.

Respekt Jihomoravanů k nákaze zaznamenala i praktická lékařka ze Znojma Hana Smolová. Do ordinace k ní chodí až o pětinu méně pacientů než před výskytem koronaviru. „Někteří mají větší strach z možného nakažení, ale když je potřeba, abych je viděla, vše jim vysvětlím a nakonec přijdou,“ řekla.

DELŠÍ KONTAKT: RIZIKO

Přenos v rodinách, na který teď hygienici nejčastěji naráží, podle Ciupek potvrzuje, jaké při delším nechráněném kontaktu s nemocným hrozí riziko nákazy. „Toto je potřeba si i nadále uvědomovat při kontaktu s lidmi, kteří mohou být nákazou výrazně více ohroženi. Tedy důchodci i lidé bez ohledu na věk, kteří jsou oslabeni závažnými přidruženými chorobami,“ zdůraznila.

V posledních dvou týdnech odborníci v kraji zaznamenávají také rostoucí počet vyléčených. Rekordní v tom byl čtyřiadvacátý duben s devatenácti uzdravenými.

I díky snižujícímu počtu lidí s pozitivním testem na koronavirus vláda postupně uvolňuje některé zákazy a nařízení. Od pondělí například mohou otevřít zoologické zahrady své venkovní prostory.

ZOO OTEVŘE JEDINÁ

V kraji možnost využije jen brněnská zoo. Otevírá od devíti ráno. „Lístky si mohou lidé koupit jen online. Musí mít nasazenou roušku nebo jinou ochranu úst a nosu a dodržovat rozestupy,“ uvedl mluvčí zahrady Michal Vaňáč. V provozu nebude vláček, trampolína ani ponydrom.

Pro vyškovskou zoo je problém vstupné online. „E-shop jsme doposud neprovozovali a zřídit jej v průběhu pátku až neděle neumíme,“ stojí v prohlášení zahrady.

Později otevře také zoo v Hodoníně. Její vedení předpokládá, že první návštěvníky přivítá za několik dnů.

Nejasnosti panují okolo pondělního otevření autoškol. Učitel Marek Neuschl ze Znojma vidí problém ve stanovení počtů lidí. „Myslím si, že vše je ušito horkou jehlou. Mluví se o dvou lidech ve vozidle při výcviku. Ale nemluví se o zkouškách. Takže se asi předpokládá, že komisař jako třetí osoba ve vozidle být může,“ zmínil.

Lidé s koronavirem v kraji:
17. dubna: 266 nakažených koronavirem (16 nových případů, 10 uzdravených)
18. dubna: 260 (1 nový, 7 uzdravených)
19. dubna: 252 (6 nových, 14 uzdravených)
20. dubna: 235 (0 nových, 15 uzdravených, 2 mrtví)
21. dubna: 227 (6 nových, 13 uzdravených, 1 mrtvý)
22. dubna: 226 (7 nových, 8 uzdravených)
23. dubna: 216 (8 nových, 18 uzdravených)
24. dubna: 208 (12 nových, 19 uzdravených, 1 mrtvý)
25. dubna: 210 (5 nových, 3 uzdravení)
26. dubna: 202 (1 nový, 9 uzdravených)