A to nejen od návštěvníků, ale i prodejců na jarmarku. „Lidé odmítli zaplatit vstupné, které se oproti loňsku navýšilo asi o pětasedmdesát procent. Přišlo jich asi jen tisíc,“ poukázal Roman Svoboda, který má prodejní stánek s kávou.

On i jeho kolegové tak měli čtyřnásobně víc zásob než přišlo lidí, orientovali se podle předchozích let. „Navařené halušky, napečené bramboráky, vše šlo do odpadu. Prodejce piva loni vytočil čtrnáct sudů. Letos jeden a půl. A to bylo třicet stupňů. Přitom zámku platíme drahý pronájem, oproti jiným místům až šestinásobný. Většina stánkařů je tak závislá na tom, kolik toho prodá,“ dodal muž.

Problém je podle něj v tom, že organizátor, spolek Acaballado, meziročně zvýšil vstupné z osmdesáti na 140 korun. „Za rodinu to bylo kolem pěti set. Houfy lidí se před branou otáčely a odcházely,“ vzpomínal muž.

Další Napoleonské hry zažil o víkendu Slavkov u Brna.
Empírová slavnost, dobový piknik i ukázky bojů bavily Slavkov

Na místě byla i redaktorka Deníku Rovnost. Také ona zaznamenala, že lidé od pokladny odchází kvůli vysokému vstupnému. Nespokojená byla třeba Miroslava Dvořáková, která se na akci vydala s příbuznými z Prostějova. „Vstupné mi přišlo hodně nadsazené. Raději jsme si zašli do cukrárny a udělali si hezký den i tak. A nebyli jsme jediní,“ potvrdila Dvořáková.

Napoleonské hry
• Loni navštívilo akci 4000 lidí, letos o 1500 méně.
• Na jarmark jich dorazila asi jen tisícovka.
• Vstupné se skokově zvýšilo z 80 na 140 korun.
• Prodejci výrazně prodělali. Část už prý nepřijede.

Podle organizátora akce Ivana Vystrčila však nepřišlo tisíc, ale dva a půl tisíce lidí. „Nicméně celodenních vstupenek bylo skutečně prodaných přes tisíc. Právě ti, kdo na akci stráví celý den, korzují i kolem stánků. Pak řada lidí přišla třeba jen na večerní program. Jarmark má ale v režii zámek, ten stanovil podmínky,“ řekl.

Podle mluvčí města a zámku Veroniky Slámové z toho, jak akce dopadla, nejsou ve Slavkově nadšení. „Proto už jsme také se sdružením začali jednat, zda pro příští rok vstupné opět nesníží,“ uvedla Slámová.

Nicméně stočtyřicetikorunové vstupné před zahájením akce město s organizátory konzultovalo. A problém v něm neviděli. „Jde o běžnou cenu. Je třeba si uvědomit, že program nabízí opravdu velké vyžití,“ objasnila Slámová.

Ilustrační foto
Do Vyškova míří tisíce punkerů. Město bude opět Pod Parou

Rozpočet akce je 450 tisíc. Acaballado získalo dotaci z Jihomoravského kraje. Vedení Slavkova už dřív rozhodlo, že akci dotačně podporovat nebude. „A tak je třeba si na ni vydělat. Musíme zaplatit devadesát tisíc za pronájem parku, náklady se platí i účastníkům akce,“ přiblížil Vystrčil.

Podle něj nebylo možné zareagovat ani snížením vstupného na místě. Část vstupenek se totiž prodala v předprodeji a tím by kupující znevýhodnil.

Na příští rok už ale plánuje změny. Vstupné se rozdělí. „To znamená, že kromě celodenního bude i zvlášť na bitvu nebo třeba večerní program,“ ujistil.

Výsadba aleje od ulice Příhon k bučovickým školám je další krok k obnově lesoparku Kalvárie. Přibudou desítky stromů a keřů. Ilustrační foto.
Obnova Kalvárie začne na podzim. Zatím kácí smrky napadené kůrovcem