Nejsilnější skupinu vyšle do Prahy sociální demokracie, která v kraji získala necelých 23 procent. Místo si ve sněmovně vybojovalo šest poslanců. Jsou to členové nejužšího vedení strany: předseda Bohuslav Sobotka, první místopředseda Michal Hašek a bývalý předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc.

Následují je další dosavadní poslanci Roman Sklenák a Jiří Petrů. Šestici doplňuje blanenský starosta Lubomír Toufar, který je jediný nováček, kterého ČSSD letos do sněmovny vyšle. Znamená to, že jihomoravská sociální demokracie bude mít oproti minulému volebnímu období o jednoho poslance méně.

Velkolepý volební úspěch slaví ANO 2011. Výrazně se prosadilo také v jihomoravském kraji, kde skončilo na druhé pozici se 17, 3 procenty. Do poslanecké sněmovny tak usedne pět jeho zástupců z jihomoravské kandidátky. Martin Stropnický vstupoval do voleb do poslanecké sněmovny jako krajský lídr. Od lidí získal více než deset tisíc hlasů. Šestapadesátiletý herec, který v minulosti působil jako velvyslanec v Portugalsku, Itálii a Vatikánu, byl v roce 1998 ministr kultury. Vloni opustil post uměleckého šéfa Divadla na Vinohradech.

Dvojka na kandidátce hnutí Ano je šedesátiletý Rostislav Vyzula, který je přednostou kliniky Masarykova onkologického ústavu Brno.

Místo ve sněmovně vybojoval i čtyřiašedesá­tiletý nestraník a rektor Vysokého učení technického v Brně Karel Rais.

Vloni kandidoval do Senátu Parlamentu České republiky za volební obvod Brno-město jako nezávislý kandidát. Získal 7,96 procent hlasů a nedostal se do druhého kola.

Do poslanecké sněmovny se probojoval i třiapadesátiletý Bohuslav Chalupa, který byl do roku 1990 členem komunistů. Živí se jako referent místní samosprávy.

A pátý poslanec ANO 2011? Jedenapadesátiletý Miloslav Janulík, jenž pracoval jako lékař s gynekologickou specializací. Je bez politické příslušnosti. Doposud nebyl členem žádné strany. Do sněmovny se probojoval se skoro třemi tisíci preferenčními hla­sy.

Třetí místo v kraji berou komunisté, kteří dostali od voličů 14,4 procenta hlasů, což ve sněmovně znamená čtyři křesla. Míří tam Vojtěch Adam, Miroslav Grebeníček, Ivo Pojezný a Zuzka Bebarová Rujbrová.

Lídr jihomoravské kandidátky Vojtěch Adam je nestraník. Současný starosta Ivančic na Brněnsku původně pracoval jako lékař. Byl i ředitel nemocnice v Ivančicích. Dvaašedesátiletý Adam už byl člen poslanecké sněmovny a zastupitel za Jihomoravský kraj.

Miroslav Grebeníček je původním povoláním vysokoškolský učitel se zaměřením na historii. Šestašedesátiletý bývalý předseda Ústředního výboru KSČM byl také do rozpuštění sněmovny poslancem.

Pětka na jihomoravské kandidátce komunistů dvaašedesátiletá Zuzka Bebarová Rujbrová bydlí v Blansku. Pracovala na úrovni komunální politiky jako členka zastupitelstva v Blansku. Byla také poslankyně ve sněmovně ve dvou stálých výborech sněmovny. Jednalo se o meziparlamentní skupiny Česká republika a Čínská lidová republika, Mongolsko Ukrajina a Vietnam. Poslankyně získala skoro osm tisíc hlasů.

Ivo Pojezný byl čtyřkou na kandidátce. S více jak čtyřmi tisíci hlasy se probojoval do poslanecké sněmovny. Dvaapadesátiletý Pojezný je učitelem. Působil také jako zastupitel Kyjova. Nyní je v zastupitelstvu za Jihomoravský kraj.

Silnou pozici v kraji potvrdili lidovci. Z tradičně křesťanského regionu se do sněmovny dostali tři poslanci: lídr v kraji Jiří Mihola, Josef Uhlík a Jaroslav Klaška.

Jiří Mihola se narodil v roce 1972 v Brně. Vystudoval gymnázium a poté obor učitelství na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity. Do KDU-ČSL vstoupil roku 1995. Byl zastupitel a radní za městskou část Brno-sever, v roce 2012 byl zvolen jako zastupitel Jihomoravského kraje. Do poslanecké sněmovny kandidoval už v roce 2010, tehdy se ale strana do sněmovny vůbec nedostala.

Josefu Uhlíkovi je padesát let. Absolvoval Vysokou školu báňskou v Ostravě, pracoval v jihomoravských lignitových dolech. V roce 1994 začal působit jako místostarosta Ratíškovic na Hodonínsku, o čtyři roky později začal zastávat post starosty. V této funkci pracuje do současnosti. Na jihomoravské kandidátce lidovců byl jako číslo 3, díky preferenčním hlasům ale přeskočil na druhé místo hned za lídra.

Jaroslav Klaška se narodil roku 1962. Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Brně a Fakultu architektury brněnského Vysokého učení technického. Původní profesí je architekt. Od roku 2006 pracuje jako starosta Šlapanic na Brněnsku.

Pátá v kraji s výsledkem 9,8 procent skončila TOP 09. Za Jihomoravský kraj usedne v nové poslanecké sněmovně z TOP 09 vysokoškolská učitelka Anna Putnová a přednosta ORL kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Rom Kostřica. Putnová díky preferenčním hlasům z druhého místa přeskočila Kostřicu, který byl jedničkou kandidátky.

Brněnský lékař a vysokoškolský pedagog Kostřica byl poslanec za TOP 09 už v letech 2010  – 2013. Je profesor medicíny a působí jako přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Je předsedou České lékařské společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku.

Anna Putnová stejně jako Kostřica obhájila svůj post v poslanecké sněmovně, kde pracovala od roku 2010 až do jejího letošního rozpuštění. Je děkanka podnikatelské fakulty brněnského Vysokého učení technického. Na děkanský post nastoupila jako první žena v dějinách univerzity. Je také zakládající členka Asociace podnikatelek a manažerek.

Propadák ODS se projevil také v jihomoravském regionu: ukrojila jen 7 procent hlasů, které proměnila ve dvě poslanecká křesla. Do sněmovny zamíří dva bývalí ministři Nečasovy vlády, nestraník Petr Fiala a Pavel Blažek. Fiala získal přes jedenáct tisíc preferenčních hlasů, což je devátý nejlepší výsledek v republice.

Poslední z jihomoravských poslanců vzejde z Úsvitu přímé demokracie, jenž šel do voleb společně s Moravany. Otce Vojtěcha Adama doplní ve sněmovně jeho syn Petr.

Narodil se v Ivančicích na Brněnsku. Vystudoval přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně v oboru chemie životního prostředí. Byl na stáži ve Spojených státech. Po návratu do Čech pracoval v Centru dopravního výzkumu. Pak založil s obchodním partnerem v Ivančicích pro německou společnost Technologické centrum, kde tři roky pracoval jako výrobní manažer.