Hořet začal lesní porost poblíž vrcholu Hradisko jihovýchodně od obce na ploše až 800 krát 700 metrů. Na místo se nejdříve vydali profesionální hasiči z Hodonína a Veselí spolu s dobrovolnými sbory z okolí. To byl ale jen začátek. „Už z okna jsem viděla, jak projíždějí hasičská auta. Šla jsem se s dětmi projít nahoru na kopec, potom kolem nás jezdilo jedno za druhým. Muselo jich být alespoň osmnáct," popsala zážitek jedna z chatařek.

Spočítala je téměř přesně. Operační středisko totiž nakonec vyhlásilo třetí stupeň poplachu. Do akce se na moravsko-slovenském pomezí zapojilo více než sto lidí. Kromě dvacítky jednotek z Jihomoravského a Zlínského kraje tam vyrazil také vrtulník. Kvůli povětrnostním podmínkám jej ale nebylo možné využít. „Shoz vody by byl v tomto případě velmi neúčinný a nebylo by to ani bezpečné," řekl na stanovišti nedaleko místa požáru velitel zásahu. Podle mluvčího jihomoravských hasičů Rostislava Zeleného se požár podařilo přibližně v půl páté odpoledne dostat pod kontrolu. Komplikovaný zásah skončil krátce před půl sedmou večer.

Úzkou cestu Filipovým údolím museli policisté úplně uzavřít, aby zajistili bezproblémový průjezd techniky. „Tam, kde bylo potřeba, kolegové řídili provoz. A pokud to bylo nezbytné, zamezovali přístupu na místo události lidem, kteří tam neměli co dělat," vypověděl policejní mluvčí Petr Zámečník.

I tak se někteří místní snažili na kopec dostat. Jiní alespoň slabě viditelný dým nad stromy pozorovali z chodníku. „Bydlím tady pětačtyřicet roků a něco podobného nepamatuji. Občas čtyři nebo pět hasičských aut vyjíždělo, ale tolik jako teď nikdy," podivila se například Drahomíra Lajzová. To myslivec Martin Šácha zapátral v paměti hlouběji. „Vím, že jednou v noci v jednasedmdesátém na protější straně hořely korunové stromy," řekl muž.

Téměř po čtyřech letech také znovu ožila vzpomínka na největší lesní požár na jižní Moravě, který zasáhl 174 hektarů borového lesa v takzvané Moravské Sahaře u Bzence. Z původně hlášené rozlohy padesát krát padesát metrů se plameny velmi rychle rozšířily.

Tehdy s nimi týden bojovalo patnáct set hasičů, kteří spotřebovali na jednadvacet milionů litrů vody. Škoda se vyšplhala až na téměř osmadvacet milionů korun. Právě proto se v neděli na Horňácko vydal i hejtman Michal Hašek. „Po zkušenosti s obrovským požárem lesa v Bzenci jsme na jižní Moravě obezřetní při každém obdobném požáru. Zajímavá pro mne bylo, že v těžkém terénu projely sedmičkové Tatry a významně pomohla místní vétřieska," prozradil hejtman Hašek.

V bělokarpatské oblasti u Javorníku jsou bukové a smíšené lesy. Za války se o tamní strategicky položený kopec Hradisko o nadmořské výšce 637 metrů bojovalo několik dní. Mezi ním a kopcem Výzkum leží známé Filipovo údolí se sjezdařským areálem.

Prudké svahy dodnes dovolují nejlepší přístup z východní strany. Na severu a východě je zachovaný příkop a mohutný val o délce asi čtrnácti set metrů. Val dosahuje šířky až pětadvaceti metrů a jeho koruna leží tři až šest metrů nade dnem příkopu.

VRCH HRADISKO- jihovýchodně od horňácké obce Javorník
- zalesněný kuželovitý kopec ležící v Suchovské vrchovině v okrsku Javorinské hornatiny ve střední části Bílých Karpat
- o nadmořské výšce 637 metrů
- mezi stromy se skrývají zřetelné stopy pravěkého osídlení