Nebývale kritická diskuze se v Hodoníně strhla mezi tamními obyvateli. Nespokojenost míří k situaci na tamním vlakovém nádraží. Mnozí lidé si stěžují na problémy spojené s bezdomovci a narkomany. „Je to ostuda okresního a lázeňského města. Jen stále nechápu, že to radní nevidí nebo nechtějí vidět, jak to tam vypadá a jaké to tam je? Nebo je jim to jedno?“ zamýšlela se pod facebookovou výzvou Hodonínského deníku Rovnost například čtenářka Pavla Tomečková. Množící se kritické ohlasy vedení radnice i strážníci už řeší.

Jednou z rozbušek se stalo napadení mladé ženy. Viníkem je strážníkům známá tvář, jejíž chování letos řešili přibližně čtyřicetkrát.

V číslech
- Počet letošních kontrol městskou policií: 3610
- Počet vykázaní kvůli nevhodnému chování: 832
- Pokuty za veřejné pohoršení: 43 (celková hodnota 207 700,- Kč)
- Pokuty za znečištění veřejného prostranství: 22 (celková hodnota 73 300,- Kč)
- Pokuty za popíjení alkoholu na místech, kde je to zakázáno: 30 (celková hodnota 55 300,- Kč)

Podle ředitele městské policie Jindřicha Vašíčka muži rozdali pokuty v řádu desítek tisíc korun. Marně. Jeho poslední případ šetří republikoví policisté. V krajním případě může jít násilník s psychickými problémy i do vězení. „Vlakovému nádraží teď věnujeme vyšší pozornost. Zatímco dříve jsme tam jezdili desetkrát až dvanáctkrát denně, nyní jsme tam i s asistentem prevence kriminality téměř nepřetržitě. Museli jsme se ale zase více stáhnout z parků a jiných částí města,“ uvedl ředitel Vašíček.

Problém je podle něj složitější. Někteří z vykázaných lidí se vracejí téměř okamžitě, jiní se přesunou třeba na nedaleké autobusové nádraží. „Nikam nezmizí, jen budou jinde. Řešíme tady celospolečenský problém,“ upozornil Vašíček.

Kritika obyvatel je dlouhodobá. Sociálně slabí lidé posedávající celé dny na lavičkách a mnohdy popíjející alkohol jsou součástí koloritu nádraží mnoho let. Své o tom ví také Jana Konečná. „Přes hodonínské nádraží jsem cestovala déle než čtyři roky do práce a čekávala tam na přípoje. V pět ráno byl v hale smrad, jak se tam v zimě ohřívali bezdomovci. Odpoledne bylo zase nemyslitelné si sednout venku na lavičku a v klidu si číst, nepořádek a lavičky byly obsypané opilci,“ reagovala žena.

Téma se dostalo do popředí i mezi členy vedení radnice. Radní Terezia Mlýnková Išková řekla, že se město snaží o navýšení počtu preventistů. „Ti dokáží s touto skupinou cíleně pracovat a nenásilnou formou korigovat jejich chování. Také máme v plánu užší spolupráci s okolními městy, protože počet těchto lidí přibyl poté, co v Břeclavi skončil azylový dům,“ sdělila radní.

V reakcích pod facebookovou výzvou Hodonínského deníku Rovnost zazněla na zvýšenou pozornost strážníků už i chvála.