Dva plné koše babek si z lesa nedaleko Senetářova v pátek přinesla například Michaela Resová. „A to jsme tam byly jen asi půl hodiny," řekla žena s tím, že na houby vyrazila letos poprvé. „Šly jsme s tchyní. Já osobně houby moc nejím, ale tchyně z nich připravila praženici i houbovou omáčku. Část dala sušit," vyjmenovala Resová s tím, že ve středu na houby vyrazí znovu.

Ty pravé žně houbař a člen České mykologické společnosti Vladimír Šenkýř z Blanska očekává o tomto víkendu. „Houby teď sice rostou, ale zatím jich není nijak výrazně více než obvykle. Doteď na ně totiž bylo příliš teplo. Zato deštivé počasí, které přišlo tento týden, růst hub maximálně podpoří," vysvětlil Šenkýř.

V lesích na Blanensku je podle něj v těchto dnech možné najít například hřiby dubové, bedly, klouzky nebo růžovky. „Objevuje se ale i hřib žlučník. Ten je samozřejmě pro svou hořkou chuť nejedlý, ale je hezký na pohled," řekl Šenkýř s tím, že houby se nejprve začaly objevovat především v listnatých lesích. „Já jsem byl počátkem tohoto týdne na houbách v listnatých lesích v okolí Blanska a právě tam jsem našel hřiby dubáky," uvedl houbař z Blanska.

Hřiby i žampiony

Že v těchto deštivých dnech začalo hub na jižní Moravě přibývat, zaregistrovali i v Mykologické poradně v Brně. „Od minulého týdne rostou poměrně hodně. Jsou to hlavně hřibovité houby, bedly, žampiony, holubinky. Spektrum hub, které se teď dají najít, je poměrně široké," řekl Vladimír Antonín z Mykologické poradny Brno s tím, že nejčastější otázky houbařů, kteří se na poradnu obrátí, směřují právě k těm druhům hub, které zrovna rostou. „Teď nosí především hřibovité houby," přiblížil Antonín.

Podle něj byla zatím sezona na houby špatná. „Bylo totiž velice sucho. Od minulého týdne se to ale začalo zlepšovat," doplnil.

Zároveň upozornil na to, že lidé mají být opatrní. Otravy z hub jsou totiž na jižní Moravě poměrně časté. „Letos nám do poradny houbaři zatím žádné jedovaté druhy nepřinesli," podotkl Antonín.

Přesto se už několik lidí otrávilo. Potvrdila to mluvčí jihomoravských zdravotnických záchranářů Barbora Zuchová. „U několika případů jsme letos zasahovali, žádný však naštěstí nebyl život ohrožující. Takový jsme řešili naposledy minulý rok, kdy zdravotníci pomáhali ženě, která už byla v bezvědomí," řekla Zuchová.

Otrava z hub se podle ní může projevovat několika různými způsoby. „Je to například nevolnost, zažívací potíže, křeče nebo poruchy vědomí. Takový stav už je velmi nebezpečný, protože při poruše vědomí může dojít k neprůchodnosti dýchacích cest a zadušení," popsala Zuchová.

Při podezření na otravu houbami je nutné hned volat záchrannou službu. „Ihned po pozření hub, u kterých je podezření, že nejsou v pořádku, je také možné vyvolat zvracení. Později, například několik hodin po snědení hub, už ale zvracení nemá smysl," upozornila Zuchová.