Ještě o dvě příčky lépe je na tom v počtu veřejně přístupných míst s připojením k internetu v knihovnách. „Loni jich v Jihomoravském kraji bylo 1226, to je o čtvrtinu víc než před osmi lety. Zvýšil se i počet počítačů na základních školách. Rozvoji používání informačních technologií odpovídá i nárůst IT odborníků a stabilní počet studentů informatiky na vysokých školách," uvedl Karel Adam z brněnské pobočky Českého statistického úřadu.

V celé zemi jsou podle úřadu už jen dva miliony lidí, kteří se k internetu nikdy nepřipojili. Jde zejména o důchodce. „Věřím, že pro mladé lidi je internet užitečný. Používají ho denně ve škole i v práci. Já ale neumím zacházet ani s počítačem a teď už se to učit nebudu," podotkla Marie Mrázková z Brna. Ze statistik plyne, že internet používají častěji muži, mladší lidé a ti s vyšším vzděláním.

Mimo zájem je pouze u tří studentů z tisíce. „U vysokoškolsky vzdělaných s ním má zkušenosti pětadevadesát procent z nich," poznamenal Adam.

Polovina lidí, kteří internet používají, je zároveň zaregistrovaná na sociálních sítích. Ty přinášejí zábavu, ale podle odborníků i riziko. „Někdo tráví hodně času například na internetových seznamkách a píše si s lidmi, které nezná. Ven se ale s nikým bavit nejde. To není normální stav," upozornil brněnský psycholog Jiří Brančík.

Sociální sítě u nás využívá sedmatřicet procent lidí oproti pěti procentům před pěti lety. Přesto mezi osmadvaceti státy Evropské unie patřila České republice v roce 2013 z hlediska využití sociálních sítí až čtyřiadvacátá pozice.