„Je to velmi slušný člověk. Vzdělaný. Když kázal, mluvil tak moudře, byla radost ho poslouchat. Oddával, křtil děti. Nikdo z okruhu mých známých nevěří tomu, co se teď povídá. Máme ho rádi. Možná jde jen o nějakou mstu. Určitě ale není pravda, že půl roku nevykonával bohoslužby, jak se říká. Byl omluvený ze zdravotních důvodů jen jednu neděli. Nedávno jsem byla také nemocná, ptal jsem mě, proč nechodím na mše," svěřila se důchodkyně z Ivanovic na Hané, která si nepřála zveřejnit jméno. Redakce ho ale zná.

Čtěte také
Kněz z Ivanovic na Hané měl zneužívat chlapce

Neschopenku má

Podle mluvčího olomouckého arcibiskupství Jiřího Gračky je ivanovický farář opravdu vedený ve stavu nemocných. „Nemůžeme ale úplně přesně vědět, co skutečně dělá," okomentoval Gračka.

Sloužit nyní podle všeho obviněný kněz nebude. Už v neděli se Ivanovičtí dovědí jméno nového duchovního správce, a to z úst jeho vyškovského kolegy Františka Cincialy. „Bude se konat pouť do Křtin, vydají se na ni jak vyškovští, tak i ivanovičtí věřící. Po bohoslužbě jim oznámím, kdo se stane novým farářem v Ivanovicích, které spadají do mého děkanátu, a datum, kdy ho převezme," oznámil Cinciala.

Zpráva o tom, že člověka z jeho děkanství vyšetřuje policie kvůli podezření ze zneužívání dětí, ho šokovala. „Nevím o tom ale víc, než se doposud objevilo v médiích. Rozhodně si ale nemyslím, že by od takových případů mohlo pomoci zrušení celibátu," zmínil vyškovský děkan.

To si nemyslí Pavel Lasovský z Ivanovic na Hané, který místního faráře také zná. „Do kostela sice nechodím. Ale jsem věřící a můj syn měl svatbu v kostele. Farář, o kterém se tvrdí, že měl zneužívat děti, ho oddával. Křtil i moje vnoučata. Zpráva o tom, co měl udělat, mě proto překvapila. Moc se mi tomu nechce věřit, ale něco na tom zřejmě bude. O zneužívání dětí kněžími v poslední době slýcháváme dost, zrušení celibátu by rozhodně pomohlo," je přesvědčený Lasovský.

Kněz římskokatolické církve z Ivanovic na Hané je podle policejních informací obviněný ze sexuálního obtěžování nezletilých chlapců. Zneužívat je měl v Přerově. Upozornil na to jeden z rodičů.

Dva trestné činy

Nyní je ovšem věc stále v šetření a vzhledem k okolnostem a věku poškozených policie nechce sdělovat další informace. „Muži hrozí trest odnětí svobody na dobu šesti měsíců až pěti let," informoval policejní mluvčí Olomouckého kraje Josef Bednařík s tím, že farář je obviněný ze dvou trestných činů, a to svádění k pohlavnímu styku a ohrožování výchovy mládeže.

V případě, že se prokáže jeho vina, mu nehrozí pouze vězení. Nemůže mu sice být odebrané kněžství, církev ho ovšem může zbavit všech veřejných úřadů, tedy vzít mu možnost vykonávat kněžství. „Může být také přeřazený na místo, kde s věřícími nepřijde do styku. Vše bude posouzené až podle toho, co policie zjistí a jak případně rozhodně soud," vysvětlil Gračka.

Ačkoliv většině obyvatel Ivanovic kauza připadá neuvěřitelná, někteří si všimli častějšího pohybu dětí z romské komunity kolem místní fary. „Nezřídka jsem je tam vídala. Nevím to určitě, ale možná k němu i chodily na návštěvu. Mluví se o tom, že děti měl jezdit zneužívat do Přerova. Asi si ho vybral pro to, že na tak malém městě, jako jsou Ivanovice, by takový čin byl velmi okatý," uvedla žena z Ivanovic, která nechtěla prozradit svoje jméno.

Redakce se pokoušela spojit i s obviněným knězem. Podařilo se jí dovolat na pevnou linku fary. „Do vyšetření případu nebudeme poskytovat žádné informace," sdělil mužský hlas a zavěsil. Přímo na faře pak redaktorce u dveří nikdo neotevřel, i když v ní evidentně někdo byl.