Dva zástupce bude mít nově ve sněmovně Vyškovsko, a to starostu Bučovic Jiřího Horáka za koalici Spolu a ředitele kyjovské nemocnice Lubomíra Wenzla za ANO. V minulých čtyřech letech měl region nulové zastoupení. „Vyškovská stejně jako kyjovská nemocnice spadají do páteřní sítě krajských nemocnic. Takže řeší stejné problémy. Chci pracovat na systematickém řešení toho, aby bylo studium medicíny pro mladé lidi atraktivnější. A také na účinné motivaci již hotových, atestovaných zdravotníků, aby zahájili kariéru právě v nemocnicích našeho typu," přiblížil Wenzl.

Sociální demokrat Bohuslav Sobotka, který z Vyškovska pochází, měl totiž už na kandidátce jako bydliště Prahu. Navíc v roce 2018 na mandát rezignoval.

Z Břeclavska je nováčkem ve sněmovně Pavel Kašník ze Spolu, naopak svou funkci obhájili Miloslav Janulík z ANO a Jana Krutáková za Starosty. „Budu pokračovat v práci především v oblasti zemědělství a životního prostředí. Prioritou je i zlepšení dopravní situace, tedy stavba D52,“ řekla Krutáková.

Státní silničáři frézují vozovku za Kasárnami u Znojma. Opravy potrvají do neděle.
V Kasárnách začala oprava silnice, dopravu řídí semafory

Stejným počtem poslanců bude zastoupené i Hodonínsko. V lavicích usednou tři nováčci, a to kandidát koalice Pirátů a Starostů Martin Hájek a dosavadní ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík s Janou Bačíkovou za Spolu. „Jako velký problém vidím to, že je Jihomoravský kraj podfinancovaný. A určitě i kauzu štěrkopísku u Moravského Písku,“ míní Bačíková. Plánovaná těžba tam podle kritiků ohrozí podzemní zdroje vody.

Stejně jako na začátku minulého volebního období jsou dva poslanci z Blanenska a oba bydlí v Blansku. Jan Hrnčíř ve sněmovně reprezentuje hnutí SPD, Lenka Dražilová ANO.

Menší zastoupení než před čtyřmi lety budou mít v dolní komoře parlamentu poslanci z Brna a Brněnska. V roce 2017 jich bylo třináct, nyní o jednoho méně. Převažují politici bydlící v krajském městě.

Díky transplantaci kostního štěpu může žena opět hýbat rukou. Operaci podstoupila v Nemocnici Znojmo na doporučení pražských expertů.
Evropský unikát ve Znojmě: lékaři vyléčili kloub štěpem od dárce

Podle politologa z Masarykovy univerzity Otto Eibla nemá výrazný vliv, z jakého je poslanec okresu. „Přece jen sněmovna nevyjadřuje zájmy regionů, ale republiky jako celku,“ upozornil.

Naopak lepší domluva může být mezi vládou a Jihomoravským krajem, pokud bude sestava na národní úrovni totožná jako krajská. O složení nové vlády totiž už jednají zástupci vítězné koalice Spolu s představiteli druhé koalice, Piráty a Starosty. „Pokud na národní úrovni bude vláda kopírovat tu z kraje, tak se spíše občanský demokrat domluví s občanským demokratem, než kdyby tam seděl někdo z opozičních stran,“ je přesvědčený Eibl.

Jižní Moravu společně vedou ODS, lidovci, Piráti a Starostové. „Věřím v mnohem lepší spolupráci,“ prohlásil už ve volebním štábu o víkendu lidovecký hejtman Jan Grolich.

Poslanci z jihomoravských okresů:

- Blanensko: 2 poslanci (2017), 2 poslanci (2021).

- Brno a Brněnsko: 13 poslanců (2017), 12 poslanců (2021).

- Břeclavsko: 3 poslanci (2017), 3 poslanci (2021).

- Hodonínsko: 3 poslanci (2017), 3 poslanci (2021).

- Vyškovsko: 0 poslanců (2017), 2 poslanci (2021).

- Znojemsko: 1 poslanec (2017), 1 poslanec (2021).

- Praha: sociální demokrat Bohuslav Sobotka, někdejší premiér, měl v roce 2017 jako bydliště Prahu