Klíčové oblasti doprava a zdravotnictví tedy zřejmě připadnou koaličním lídrům. „Jednáme s tím, že máme pozici hejtmana, zbývají nám dvě konkrétní kompetence a upřednostňujeme zmíněné oblasti," uvedl Grolich.

Koaliční smlouvu podle něj podepíší až za několik dní. „Musí to projít orgány jednotlivých stran, a to není otázka hodin," zmínil.

Politolog Lubomír Kopeček.
Rychle upečená koalice: Jednali spolu už před volbami, myslí si politolog

Například u Pirátů je běžné, že jakoukoliv koaliční dohodu či smlouvu schvaluje celé krajské fórum. „Na kraji je u nás asi osmdesát členů. Všichni se k dohodě mají právo vyjádřit. Pak se osmačtyřicet hodin hlasuje. Takhle to máme v jednacím řádu a nepředpokládám, že by se to měnilo," přiblížila trojka Pirátů na kandidátce Jana Leitnerová.

Dosavadní jednání si pochvaluje i lídr občanských demokratů Jiří Nantl. „Průběžně se domlouváme na podobě koalice, programových bodech a rozdělení gescí," sdělil. Konkrétní oblasti, které by chtěla mít ODS na starosti však sdělit nyní nechtěl.

Bohumil Šimek, ANO.
Antibabiš je trend, vadí dosavadnímu hejtmanovi Šimkovi obcházení vítěze voleb

Občanští demokraté v neděli založili se Starosty pro jižní Moravu společný zastupitelský klub. „Kvůli zefektivnění a zjednodušení systému v zastupitelstvu, kam se dostalo hodně subjektů. Důvodem je pouze zjednodušení systému, nejsou v tom žádné mocenské ambice, abychom posílili svou vyjednávací pozici v koalici," oznámil Nantl.

Konkrétní nechtěli být v otázce kompetencí v radě ani Piráti.

Pro Starosty pro jižní Moravu jsou podle Lukla prioritní oblasti územního plánování, regionálního rozvoje, kultury či životního prostředí. „Vše je to o dohodě," uvedl Lukl. Podle svých slov zvažuje na kraji neuvolněnou funkci a dotáhnout volební období v pozici starosty v Kyjově.

Vítězné jihomoravské ANO nabídlo funkci hejtmana jedné ze čtyř stran, jež jednají o koalici bez ANO. Informovala o tom ČTK s odkazem na dobře informovaný zdroj z krajské politické scény. Lídr ANO a stávající hejtman Bohumil Šimek informaci Deníku Rovnost potvrdil. Stranu, které spolupráci nabídli však také neodtajnil.